Kerst 2021 Rutte en ik hebben elkaar beter leren kennen als mens en politicus dat Nederland voor iedereen een veilig land behoort te zijn.'' ,,Ik heb het gevoel dat ik nu pas toekom aan terugkijken, want het is zó'n rollercoaster geweest. Het was een parcours vol obstakels, hobbels en onverwachte wendin gen. Het is een mentale en fysieke uitputtingsslag geweest voor ons allemaal. Het was bijna een absurd jaar. Tegelijkertijd: niemand in mijn omgeving is overleden, we zijn godzijdank nog steeds gezond. Maar ik had dit nooit durven voor spellen: verkiezingen in corona- tijd, verkiezingswinst. De langste formatie ooit. Ook nog in demissi onaire toestand minister van Buitenlandse Zaken geworden en afgetreden. Al heb ik de eer aan mezelf gehouden vind ik, en dan weer door. Jezelf oppakken, op peppen en zeggen: voor de goede zaak.'' ,,Het heeft louterend gewerkt. Het begon mooi met die verkiezings overwinning, voor het eerst werd D66 de tweede partij van het land. Ik sprong op tafel. Mensen die mij kennen, weten dat ik dat wel vaker doe. In het Midden-Oosten is dat normaal op feesten en partijen. Wat ik gek vond, is dat mensen dachten dat het geënsceneerd was. En al snel na die uitslag weet je: nu moet je ook wat met al die zetels. Je hebt de luxe niet te denken of de rest van de verkiezingsuitslag of het verloop van de formatie ons wel bevalt. Je moet elke keer weer zeggen: kom op, we gaan ervoor. Het moet netjes worden afgerond omdat we het vertrouwen van de kiezers hebben gekregen. Ik vind dat dat is gelukt.'' ,,Ik heb wel momenten gehad dat ik even niet zag hoe we eruit moesten komen. Maar ik heb nooit gedacht: dan breken we maar. Je moet wel een héél goede reden hebben om tegen de kiezer te zeg gen: we hebben nog geen minuut onderhandeld over de inhoud, maar er komen toch nieuwe ver kiezingen. Ik vond dat zo onver antwoord!'' ,,Die vergelijking sloeg niet op de coalitie, maar op het medisch- ethische dossier. Daar wilde en wil ik niet weer vier jaar bijna-stil- stand. In de formatie hebben wij veel opties op tafel gelegd. Wij wilden alleen niet verder met twee confessionele partijen van wege onze liberale medisch-ethi- sche agenda, onze blokkade lag niet per se op de Christenunie. We hebben alles geprobeerd. Maar moet je dan als partij blijven zeg gen: de anderen willen niets, dan bewegen wij ook niet? Na al die maanden moet iemand de oudste zijn. Letterlijk en figuurlijk. Dan maar zeggen: wij maken het com promis mogelijk, maar wel blijven vasthouden aan de inhoud.'' ,,De eerste fase van de formatie heeft te lang geduurd. Rob Jetten en ik hebben wel eens tegen el kaar gezegd: hadden we niet eer der het compromis moeten ma ken? Maar anderen deden dat ook niet. Wat ik echt anders had wil len doen, was mijn opmerking in september over vertrouwen. Maar het was zo'n moment in een lang en vermoeiend debat waarin de ene na de andere emotie de lucht in werd gegooid. En ineens vroeg volgens mij Geert Wilders of ik wel genoeg vertrouwen had in Mark Rutte om met hem te on derhandelen. Op dat moment schoot er door mijn hoofd: ik ver trouw heel veel mensen, maar niet per se wie er nu voor me staat! Maar dat wilde ik niet zeggen. Ik zei toen dat ik alleen mijn man, mijn familie en een paar vrienden vertrouw in het leven. Dat was een beetje een onhandige opmer king. Zo zit ik helemaal niet in el kaar. Ik geef juist graag vertrou wen. Ik word liever teleurgesteld dan dat ik wantrouwend door het leven ga. Het sloeg eigenlijk ner gens op.'' ,,In het vorige kabinet werkten we heel correct en collegiaal samen in de ministerraad. We zijn natuur lijk andere mensen. En dat blijven we. 1 April was een heel moeilijk debat. Ik was ook echt teleurge steld en ik heb daarin stevige be woordingen gebruikt. Maar daarna hebben we - eerst gewoon uit noodzaak - heel veel gesprekken gevoerd. We moesten samenwer ken - ook over Afghanistan bij voorbeeld. We hebben elkaar beter leren kennen als mens en politi cus. Ik meen het oprecht: mensen met wie je problemen hebt over wonnen, daar kun je vaak meer vertrouwen in hebben dan in mensen met wie je nog nooit een meningsverschil had. We worden allemaal teleurgesteld in het leven. En soms word je uit onverwachte hoek verrast en soms uit onver wachte hoek teleurgesteld.'' Lachend: ,,Dat weet ik niet. Kibbe len doen kleine kinderen.'' ,,Dat heeft me geraakt. Het was een uitzonderlijke periode en ik denk dat er vanuit Nederland te eenzijdig naar alleen de relatie Ne- derland-Afghanistan is gekeken en te weinig naar de dilemma's waar je mee te maken hebt in het inter nationale krachtenveld.'' ,,Ik wil er niet te veel over zeggen: ik ben geen minister meer. Er loopt een evaluatie, die moeten we afwachten. Maar feit is: we zijn als kleine speler enorm afhankelijk van andere landen voor de evacua tie van mensen. Op het Ameri kaanse besluit om op zo korte ter mijn te vertrekken, was niemand voorbereid. Het is een geopolitieke les hoe we als Nederland moeten blijven investeren in onze Euro- VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 GO VERVOLG VAN PAGINA 19 Hoe kijkt u terug op 2021? ,,Ik heb wel momen ten gehad dat ik even niet zag hoe we eruit moesten komen.'' Wat heeft u er van geleerd? Heeft u tijdens de formatie ge dacht dat het niet zou lukken? U vergeleek doorgaan met deze coalitie met een stilstaande auto die roest. Zijn er ook dingen die u uzelf kwa lijk neemt? Is uw relatie met Rutte veran derd? Volgens een onderhandelaar le ken jullie tijdens de formatie soms een kibbelend echtpaar. Hoe kijkt u terug op uw vertrek als minister? Welke dan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 72