4 4 4 4 4 4 Kerst 2021 cv Je kunt nogzo9n aanzien hebben inje werk, zodra je minister wordt, krijgje vooral tomaten en eieren Zonder jou had ik al opgegeven Voor de liefste moeder die er is Niet nog zo'n jaar *1 pese relaties en in de Navo. We hebben nog wel een weg te gaan.'' ,,Ank Bijleveld had voorafgaand aan het debat al via haar woord voerder laten weten dat zij door ging als minister. Ik wist van niets en las het in het nieuws. Ik res pecteerde haar besluit. Ik heb lang over het mijne nagedacht, het toen meegedeeld aan mijn partij en aan de minister-president. Na afloop van het debat, direct na mijn aftreden, hebben we ge drieën nog een kopje koffie ge dronken. Toen had ik niet het idee dat zij van plan was haar positie te wijzigen. En ik snapte ook dat ze door wilde gaan met de evacuatie die nog niet was afgerond. Ze had net als ik hart voor de zaak. Het was ook een motie van afkeuring, niet van wantrouwen. Ik koos er voor om af te treden, zij heeft haar eigen afweging gemaakt. Ik had na het 1 april-debat al dui delijk gemaakt hoe ik vond dat een motie van afkeuring moet worden gewogen. Maar ik respec teer het ook als een ander een an- dere afweging maakt.'' ,,We moeten dit met zijn allen doen, of je nou in de coalitie of in de oppositie zit. We begonnen met de wens om een coalitieak koord op hoofdlijnen te schrijven. En zoals Rutte het zei: het is dik ker geworden dan gehoopt, maar dunner dan gevreesd. Dat geeft maar weer eens aan hoe lastig het is. We willen meer afstand tussen Kamer en kabinet, dat moet ook, maar het zal ongetwijfeld vallen en opstaan worden. Laten we be ginnen met stap 1: fatsoen en res pect in het debat. Gewoon op de inhoud debatteren en niet alleen poneren. We moeten van heel ver komen, ook als het gaat om de re latie tussen overheid en burgers.'' Gaat de D66-fractievoorzitter niet meer zoals andere rege ringspartijen op donderdagavond overleggen met de eigen minis ters over de inzet tijdens de mi nisterraad de volgende dag? ,,Goede vraag. Ik heb er nog niet over nagedacht hoe we dat gaan doen. Maar laten we niet doen alsof elk intern overleg fout is, in elk geval vervalt het vaste coalitie- overleg op maandagochtend.'' ,,Ik vertel ze dat er een grote ver antwoordelijkheid ligt en dat we nieuwe energie zoeken. Ik zeg er bij: het is heel zwaar. Je zult vaak tegen teleurstellingen aanlopen. Ik maak het niet mooier dan het is. Zeker voor mensen die een re putatie hebben, is er een hoog af breukrisico. Je kunt nog zo'n aan zien hebben in je huidige werk, zodra je minister wordt, krijg je vooral tomaten en eieren. En dat is dan nog het minst erge. Ik zeg er ook bij: we zijn allemaal pas santen. Als je dit werk doet, moet je er niet afhankelijk van zijn. Je moet altijd weer bereid zijn op te stappen als dat nodig is. Zo zit ik er zelf ook in.'' Sigrid Kaag (1961, Rijs wijk) ,,Ja, dat deden we al in het vorige kabinet. Maar ook in het Loge ment zeiden we tegen elkaar bij de gesprekken over het aantal nieuwe bewindslieden: hoe gaan we het anders doen? Hoe kunnen we elkaar helpen? Om te begin nen stoppen met het lekken uit de ministerraad. Je moet je veilig voelen om in de ministerraad te zeggen wat je wilt zonder dat je bang hoeft te zijn dat dat eenzij dig naar buiten komt met allerlei typeringen over mensen. En we moeten letten op elkaars gezond heid. Dus is afgesproken dat we regelmatig de thermometer erin steken.'' ,,Ik heb nooit eerder bewindslie den gezocht. Je moet doorzet tingsvermogen hebben. Je moet je niet snel laten ontmoedigen. Je moet een zeker optimisme heb ben en uiteindelijk moet je weten dat er ook een leven is na het mi nisterschap. Je doet het voor de goede zaak, maar de dankbaar heid zal je niet om de oren vlie gen. Na