4 4 Kerst 2021 CV Ik vertel wat er verandert en hoe de achtergebleven Afghanen zich voelen Fijne kerst Mark en Hugo BREAKING NEWS Clarissa Ward Chief International Correspondent Vijftien uur stonden we in een verzengende hitte. Rondom ons moeders met huilende kinderen, sommigen daarvan raakten uitge droogd. Het was al met al een af grijselijke dag." ,,Dat ik de vraag toch moest stel len. Dus bedekte ik mijn gezicht en sprak hem er nogmaals over aan. Ik lette ondertussen wel goed op hoe ver ik met hem kon gaan zonder dat het tot ongelukken zou leiden, want die man was erg op gefokt. Hij wilde duidelijk niet met ons praten. Er volgde een ti rade tegen Amerika en hoe alles de schuld was van Amerika. Tot dat moment kon ik mijn werk doen, maar toen haalde hij de veilig- heidspin van zijn kalashnikov. Hij begon heen en weer te rennen in de menigte. Het werd crazy toen er nog twee taliban bijkwamen, die mijn Afghaanse producer be gonnen uit te schelden. We zijn daarop omgekeerd. Maar aanvan kelijk was mijn inschatting: 'ris kant maar te doen'." ,,Het grapje is al gemaakt dat de ta liban mij beschouwt als van een derde soort gender. Zoiets als een honoraire man. Omdat ik als vrouw toch bepaalde vrijheden krijg die een man in Afghanistan ook heeft. Maar niet allemaal. Het is geen nadeel dat ze mij eerder als een curiositeit bejegenen dan als een directe bedreiging. Als vrouw krijg ik soms betere toegang en kan ik de harde vragen stellen. Mannelijke westerse journalisten zijn in de ogen van de taliban toch vaak spionnen, huurlingen of sol daten. Veel regelwerk laat ik over aan mijn Afghaanse producer Naj. Ik kom in beeld op het gepaste moment. Waarbij ik me altijd zal aanpassen aan de culturele mores van een land. In het ideale geval ben ik een waarnemer, meer niet. Zaken die afleiden van een inter view probeer ik daarom te vermij den. Dus wil ik geen gedoe over het wel of niet dragen van een hoofddoek. Die draag ik als het no dig is. Daarbij moet je mijn gepri vilegieerde positie als westerse vrouw nooit vergelijken met de dagelijkse ervaringen van Af ghaanse vrouwen." ,,Dat is moeilijk. Maar vergeet niet dat 2465 Amerikanen daar zijn ge sneuveld. Nog veel meer soldaten zijn zwaar verminkt teruggeko men met verschrikkelijke post traumatische stressstoornissen. Er zijn triljoenen dollars aan die oor log gespendeerd. Zelfs als Afghani stan voor de meeste Amerikanen iets abstracts bleef, omdat het zo ver weg gebeurde, was dit voor menigeen ook heel echt en kwam het dichtbij. Omdat zovelen een groot offer hebben gebracht, wordt er in het algemeen met respect over Afghanistan gesproken. Ver geet niet, er zijn meer dan 100.000 Afghanen omgekomen." ,,Ik zeg altijd dat het een deel van mijn werk is om het slechtste van de mensheid te laten zien. Maar tegelijk ook het beste. Ik zie inder daad mannen die oorlogen begin nen, mannen die wreedheden be gaan, maar ik zie mannen ook grote heroïsche en altruïstisch genereuze daden verrichten. Als het over de mensheid gaat, raak je door dit werk soms gedepri meerd, soms geïnspireerd. Ik denk dat het belangrijk is dat vrouwen oorlogsverslaggever zijn en ook dat moeders dit werk doen. Sinds ik zelf twee kinderen heb, is dat gevoel sterker gewor den. Want veel van de taal rond oorlog en hoe we erover praten blijft geworteld in mannentaal. Het zijn meestal mannen die vechten en mannen die daarna verslag doen. Als we meer vrou wenstemmen zouden horen, als meer vrouwen verslag zouden doen van