Kerst 2021 Het staat voorop dat ik dit moest doenMaar ik ga die kosten bij de overheid of waar dan ook terugvorderen f\ i CV MM 'Hawaii'. ,,Zo'n mafketel binnen de Belastingdienst had alle casus sen van mensen die zij als frau deurs bestempelden namen van verre oorden gegeven. Een ander gastouderbureau noemde hij La- nai. Ik heb dat een keer opgezocht op de kaart en dat is een klein ei landje naast Hawaii. Dat is ge woon eng. Op dat moment merkte ik dat we groepsgewijs er gens in zaten. Tot die datum had den ze dat steeds ontkend." Ze belde met de Belastingdienst met de vraag: 'Waarom gaan jullie in hoger beroep, als overduidelijk is dat je fout zit?' ,,En toen zei de medewerker: 'als dat jouw ver weer is bij de Raad van State dan kan ik jou aan'. Ik had met een stelletje wilden te maken. Juristen die de wet niet wilden volgen, geen mensen die serieus met het recht bezig zijn." Later ziet ze in documenten die waren opge vraagd met een beroep op de Wet Openbaarheid van Bestuur dat diezelfde man naar een collega mailde: ,,Als we verliezen dan we ten we dat ook weer." Ook ziet ze hoe ze over haar communiceer den. ,,Ga jij haar bellen? Ik ga het niet doen." ,,Ze heeft weer ge beld." Ze buigt voorover. ,,Hoe kun nen die mensen daar nog werken? Sommigen hebben zelfs een be tere baan gekregen. Ik zie het on recht nog steeds gebeuren." Ze had er graag bij gestaan, lacht ze, toen het de Belasting dienst duidelijk werd dat zij de vrouw is van Ahmet Gök^e van Gastouderbureau Dadim. ,,Bij de rechtszaak zeiden ze: 'meneer de rechter, dit is de echtgenote van'. Wat heeft dat voor toegevoegde waarde? Dus ik zei: 'Dat klopt. Al heel lang en ik ben heel gelukkig.' Mij haal je toch niet omlaag." Voor haar is dat geen rotgevoel, maar bewijs dat iemand fout zit, anders zeg je dat niet. Hoe meer er op de persoon werd gespeeld, hoe rusti ger ze werd. Gekke combi Een Spaanse en een Turk. ,,We zijn een hele gekke combi, ja." Haar ouders - onopgeleid - kwa men als gastarbeiders bij Philips werken begin jaren 70. Haar man kent ze al van jongs af aan, van school. Maar echt serieus werd het vanaf haar 19de. Zelf doorliep ze de huishoudschool. Ze had de Citotoets verknald, omdat zij, noch haar ouders wisten dat dat zo belangrijk was. ,,Stond ik op school taarten te bakken. Mijn va der zei: waarom bak je taarten, je zit toch op school?" Daarna ging ze door naar de mavo, havo, vwo en studeerde rechten. Hun culturen clashen nooit. Als je elkaar maar respecteert en niet wilt veranderen, vindt ze. Hij is moslim, zij christen. Ze lacht. De bruiloft was ook: een Spaans en een Turks buffet. De zomervakan tie is al 25 jaar: drie weken Turkije, drie weken Spanje. Vorige week is haar moeder vanuit Nederland voorgoed teruggegaan naar haar dorp in Spanje. Gonzalez Perez schakelt de om budsman in. In maart 2017 wint ze opnieuw haar zaak bij de Raad van State. ,,Jij wilt niet luisteren en je snapt het niet", zei de mede werker van de Belastingdienst te gen haar. ,,Hij had verloren en gaat tegen mij zeggen dat ik het niet snap." Ze slaapt er niet meer van. Midden in de nacht mailt ze Pieter Omtzigt. ,,Ik heb een uit spraak van de Raad, maar het heeft geen enkel effect." Tien mi nuten later heeft ze al antwoord. De volgende dag spreken ze af in Den Haag. Omtzigt heeft altijd tegen haar gezegd: dit vraagt een hele lange adem. ,,We zijn nu vijf jaar verder en het is alsof dit gisteren is ge beurd." Haar cliënten zijn deels gecompenseerd. Wat ze ten on rechte hebben betaald aan kinder opvang hebben