André van Duin mist Martin iedere dag Kerst 2021 De deur naar een nieuwe liefde gooi ik niet dicht. Ik zoek niet actief, maar het zou wel leuk zijn Hij imponeerde bij de dodenherdenking met zijn speech en verdrinkt als bijna 75-jarige in het werk. Toch valt het leven als alleenstaande André van Duin niet licht. ,,Ik voel me niet meer compleet.'' ALEXANDER VAN EENENNAAM Hier, wijst André van Duin om zich heen, hier gebeurde het dan. Elk jaar op kerst avond, bij hem thuis. De kerstbingo. ,,Daar beneden hadden we een gezellig buffet en hier boven deden we de bingo en de kerstsamenzang.'' Van Duin (74) zit - met een vers kopje koffie en de koektrommel binnen hand bereik - in een van de vier lederen fauteuils met uitzicht op een Am sterdamse gracht. De volkskomiek heeft plaatsge nomen in zijn eigen café, gelegen op de etage onder zijn woonge deelte. De ruimte straalt gezellig heid uit met het rode tapijt, de kroonluchters en groene houten lijsten aan de muur en de nostal gische Amsterdamse sfeerteke ningen. Aan de fraaie, donkere houten bar hangen messing plaatjes met daarop de namen van talrijke be kende gasten die op bezoek zijn geweest. Tientallen van hen, van Simone Kleinsma en Henny Huisman tot Joop van den Ende en Ron Brandsteder, waren er jaarlijks bij op 24 december. Van Duin was op die momenten de spreekstalmeester. Hij riep met de van hem bekende kwinkslagen de bingogetallen om en echtgenoot Martin reikte zowel de bingokaar ten uit als de speciale prijzen. ,,We waren er het hele jaar zoet mee om die te vinden'', vertelt Van Duin. ,,Geen bijzondere din gen, maar gewoon iets geks of grappigs. Een sneeuwschuiver, ik noem maar iets. Kwamen we iets aparts tegen in een winkel en was het niet te groot of zwaar, dan na men we het meteen mee. Leuk voor de bingo.'' Het waren wereldavonden met fijn eten en drinken, samenzang en plezier. ,,Veel vrolijkheid met tientallen gasten, het was bijna een gevecht om erbij te mogen zijn. Maar ja, op een gegeven mo ment houdt het op en is het vol, je moet nog wel kunnen lopen.'' De herinneringen zijn zo mooi dat ze de pijn van nu alleen maar heftiger doen voelen. Vorig jaar bleef het op kerstavond voor het eerst stil in de bar. ,,Ik ben gaan logeren bij vrienden. Ja, natuurlijk voelde ik me toen eenzaam bij de gedachte aan die bingoavonden. Maar ik voel me wel vaker een zaam. Gelukkig kan ik goed relati veren. Dit overkomt meer men sen, ik ben helemaal niet bijzon der. En ook 24 december is maar gewoon een dag. Alleen is het geen feest meer.'' Die constatering is van toepas sing op het hele leven dat Van Duin sinds januari 2020 leidt. Hij mist sindsdien zijn grote liefde Martin, die overleed aan kanker. Op de schouw in de bar staat pro- minent een zwartwitfoto van het paar, dat op 23 december 2006 in het huwelijk trad. ,,Ik zit nu in de lastigste tijd van mijn leven. Ik vind het niet fijn alleen te zijn, met Martin was alles leuker. We waren altijd samen, dat mis ik enorm. Als ik nu een nieuwe lamp nodig heb of iets simpels als handdoeken of beddengoed, kan ik het niet meer met hem overleg gen.'' Martin en hij kenden elkaar al tientallen jaren uit de kroeg. ,,We hadden een grote vriendengroep en we troffen elkaar geregeld. Mijn versiertruc was Martin mee- vragen naar de Tour de France, waar Ferry de Groot (Van Duins collega bij De Dik Voormekaar Show, red.) elk jaar werkte voor Langs de Lijn. We stonden in Pa rijs pal naast de aankomst. Het in teresseerde mij niets, zo'n peloton is in een flits voorbij, maar Martin vond het prachtig. We zijn een dag of drie, vier in Parijs geweest.'' Zo'n twintig jaar woonden ze samen en was Martin Van Duins schaduw. Bij elk optreden, iedere klus, was zijn man erbij. ,,Hij deed dat heel knap, ik denk niet dat ik de partner van een bekende Ne- GO VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 met vrienden, voel ik me al snel het vijfde wiel aan de wagen LEES VERDER OP PAGINA 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 65