Kerst 2021 Martijn Koning, bedreigd na clash met Baudet Martijn Koning heeft het meest turbulente jaar van zijn leven achter de rug. De cabaretier verloor zijn vader, stapte op bij Comedytrain, kreeg half Nederland over zich heen na de Baudet-roast bij Jinek en zijn relatie kwam in zwaar weer. ,,Ik heb niet één, maar verschillende jassen uitgedaan.'' DENNIS JANSEN ijn show was al klaar, maar aan het einde van deze zo mer werd alles ineens an ders. Martijn Koning (43) zat te schaken met zijn ern stig zieke vader Bram. Hun laatste potje. Een dag later stond de euthanasie gepland. ,,Ik keek naar de klok naast ons en zag dat zijn tijd op raakte. Letterlijk. Een gigantische metafoor. Toen besloot ik: daar móet ik iets mee." Tussen het overlijden van zijn vader en de uitvaart zaten zes dagen waarin Martijn Koning zijn nieuwste show Koning van de toekomst grotendeels op nieuw schreef. Het werd een ode aan zijn vader. ,,Mijn beste show tot nu toe. Ik ben er zo trots op." Nederland leerde vader Bram Koning een jaar eerder kennen tijdens een uit zending van De Vooravond, de opvolger van De Wereld Draait Door. Ze versche nen samen aan tafel om te vertellen over hun band en de ziekte van Bram. Al drie jaar streed hij tegen kanker, die keer op keer via verschillende tumoren terugkwam. Achter de piano zong Stef Bos Papa. Televisiekijkend Nederland was geroerd. In zijn show is het nieuwe meteen zichtbaar: op het podium staat een schaakbord met prikklok. Aan weerszij den van de tafel staat een stoel. De lin ker is voor Koning zelf, naar de rechter loopt hij zo af en toe om zijn vader te spelen. Voor de voorstelling klinkt gi taarmuziek van The Shadows, de ge liefde band van zijn vader. ,,Iemand zei: het is alsofje de show samen met je pa doet. Vond ik wel mooi." De coronamaatregelen hebben zijn show on hold gezet. Het is vandaag de dag dat Ajax speelt. Zo'n dag waarop va der en zoon altijd contact hadden. Soms reed hij naar zijn ouders in Zwolle en keken ze samen naar de wedstrijd. Va ker zaten ze te appen voor, tijdens of na de duels. ,,Als ik nu door mijn telefoon ga en ons appcontact zie, heb ik de nei ging om 'm te appen. Die telefoon is zo iets afstandelijks, maar met mijn vader was die mijn houvast. Ons contact. Nu komt die app steeds lager te staan. Dat is raar en confronterend." Geknokt als een gek Hij heeft veel gehuild. Het meest toen eerder dit jaar het slechtst denkbare be richt kwam: een nieuwe tumor. Niets meer aan te doen. ,,Toen was het klaar. Er viel niets meer weg te snijden. Dan begin je gek genoeg al met afscheid ne men. Mijn vader heeft zó zijn best ge daan om alles tegen te gaan. Zó hard ge werkt. Met extreme bestralingen. Van twee op een dag weken achter elkaar. Ze hebben zijn borstspier afgesneden en omhoog geklapt om er nog een halve nek van te maken. De lymfeklieren wa ren al weg en om de twee uur moest hij spoelen, omdat al die verbrande shit van die bestraling eruit moest. Hij heeft drie jaar geknokt als een gek. Hij kón onmogelijk verder, zelfs geen dag. De gezwellen barstten door de huid. Het fijnst aan euthanasie is dat je dingen VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 GO Natuurlijk was k bang en ik om me heen kiiken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 80