ze teruggekregen. Plus 25 procent als schadevergoe ding. ,,Dus 5000 euro, voor die vijf jaar dat ze zijn gekeeld door de Belastingdienst." Maar nu gaat ze door voor vergoeding van de wer kelijk geleden schade. Ze heeft alleen haar eigen groep van Dadim bijgestaan, ondanks dat vele anderen haar belden. Al zes jaar heeft 80 tot 90 procent van haar werkzaamheden met deze zaken te maken. Dus moest ze haar kantoor inkrimpen van 375 naar 100 vierkante meter. Ze zegt het luchtig, want het is niet anders. ,,Het staat voorop dat ik dit moest doen en ook dat de klanten van Dadim mij niet kun nen betalen. Het is een gok ge weest. Maar ik ga die kosten bij de overheid of waar dan ook terug- vorderen." ,,Mijn onschuld is afgepakt", zei haar man Ahmet tegen haar. Zij antwoordde: ,,Je krijgt je onschuld terug, hoe dan ook." Ze hadden een heel fijn leven tot dit allemaal gebeurde. Maar uit iets negatiefs moet je toch iets positiefs halen, vindt ze. ,,Dat je wordt gesteund in het halen van je recht. Ahmet zat bij het debat en dat dan de staatssecretaris zegt dat er niks verkeerd was aan het gastouder bureau Dadim. En dat Pieter Klein hem een hug geeft en ze met zijn tweeën zitten te huilen. Dan zie je dat er ook zulke goede mensen op de wereld zijn." Emotie Het gastouderbureau van haar man is kapotgemaakt, maar Gon zalez Perez is niet van de grote emoties. Haar emotie zit in de pleitnota, zegt ze. ,,Daar ben ik heel lelijk tegen mensen." Ze heeft zoveel gezien, ze werkte lang in het psychiatrisch patiën tenrecht, emotioneel kan ze zich heel goed houden. Ze is geen hui lebalk. Sterker nog, dat vindt ze vreselijk. Als cliënten bij haar ko men en meteen gaan huilen, ze buigt nu voorover over de tafel, met een streng gezicht, zegt ze: 'Niet huilen'. Mensen komen met een bolletje wol dat helemaal in elkaar zit. Zij pluist het uit. ,,En op het eind heb ik drie touwtjes." Ze kijkt triomfantelijk. ,,Het is alle maal op te lossen, als je maar rus tig blijft." Voor het kooitje van Chico doet ze het deurtje open. Parmantig stapt het vogeltje eruit. Hij geeft kopjes tegen haar gezicht. Met het snaveltje tegen haar wang kijkt ze even schuin op. ,,De kinderen zul len wel moeten huilen als hij doodgaat." Haar vader overleed op 70-ja- rige leeftijd in november 2019, vlak voor de commissie Donner had geconcludeerd dat de cliënten van Gonzalez Perez onterecht door de Belastingdienst werden aangemerkt als fraudeurs. Ze heeft het allemaal nog amper kunnen verwerken. Ook alle prij zen die ze in 2020 en 2021 ontving, heeft hij niet gezien. Ze haalt even spijtig haar schouders op. Denkt iedere dag aan hem. ,,Iedereen gaat te vroeg dood, ook al is ie mand 92." Had ze het haar vader willen vertellen, dat ze gewonnen heeft? ,,Wat heb ik gewonnen, zo lang diezelfde mensen daar nog werken?" Ze geeft niet op. Ze krijgt iedere keer een nieuw puz zelstukje, zo ziet ze het. Hoever de puzzel is? Ze kijkt rustig en vouwt haar handen. ,,Halverwege." GO VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 een stellet e wilden te maken m Eva Gonzalez Perez (1973, Caceres, Spanje) is advocate bij Trias Advocaten in Eindhoven. Voor haar inzet in de toeslagen affaire kreeg ze in 2020 de Don Justo José Manuel Ma- za-prijs. In 2021 win naar van de Punetas Awards in Madrid. 2021: winnaar van de RoeteRing voor haar rol in het onthullen van de toeslagenaf faire. En in 2021 win naar van de Access to Justice Award. Gon zalez Perez is ge trouwd en heeft twee kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 79