Column Saskia Noort Fijne kerst, met als amuse een zelftest Profiel Peter R. de Vries Kerst 2021 In het theater bij zijn kistging het over zijn totale toewij ding als vader Ik ken iemand die vorigjaar in zijn eentje onder de afzuigkap stond te gourmetten met de pannetjes recht op de gaspitten Voor zijn dood zag Nederland vooral de ruwe kant van Peter R. de Vries. Na zijn dood werd duidelijk hoe warm hij kon zijn. Verslaggeefster Carla van der Wal verwoordt haar verwondering over de twee gezichten van 's lands bekendste misdaadjournalist. Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt Daar gaan we weer. Ik heb even overwogen gewoon dezelfde co lumn in te leveren als een jaar geleden, maar dat was iets te makkelijk verdiend. Wat nog te schrijven, wat nog te zeggen, wat nog te vinden, wat nog te voelen, wat nog toe te voe gen? Ome Cron jaagt ons massaal de depressie in en het enige dat ons nog rest is ruzie maken over voor wie het allemaal het zieligst is. De kinderen, de jonge ren, de ouderen, de culturelen, de hore kaffers, de restaura teurs, de boekwinke liers, de zieken, de kappers, de schoon heidsspecialistes, de zorg, de wappies. Ben ik iemand verge ten? Ja, en welbe wust. De groep waar toe ik zelf behoor, de alleenstaanden. Zo ongeveer even groot als het aantal anti- vaxers, maar groei ende, met dank aan de lockdowngolven en de bijbehorende verplichting 24/7 met je partner door te brengen. Zijn wij singles zieliger dan de rest? Nee, maar we zijn wel zachtjesaan steeds meer aan het verpieteren. Niet ie dereen, er zullen heus types zijn die lockdowns omarmen en een eenzame kerst het toppunt van ge luk vinden. Deze co lumn gaat niet over jullie, dus bespaar me de woeste mails. Deze column is voor de mensen die weer een jaar alleen de don kere dagen door moeten zien te komen. Die niet kunnen vluchten naar de zon, het café, kerstdiners met vrienden, de bioscoop of het theater. Ik ken iemand die vorig jaar in zijn eentje onder de afzuig kap stond te gourmetten met de pannetjes recht op de gaspitten. Dat zie je nooit in de kerstrecla mes. Ja, wij kunnen leuk zoomen met elkaar, of wandelen op anderhalve meter en de enige penetratie die ons wacht, is die van de coro- na-thuistest. Knuffelen mogen we uitsluitend met ons huisdier, maar die beesten zijn inmiddels hele maal paranoia van onze aanhanke lijkheid. Murw geslagen hebben we gekeken naar de persconferen tie en de aankondiging van alweer een eenzame kerst en oudejaars avond. Ik heb geschreeuwd naar de tv. Boosteren? Ja, kom maar op! Waar, wanneer? Ik sta klaar ver domme! Maar jullie niet!!!! En daar gaat de streep door de kerstdunches, door mijn kalkoen van vijf kilo, door eindelijk weer eens spontaan iemand ontmoeten, door alles waar we naar snakken. Ik weet heus wel dat het moet, dat er mensen levens door gespaard worden, dat we het samen moeten doen en al die dingen. Tuurlijk, het is nog vele malen erger voor heel veel andere mensen en ik zal me volgens de maatrege len gedragen, maar alles in mij vervlakt. De lust, het plezier, het verlangen, de hunkering, de zin, de motivatie om er iets van te maken. En we hebben inmiddels geleerd dat een lock- down van drie weken meestal drie maan den wordt, dat boos tercampagnes onein dig traag gaan, ge plaagd door vele sto ringen, misschien niet eens helpen, en dat elke vorm van hoop en optimisme dagelijks uit ons ge beukt wordt door een stroom aan virologen en OMT-leden die ons bombarderen met de angstigste scenario's. Zoals we ook weten dat die nog nooit werkelijkheid ge worden zijn. Precies deze murw heid maakt dat de mensen, en ze ker de singles, het niet zo nauw meer nemen, in navolging van de koninklijke familie. Fijne kerst allemaal en ik hoop voor iedereen, maar in het bijzon der voor de eenzamen onder ons, op een warme kerst, met als amuse een zelftest en als dessert een lief devolle omarming. at vind ik een hele domme vraag." De woorden komen in 2018 beheerst uit de mond van Peter R. de Vries, die een Duitse journa liste te woord staat. Of liever ge zegd, hij vermorzelt haar, nu ze ineengeklemd tussen collega's na een persconferentie over de zaak Nicky Verstappen in gebrekkig Nederlands heeft gevraagd of 1,8 miljoen euro niet erg veel geld is, voor een dna-verwantschapson- derzoek om 'slechts' één zaak op te lossen. Weet zij veel dat dit voor De Vries dé zaak is, de kin dermoord die hij móet oplossen. Hij wast haar de oren, met zijn houding die geen tegenspraak duldt, tot ze lijkt te zijn gekrom pen. Dat is Peter R. de Vries. Maar dit ook: twee jaar later zit hij in Meijel, in het huis van Peetje en Berthie Verstappen. Aan de kapstok hangt nog altijd het trainingsjackie van hun zoontje, dat nooit ouder werd dan 11. Nicky wordt nog altijd gemist. Maar deze kerst weten zijn ouders wie dat gat veroorzaakte, en dat hij voorlopig achter de tralies zit. Jos Brech is veroordeeld. Wat dat voor ze betekent, daar over zullen ze zo dadelijk een in terview geven. Peter R. de Vries is er ook. ,,Wat wonen jullie hier toch fijn'', zegt Peter terloops, voor het interview begint, ver trouwd als hij hier is. Hij was de enige die opkwam voor de ouders, toen geen politieman zich meer over de onopgehelderde dood van hun kind boog. Dan belt zijn eigen, volwassen zoon. De Vries neemt op, zegt diens naam. 'Royce'. Vaderliefde doet zijn stem warm klinken, zo anders. Veel zachter dan wanneer hij Nederland ver telt dat ze altijd een alibi hebben, als ze maar naar zijn programma kijken. Peter R. de Vries was de verslaggever die furore maakte toen hij schreef over de ontvoe ring van biermagnaat Heineken, de terriër die zich in zaken vast beet en zo uiteindelijk iets anders werd dan een 'gewone' verslagge ver. Hij kreeg onschuldig veroor deelden uit de gevangenis, zoals in de Puttense moordzaak. En zat hij of de politie nu de dader op de hielen in de zaak Nicky Verstap pen? De Vries stond Astrid en Sonja Holleeder bij, toen ze ge tuigden over de misdaden van broer Willem. Beide rollen leken door elkaar te lopen. Maar als De Vries naar vo ren stapte, was er bij hemzelf nooit verwarring te bespeuren. Hij nam met dat lange lijf en die brede rug als vanzelf ruimte in. Het middelpunt dat het altijd net iets beter leek te weten dan een ander. Gevoed door zijn succes sen, zorgde dat er misschien wel voor dat hij zich in 2006 zelfs voornam de moord op John F. Kennedy op te lossen. Misstappen van een ander kon De Vries feil loos ontleden. Dat zelfs hij ook weleens een foutje maakte, was moeilijker te erkennen. In de zaak Verstappen liet hij zich eens ont vallen dat hij zich verbaasde over opmerkingen van journalisten, die zich hardop afvroegen of Brech nu wel echt veroordeeld zou worden. Waar hadden die an deren het nou eigenlijk over? Hij kende de zaak het allerbeste. Hij wist wel beter. Geen wonder dat niet iedereen VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 GO De ruwe of zachte Peter, was er m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 68