afloop krijg je misschien te horen dat je het zo slecht nog niet hebt gedaan, maar zelden tij dens de rit. Dat Hugo de Jonge pas in de laatste week voor het kerst reces van de oppositie ook com plimenten kreeg voor zijn tome loze inzet, dat is toch vreselijk? In een normaal bedrijf zitten men sen met tegengestelde belangen elkaar ook niet de hele dag af te branden, dat zou niet bevorderlijk zijn voor de prestaties van het concern.'' ,,Ik zit niet meer in het kabinet, maar ja, dat gebeurde wel eens. Helaas is politiek vaak een onvei lige werkomgeving met grote concurrerende belangen waarin partijen elkaar tactisch proberen uit te spelen. Het is belangrijk om ook kwetsbaarheid te kunnen to nen. Dat is juist een teken van kracht. Het zou veel gezonder zijn als je als minister eens kunt zeg gen: dit is een ingewikkeld pro bleem, help mij. Zonder dat dat meteen wordt gezien als een te ken van zwakte en dat je niet ge schikt bent voor je ambt. Op die manier kun je ook andermans goede ideeën overnemen. Zo kun nen besluiten ook beter worden. Dat is mijn wens.'' ,,Dat maak ik later bekend. Ik ben eerst nog druk bezig om te kijken wie het beste bij welke post past. En dat geldt ook voor de fractie, die moet ook sterk zijn.'' MIJN WENS Pluim voor de vrijwilligers GO VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 Minister Ank Bijleveld van Defen sie voelde zich overvallen door uw besluit, waarom heeft u haar vooraf niet ingelicht? U heeft het altijd over nieuwe be stuurscultuur. Hoe wilt u die de komende kabinetsperiode vorm geven? Wat zegt u tegen mensen die u benadert voor een ministers post? werkte bij Shell, Buiten landse Zaken en de Ver enigde Na ties. Ze leidde in 2013 de VN-missie om chemi sche wapens in Syrië te vernietigen. Ook was ze VN-gezant in Libanon. In 2017 werd ze minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikke lingssamen- werking. In mei 2021 te vens demissi onair minister Buitenlandse Zaken. Sinds de zomer van 2020 is ze leider van D66. Sigrid Kaag is getrouwd en heeft vier kinderen. Is er in de formatie ook gespro ken over de werkdruk van be windslieden? Zoekt u nu een ander type be windslieden dan voorheen? Geven jullie elkaar in het kabinet wel eens een schouderklop? En zit u straks in dat nieuwe kabi net? Ik wil graag mijn vrouw Licette heel veel liefs, een mooie kerst en een goed 2022 wensen. Bedankt dat je er altijd voor mij bent! Na mijn vierde hartinfarct bleef je mij aan moedigen om door te gaan. Zon der jou had ik al opgegeven, maar nu maken we plannen voor 2022. Heerlijk naar Frankrijk. Ik blijf door jou positief. Kus! - Rinus Albers Dit is voor de liefste moeder die er is: mijn vrouw Nellie. Zij zorgt al 29 jaar voor onze zoon Guido, die het zeer zeldzame Desanto-Shinawi syndroom heeft, waaronder au tisme. Voor haar is de verzorging van ons enig kind het grootste doel in haar leven. We houden van je, fijne kerst. - Hans (en Guido) Tupker Ik wens mijn collega's van de Veluwse Wensambulance fijne kerstdagen toe. Ze staan klaar om een laatste wens te vervullen voor ernstig zieke medemensen. Deze groep mensen is zo ziek dat ze al zeer snel na hun laatste wens ko men te overlijden. Alles wordt er aan gedaan om ze een mooie dag te bezorgen zowel voor de wens- vrager als hun dierbaren. Dit alles op vrijwillige basis. Alle vrijwilligers verdienen het om in het zonnetje te worden gezet! - Anita van Heijnsbergen Een speciale wens voor Judith en Michael. Een heel mooie kerst toe gewenst na een bijzonder zwaar jaar. Heel eventjes open na de lockdown en daarna moest jullie restaurant De Remise in Leersum weer dicht door de valwind op 18 juni. Wat een jaar! - Stef van Helmondt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 73