het front, krijgt je denk ik een meer genuanceerd beeld van wat oorlog echt is." Toch was uw verslaggeving niet onomstreden in Amerika. De Re publikeinse senator Ted Cruz noemde u 'de cheerleader van de taliban'. U kreeg ook kritiek omdat u uitgelaten talibanstrij- ders had geïnterviewd met op de achtergrond de geëvacu eerde Amerikaanse ambassade. ,,Interessant was dat ik de meeste tegenwerking kreeg uit de en tourage van president Biden. De zelfde mensen die achter het be sluit stonden deze oorlog te be- eindigen, verweten mij dat mijn verslaggeving ter plaatse te nega tief was. Het is voor sommigen moeilijk te bevatten dat soms twee dingen tegelijk waar kun nen zijn. Het kan waar zijn dat het de juiste beslissing was deze oorlog te beëindigen, maar het kan ook kloppen dat de aftocht chaotisch was. Hartverscheurend zelfs en dat dat veel mensen wanhopig maakte. Dat doet niets af aan de geweldige prestatie in die laatste dagen toch nog 120.000 mensen het land uit te vliegen. Maar veel Afghanen voelen zich in de steek gelaten. Dat is een feit. Mijn rol is een stem te geven aan de mensen ter plaatse. Ik vertel wat ik zie, wat er verandert en hoe de ach tergebleven Afghanen zich voe len. Als ze zich in bepaalde krin gen niet willen bezighouden met die aspecten van de aftocht, nou dat spijt me dan. Het is niet mijn job om jou te vertellen wat je graag wilt horen." MIJN WENS - 5 CNM On Scene 4:36 PM Kabul, Afghanistan GO VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 VERVOLG VAN PAGINA 23 Vlak daarvoor maakte u mis schien wel een van de televisie momenten van het jaar toen u een talibanstrijder vroeg waarom hij mensen die weg probeerden te komen sloeg met een soort zweep. Vooral dat een ongeslui erde vrouw het bestond hem aan te spreken, maakte hem woe dend. Wat dacht u toen? Helpt het in zo'n extreme situatie een vrouw te zijn? Hoe leg je zo'n verre oorlog op te levisie uit aan Amerikaanse kij kers? Clarissa Ward doet, gehuld in een zwart gewaad, verslag van het overhaaste vertrek van het Amerikaanse leger uit Afghanistan. U was getuige van zoveel oorlogs leed. U bent ook een tijdje uit de running geweest om het allemaal te verwerken. Hoe houdt u ver trouwen in de mensheid en met name in mannen als die steeds weer in staat zijn tot de afgrijse lijkste wreedheden? Clarissa Ward (1980, Londen). Dochter van een Britse bankier en van een excentrieke Amerikaanse moeder. Ward woonde op alle continenten en spreekt Frans, Russisch, Ara bisch en een beetje Chi nees. Van redactiehulpje bij Fox News klom ze op door, naar eigen zeggen, 'te werken tijdens de feestdagen en reporta ges te maken in gevaar lijke gebieden'. Ward maakte reportages voor ABC en voor het presti gieuze actualiteitenpro gramma 60 Minutes van CBS voordat ze de be roemde journalist Chris- tiane Amanpour op volgde als 'chief interna tional correspondent' van CNN. Ward won vele journalistieke onder scheidingen. Ze woont in Londen en is getrouwd met een Duitse graaf, met wie ze twee kinderen heeft. Al ben ik niet zo'n grote fan van Mark Rutte en Hugo de Jonge: vooral hen wil ik fijne kerstdagen wensen en een goed en gezond nieuw jaar. Deze mensen werken al twee jaar keihard, hebben hun nek uitgestoken en zo veel bagger over zich heen gekregen. Dat niet alles goed is gegaan, daar kan over worden gediscussieerd, maar echt niemand wist wat er kwam en niemand weet waar het eindigt. - Marina Klaassen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 77