3 4 8 9 7 ALTERNATIEVE KERSTFILMS - Catch Me If You Can (Netflix) ~7 The Nightmare Before Christmas (Disney+) VOOR WIE EENS EEN KEER WAT ANDERS WIL Toch niet wéér Home Alone, Love Actually en The Sound of Music met de feestdagen? De streamingdiensten bieden tal van 'alternatieve kerstfilms', weet filmredacteur Gudo Tienhooven. Tien tips voor een lach, een traan en zelfs een lichte huivering. 6 Paddington 1 2 (Netflix) 2 Krampus (Amazon Prime Video) Bad Santa (Pathé Thuis) Mary Poppins Returns (Disney+) O Spider-Man: Into O theSpider-Verse (Pathé Thuis) It's a Wonderful Life (Amazon Prime) CODA (Amazon Prime Video) 10 Little Women (Ziggo en Pathé Thuis) GO VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 Het ongelofelijke, maar wel degelijk waargebeurde ver haal van de jonge meesterbe- drieger Frank Abagnale Jr. (Leonardo DiCaprio), die zich in de jaren 60 voordeed als onder anderen een piloot een arts en een advocaat, is zowel de beste als meest vergeten Steven Spielberg-film. Span nend, grappig én met een subtiel kerstlaagje. Het gaat toch uiteindelijk, zoals bij veel werken van Spielberg, om het verlangen naar familiewarmte. Dit de 'Sound of Music van de gothic- en emocultuur' noe men, is te kort door de bocht. Wie ooit viel voor deze muzi kale stopmotion-animatie (er werd zo'n drie jaar met pop pen in miniatuurdecors ge frummeld met een betove rend effect) krijgt er geen ge noeg van. Voor wie hem nog nooit zag: foei! Pompoenko ning Jack Skellington van het door griezels bevolkte Hallo- weentown ontdekt per toeval het frivole Christmastown. Hij besluit de kerstman te ont voeren en het feest te kapen. Er zijn pareltjes bij Wie denkt dat het legendarische Britse beertje Paddington in filmvorm per definitie tuttige cinema oplevert, heeft het mis. Zowel het origineel uit 2014 als het vervolg uit 2017 zijn prach tig vormgegeven, geestige en ook licht satirische familiefilms. Kijk deel 2 alleen al om de zelfspottende Hugh Grant in een rol die hem een Oscar had moeten opleveren. Vooruit, waarom geen bloedfontein met de feestdagen? Wanneer zijn familie ruziënd de feestdagen doorbrengt, kapt de jonge Max met kerst. Hiermee roept hij echter de entiteit Krampus op, een de monisch wezen dat ongelovigen afstraft. Dé grap van deze verma kelijke kersthorror uit 2015: Max moet alsnog met zijn familie samen- klitten om dat gehoornde creatuur te kunnen verslaan! Voor wie echt geen zweem van kitsch kan verdragen, is deze zwarte komedie uit 2003 mogelijk de ultieme antikerstfilm. Willie (Billy Bob Thornton) vloekt, zuipt, heeft seks met zo veel mogelijk vrouwen en een bloedhekel aan kinderen. Dat hij tóch een kerstmankostuum aantrekt om in een warenhuis de jeugd op schoot te nemen, heeft al les te maken met zijn plannen om daar een kluis te kraken. Verrukkelijke wansmaak, maar niet voor tere zieltjes. Blijf af van het heilige origi neel? Is dat de gedachte die ten grondslag ligt aan het floppen van dit vervolg op de musicalklassieker uit 1964 met Julie Andrews? Laat kerst dan aanleiding zijn om Mary Poppins Returns alsnog te ontdekken, want alles hier klopt: Emily Blunt als de snobistische au pair, het knal lende kleurenpallet, de dans- nummers én de aanstekelijke nummers van musicalkoning Lin-Manuel Miranda (Hamilton). Het was natuurlijk de bedoe ling deze kerstvakantie en masse naar Marvels nieuwe Spider-Man te gaan, maar de bioscopen moesten weer op slot wegens corona. Deze soms adembenemende ani matie uit 2018 is een gewel dig alternatief. Sterker: het is misschien wel de beste Spi der-Man-film ooit gemaakt. Dit is toch een lijst met 'alter natieve' titels? Maar eerlijk: wie heeft de - volgens vooral de wat oudere cinefielen - 'ul tieme kerstklassieker' uit 1946 ook daadwerkelijk ge zien? James Stewart, de Tom Hanks van het zwart-wittijd- perk, speelt een wanhopige ondernemer die aan de arm van een engel te zien krijgt wat er van zijn dorp terecht was gekomen als hij er niet was geweest. Een opvallend ernstige film, maar na het zuur komt het zoetmierzoet. Een van de verborgen parels van het afgelopen filmjaar is dit ontroerende, maar ook vaak komische drama over de tiener Ruby die voor een moeilijke keuze staat: blijven helpen in het vissersbedrijf van haar dove ouders en broer (CODA staat voor 'Child of Deaf Adults) of een zangcarrière najagen? Deze film bewijst dat het niet erg is met clichés te strooien, zo lang het maar recht uit het hart komt. Houd wat zakdoe ken gereed. Misschien de enige titel van de laatste tien jaar die de potentie heeft uit te groeien tot een nieuwe kerstklassieker is deze goddelijke ver filming uit 2019 van het wereldberoemde boek van Louisa May Al- cott. Het gaat over het wel en wee van vier zussen uit een bourgeois gezin ten tijde van de Amerikaanse Burgeroorlog. Als dit geen warm familiegevoel oproept, weet ik het ook niet meer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7