IEDEREEN VOELT ZICH THUIS HET ZEEUWS MUSEUM II GA IN GESPREK NAAR ELKAAR LUISTEREN VERBINDING MAKEN MET ANDEREN HET MUSEUM IS ER VOOR IEDEREEN Het was een enorme domper voor het Zeeuws Museum toen zaterdag bekend werd dat alle musea weer dicht moeten. We hopen allemaal dat het aantal besmettingen blijft dalen, zodat iedereen vanaf zaterdag 15 januari het museum weer kan bezoeken. Op deze en de volgende pagina's alvast een voorproefje van de tentoonstellingen die de komende tijd te zien zijn Maar waar denk jij eigenlijk aan bij een museum? Aan een mooi gebouw waar je kunst en verzamelde objecten kunt bekijken? Inderdaad, een museum heeft een collectie die zorgvuldig wordt onderhouden en tentoongesteld, zodat jij ernaar kunt kijken. Dat zou de indruk kunnen wekken dat het Zeeuws Museum alleen iets te bieden heeft aan kunstliefhebbers. Maar da's niet waar. Het Zeeuws Museum is een interessante plek voor iedereen. Ook voor mensen die zeggen dat ze niet van kunst houden. Wat is kunst eigenlijk? Wanneer is iets kunst en wanneer niet? Volgens de directeur van het Zeeuws Museum, Marjan Ruiter, zijn veel objecten die in het depot liggen, gewoon 'dingen' als je de verhalen niet kent die erbij horen. "Het gaat om het verhaal dat erin besloten ligt", steekt ze van wal. "Je kunt objecten in een museum op verschillende manieren bekijken. Je kunt het zien als een ambachtelijk stuk, maar ook als een 'verslag' waardoor je aan het denken wordt gezet." Op die momenten geef je een object in het museum niet meer het label 'mooi' of 'lelijk', maar gaat het om het verhaal dat bij het object hoort. Die verhalen vertelt het museum niet alleen door kaartjes met uitleg bij de tentoonstellingen. Je hoort de verhalen ook, of misschien zelfs juist, door met andere mensen in gesprek te gaan. Je kunt nieuwe dingen leren en aan het denken gezet worden door contacten met andere mensen. Dat kan overal, maar museumstukken bieden een uitgelezen kans om met mensen in gesprek te gaan. Daarom is het museum volop bezig met het ontwikkelen van programma's waarbij mensen met elkaar in contact worden gebracht. Als voorbeeld noemt Marjan Ruiter het programma 'Huis van Herinnering', waarbij ouderen in contact komen met studenten. Ze krijgen objecten uit de collectie van het Zeeuws Museum te zien, waar ze met elkaar over praten. Ze luisteren naar elkaar en leren elkaar begrijpen. Ook in het project 'Vanuit de diepte' ziet het Zeeuws Museum kansen om mensen met elkaar in gesprek te laten gaan. "Hier staan werken opgesteld die door de coronapandemie een andere betekenis hebben gekregen, zoals de video-installatie 'De Profundis' van Koen Hauser. Als je daar naar kijkt, lijkt het wel gemaakt voor deze periode, terwijl het werk uit een tijd komt (2014) waarin we ons helemaal niet konden voorstellen dat de wereld op slot zou gaan vanwege een pandemie. Op de videobeelden zie je mensen met glazen stolpen over hun hoofd, die je in het licht van de huidige coronapandemie kunt zien als de plastic mondmaskers. Met de ervaring van nu kijk je heel anders naar deze kunst dan een paar jaar geleden." Hoe jij de objecten in het museum beleeft is afhankelijk van jouw achtergrond en ervaring. Bovendien is Vanuit de diepte een mooi voorbeeld van een tentoonstelling die uitnodigt om met andere mensen in gesprek te gaan, waardoor een bezoek aan het Zeeuws Museum een actieve ervaring wordt. Dit soort gesprekken kunnen ontstaan door kaartjes met filosofische vragen die bij de tentoonstelling liggen én doordat er regelmatig iemand op zaal is waarmee je een gesprek kunt aanknopen. Zo'n gesprek krijgt nog meer betekenis als er aandacht is voor de manier waarop jij luistert en vragen stelt. Daarom kan je tijdens deze tentoonstelling kennis maken met de socratische gespreksmethodiek. "Als iemand een verhaal aan je vertelt, neem je aan dat je weet wat er bedoeld wordt en ben jij in je hoofd al aan het voorbereiden hoe jij daar op gaat reageren", legt Marjan uit. "Als je jezelf ervan bewust wordt dat je aannames maakt, kan je vervolgens proberen om alleen maar te luisteren en begrijpen en van daaruit het gesprek te voeren. Als je in staat bent om zo'n gesprek te voeren, kan je echt verbinding maken met anderen." En juist dat, het maken van verbinding met elkaar, is een belangrijke doelstelling van het Zeeuws Museum. Het 'Huis van Herinnering' dat we eerder aanhaalden, is daar een perfect voorbeeld van. Het idee om jongeren en ouderen samen te brengen en met elkaar te laten praten aan de hand van museumobjecten, begon met één vaste partner. Inmiddels is het zo'n succes dat meerdere partijen aan willen sluiten. "Doordat we dit jaar in en jaar uit zijn blijven doen, is het een heel ander programma geworden dan wij alleen hadden kunnen maken. We zijn ermee bezig om duurzame relaties op te bouwen met andere organisaties en verenigingen. Als museum willen we activiteiten organiseren voor anderen, maar nog liever organiseren we die samen met anderen. Op die manier wordt het Zeeuws Museum een plek waar iedereen zich thuis voelt." Ook nu het museum is geslotenkan Je online meedoen aan een socratisch gesprek. Kijk op www.zeeuwsmuseum. nl en zoek op 'Vanuit de diepte' voor de komende data.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60