Het rollercoaster jaar van D66-leider Sigrid Kaag Kerst 2021 Voorbijgangers steken me ook wel eens een hart onder de riem, dat is prettig Onder de kerstboom heeft D66-leider Sigrid Kaag eindelijk tijd om alles wat dit jaar is gebeurd te laten bezinken. Daar is ze wel aan toe, want wat een chaotisch politiek jaar was dit. JÈKÊl >-< Ik ben niet de enige, andere colle ga's in Den Haag overkomt het ook. Maar ik heb ervoor gekozen het op Twitter te zetten. Ook om te zeggen: mensen, als je toch iets wilt sturen, stuur een aardig kaartje naar iemand die er be hoefte aan heeft en onderteken het.'' ,,Er zit escalatie in de bedreigin gen. Toen ik terugkwam naar Ne derland, begon de bagger al op Twitter. 'Ooo, getrouwd met een Palestijn!' 'Ooo, terroristenliefje!' Nadat ik mezelf kandideerde als partijleider zijn de bagger op soci ale media en de beledigingen er- ger geworden. En sinds de verkie zingsoverwinning van D66 in maart is het nóg erger. Ik heb een grens getrokken. Als we hier niets tegen doen, wordt het van kwaad tot erger.'' ,,Natuurlijk gaat het onder je huid zitten. Maar als ik op straat loop, zeggen de meeste mensen ge woon vriendelijk gedag. En dat zijn echt niet allemaal D66-stem- mers. Voorbijgangers steken me ook wel eens een hart onder de riem, dat is prettig. Ik probeer al een paar jaar die negatieve reac ties op sociale media niet meer te lezen, maar je kunt niet aan alles ontsnappen. Tegelijkertijd: ik ben geen 25 meer en heb al heel veel meegemaakt. Ik heb in landen ge woond en gewerkt waar je leven acuut wordt bedreigd. Dat is echt anders. Maar dat neemt niet weg JAN HOEDEMAN en HANS VAN SOEST Sigrid Kaag was de meest besproken vrouw in Den Haag het afgelopen jaar. Om haar ambitie om premier te worden, de verkie zingswinst van haar partij D66, de botsingen met VVD-leider Mark Rutte daarna, de moeizame for matie en de bedreigingen aan het adres van haar en haar gezin. Naast haar ministerschap voor Buitenlandse Handel en Ontwik kelingssamenwerking werd ze in mei ook minister van Buiten landse Zaken, maar trad ze af na de evacuatie uit Afghanistan. En toen op de valreep toch nog de vorming van een nieuw kabinet. ,,Een wilde rit in de achtbaan'', zo noemt ze 2021 terwijl ze terug blikt. Deze dagen onder de kerst boom heeft ze 'eindelijk tijd om even bij te komen' Het wordt door de coronamaatregelen een andere kerst dan anders. ,,Normaal komen we met alle kinderen en aanhang bij elkaar. Normaal zou ik ook naar de nachtmis gaan. (Kaag is katholiek, red.) Ik ben als kind opgegroeid met de nachtmis en ook eerste en tweede kerstdag naar de kerk. De kerkelijk cultuur zit er van jongs af aan bij mij in, met veel muziek. Verder is kerst voor mij gewoon gezellig. Rustig, niets spannends. Ik kan niet koken, mijn man wel. Ik ben meer van de hapjes in huis halen. Thuis heb ik het wel alle maal kerstfahig gemaakt: de kerst boom staat!'' ,,Nee, ik ga vaker. Maar niet meer wekelijks zoals vroeger. Onze kin- deren zijn allemaal gedoopt. We hebben door mijn vorige baan als diplomaat ook op veel plekken kerst gevierd. Een van de mooiste keren was in Bethlehem, daar woonden we relatief gezien om de hoek in Jeruzalem. Dat was heel bijzonder. Maar in Libanon heb ben we ook heel mooie kersten kunnen vieren. Christenen in het Midden-Oosten zijn een heel bij zondere bevolkingsgroep, dat voelt wel heel speciaal.'' ,,Ik krijg ze dagelijks en ze betalen ook nog niet eens de postzegels. Ik probeer er maar een grapje over te maken. Dat mensen zoiets be wust naar je huis sturen, is heel onaangenaam. Het is eigenlijk ook een signaal: ik weet je te vinden. Ook naargeestig om dat uitgere kend met kerst te doen. Je stuurt een kerstkaart om iemand iets te wensen en niet om te verwensen. GO VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 Mijn opmerking over vertrouwen sloeg eigenlijk nergens op' U koos er dit jaar voor in de rechtbank te getuigen tegen een bedreiger. Waarom? Bent u erdoor veranderd? LEES VERDER OP PAGINA 20 Gaat u alleen nog met kerst naar de kerk? ,,De kerke lijke cultuur zit er van jongs af aan bij mij in. Met veel muziek.'' FOTO JOOST HOVING Tussen de kerstpost zat dit jaar een anonieme dreigbrief.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 71