Kerst 2021 Ik treed niet graag op de voorgrondAls artiest moet er een schepje bovenop derlander zou kunnen zijn. Je komt altijd op het tweede plan. Martin had daar geen moeite mee en eigenlijk kwam hij ook niet op de tweede plaats. Iedereen kende hem en mocht hem. Martin wist bij een feestje of op een première ook altijd wie iemand was. Ik dacht dan: bekend gezicht, geen idee hoe je heet. Hij wist het en in formeerde meteen naar hoe het ging met de kinderen, of met de hond.'' Tot op de dag van vandaag leeft Van Duin met Martin. Hij ver spreekt zich geregeld, bijvoorbeeld wanneer hij terloops in de tegen woordige tijd vertelt dat Martin al tijd graag sport kijkt, of naar ballet gaat. Of zegt dat 'we' op de verdie ping boven de bar wonen. ,,Zei ik dat? Nou ja, ik woon daar dus. Dat 'we' zit er nog ingebakken.'' Zelf een bingoavond organise ren? Daarvoor mist hij de energie die de sociale motor Martin le verde. ,,Hij initieerde die mooie avonden met bingo of sjoelbakken, die verjaardagen met vrienden. Ik was aan die grote feesten niet be gonnen. Zo veel werk en al die rommel moet je ook weer oprui men, hè.'' Aan het woord is niet de man die iedereen kent als André van Duin. Hier spreekt André Kyvon, zoals zijn echte naam luidt. De naam die hij ook gebruikt als hij een tafeltje in een restaurant re serveert, behalve als hij dat te laat doet. Grijnzend: ,,Dan wil de naam Van Duin nog wel eens helpen.'' Het verschil tussen de twee spre kers: André van Duin praat ener gieker, een halve toonsoort hoger ook dan André Kyvon, bij wie het allemaal net iets bedeesder klinkt. ,,Ik stel mezelf niet graag op de voorgrond, dat zal het zijn. Als ik de artiest ben, moet er een schepje bovenop.'' Taartjes bakken In februari wordt hij 75, een res pectabele leeftijd maar gevoelsma tig nog ver van het pensioen. ,,In mijn werk vind ik de afleiding die ik nodig heb, het voorkomt dat ik vereenzaam. Hoewel het soms best pittig is. Die draaidagen van Heel Holland Bakt zijn vooral in het begin, als er nog tien kandidaten zijn, van 08.00 tot 20.00 uur. Dan denk ik om een uur of vijf soms wel: laat nu de taxi maar komen. Het bakken van die taartjes houdt natuurlijk erg op, hè? Maar ja, je kunt ze moeilijk weglaten.'' MAX-baas Jan Slagter was gro tendeels verantwoordelijk voor het tweede leven van André van Duin, die televisiepresentator werd en acteur in onder meer Het geheime dagboek van Hendrik Groen. ,,Ik sprak Jan laatst over Heel Holland Bakt, hij zei: we hebben voor dat programma nog een con tract voor vijfjaar met de BBC. Ik zei: maar dan ben ik 80, ga ik dan nog steeds roepen 'Bakkers klaar, bakken maar'? Waarschijnlijk wel dus. Mits ik gezond blijf en de kij kers me blijven accepteren.'' De vooruitzichten zijn op beide fronten goed. Van Duin werd vorig jaar getroffen door darmkanker, maar genas voorspoedig en be zoekt nu het ziekenhuis alleen nog voor controles. ,,Ik probeer drie keer per week te zwemmen om fit te blijven. Meestal lukt het maar twee keer. Ik vind zwemmen leuk en je krijgt er geen blessures van. Ik heb een hekel aan dat moeilijke gedoe met gewichten en appara ten.'' Over de waardering van de kij kers heeft Van Duin evenmin te klagen. Toen hij vorig jaar in de slotweek van De Wereld Draait Door Matthijs van Nieuwkerk toe zong met zijn vertaling van Azna- vours La Bohème, kreeg hij meer positieve reacties dan na welk eer der tv-optreden ook. En wanneer hij te zien is met Heel Holland Bakt, de Grote Kleine Treinencompe- titie of samen met Janny van der Heijden in Denkend aan Holland, valt zelfs op sociale media geen wanklank te bespeuren. Gezegend mens ,,Gek is dat, ik kijk daar zelf op om te zien wat mensen ervan vinden, er valt nooit een onvertogen woord. Ik word nooit uitgeschol den, ook niet op straat of als ik met mijn mandje in de supermarkt loop. Wat dat betreft ben ik een gezegend mens. Waar hem dat in zit? Ik ben altijd voorzichtig met het geven van mijn mening. En de leeftijd zal ook een rol spelen, ik krijg steeds meer respect.'' Dat respect dwong Van Duin ze ker dit jaar af met zijn toespraak tijdens de dodenherdenking op de Dam. Op 4 mei benoemde hij het homomonument in Amsterdam als symbool voor de vrijheid. ,,Vooral uit de gaywereld kreeg ik te horen dat het goed was dat ik dat had gezegd. De impact bleek groot, al hielp het weer ook mee, hè? Het was regenachtig en dan zo'n lege Dam...'' Na zijn verbindende woorden schreef columniste Angela de Jong in deze krant dat hij de Vader des Vaderlands is; 'Iets dat hij, be scheiden als hij is, lachend zal ver werpen'. Inderdaad breekt die lach door wanneer hij met deze titel wordt geconfronteerd. ,,Ik snap het best, maar ik ben daar niet zo mee bezig. Ik doe wat ik doe en de ene keer pakt dat beter uit dan de an dere. Natuurlijk vind ik het leuk dat ik word gewaardeerd, maar la ten we het ook niet overdrijven. Als ik morgen doodga, gaat de we reld gewoon door. Dan zijn er nog wat herinneringen en dat is het dan.'' Hoewel zijn overlijden in dit ge val overdrachtelijk is bedoeld, heeft Van Duin er wel degelijk over nagedacht. Net als Martin stelt hij zijn lichaam na zijn dood ter beschikking van de weten schap. ,,Zo'n kuil is geen aantrekkelijk vooruitzicht en verbranden is ook zonde. Misschien hebben ze nog wat aan me en beteken ik zo iets voor de wereld. Vind je me te be scheiden? Nou ja, er zijn een hele boel mensen die veel ellende heb ben gebracht in de wereld, ik heb vooral gepoogd mensen aan het la- 14 VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 GO VERVOLG VAN PAGINA 13 Andre van Duin: ,,Ik blijf weg van de hoedjes, brillen en grote schoenen. Die tijd is geweest.'' FOTO HILDE HARSHAGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 66