iKi 5 Femke Halsema ligt onder ons bed Sporten bij -3 Zoveel lieve mensen om me heen Een briefje aan een goudkleurig koordje Voor het slapen nog even lachen Op onderzoek in je eigen buurt Femke Halsema ligt bij ons onder het bed. Verstopt. Compleet met burgemeestersketting om haar nek en een tattoo op haar bovenarm met I love Robert, verwijzend naar haar partner Robert Oey. Het gaat om een kartonnen versie van de Amsterdamse burgemeester. Femke is de 'kerstsurprise' voor mijn dochter, vandaar dat ik haar heb ver stopt. Sst, niks zeggen. Ik hou de krant uit haar buurt vandaag, want het moet wel een verrassing blijven wat ze morgen na het kerstdiner krijgt. Onze kinderen zijn al jaren van hun sinterklaasgeloof gevallen en vinden het leuker om tijdens Kerstmis ca deautjes te krijgen en uit te delen. Wel besloten we de traditie van surprises maken, inclusief venijnig gedicht, in ere te houden. Ik kan het iedereen aanraden. Zeker tijdens een lockdown is het heerlijk om wat voor je dierbaren te knutse len. Met de muziek van Silk Sonic op de achtergrond en een knorrende kat die het 'maakproces' op de voet volgt, is het een meer dan aardige bezigheid. Femke is na het nodige verf-, knip- en plakwerk best aardig gelukt. Mijn dochter is zeer kritisch volger van 'de politiek', maar heeft een enorme zwak voor de GroenLinks-politicus/be stuurder. Niet iedereen zal dat begrij pen, maar ergens snap ik haar wel. Vandaar die Femke-pop. Als een soort eerbetoon met een kwinkslag. Het ge dicht moet ik nog schrijven, maar ook dat is een feestje om te doen. Doe het ook eens in deze week: maak een wintersurprise voor iemand die je lief is. Of schrijf een grappig/lief berichtje. Knapt een mens van op. Ja hoor, óók de sportscholen dicht. Natuurlijk zijn er ergere dingen in de coronapandemie - zoals zwaar ziek worden van het virus - maar die sluiting valt me zwaar. Ben ik net drie maanden fanatiek bezig, lig ik er zomaar een maand uit. Dat tele foontje van m'n personal trainer Mas simo - net zo breed als zijn naam doet vermoeden - is dus logisch. Die belt vast om alle trainingen te annuleren. Niet dus. ,,Morgenochtend, lekker buiten, we hebben alles bij de hand, dus we kunnen gewoon doorgaan.'' Niet blijven mopperen, maar zoeken naar oplossingen: ik juich het toe, maar dan moet ik ook voor de bijl. Tot mijn eigen verbazing zeg ik ja. Donderdagochtend is de koudste ochtend van het jaar. Min 3. Thermo- hemd, muts, handschoenen, ijskrab- ben van de auto. Waar ben ik in he melsnaam mee bezig? ,,Hebben we er zin in?'' vraagt Massimo opgewekt. Geen ontkomen aan, denk ik. Terwijl de zon laag over het parkeerterrein in Gorinchem schijnt en de rijp in het gras laat glinsteren, gaan we aan de slag. Roeien, bankdrukken, planken en meer martelingen komen voorbij. Ik krijg het zowaar lekker warm én ik ga totaal kapot. Massimo ziet dat an ders. ,,Lekker bezig, Jeroen! Nog twee keer!'' En ik moet het hem nageven: zo kan je ook tegen de lockdown aankijken. Verstand op nul en doorgaan. Mas simo en zijn collega Mika bij een an der 'slachtoffer' doen de naam van sportschool Inspire eer aan: ze inspi reren en houden de moed erin. Zel den ben ik de dag frisser en opgewek ter begonnen. Volgende week weer, vraagt Massimo na afloop. Doe maar twee dagen, zeg ik. En weer verbaas ik me over mijn antwoord. Mijn moeder is een halfjaar ge leden overleden, mijn man zit thuis met een gebroken enkel, ik ben zelf al wekenlang verkouden en dan zitten we ook nog in een lock- down. Nee, de decembermaand heeft weinig opbeurends in petto. Maar toch zijn er lichtpuntjes. Het begon op sinterklaasavond met een cadeautje op de deurmat. Een kaart van mijn lieve vriendinnen om te la ten weten dat ze deze feestmaand aan me denken én een bon om twee keer te gaan floaten - dobberen in een zoutbad, schijnt erg ontspannend te zijn. Vorige week stond de postbezorger ineens met een groot, gouden pakket voor de deur. Ik stond me al af te vra gen wat ik in godsnaam had besteld, maar het bleek van mijn allerbeste jeugdvriendin: een kerstpakket om ons te steunen in deze lastige tijd. Afgelopen week lag er weer een hartverwarmende verrassing in de bus: een kaart met de tekst 'Kerst wordt ineens KerstMIS als iemand er niet meer is'. Een nieuwe vriendin was zo lief om me te laten weten dat ze in deze decembermaand aan me denkt. Minister Hugo de Jonge zegt het re gelmatig tijdens persconferenties: zorg een beetje extra voor elkaar. Ik vind het altijd wat gezapig klinken. Maar hij heeft gelijk. Dat ene kaartje, die lekkere fles wijn of een reep cho colade zijn voor u een kleine moeite en maken het leven voor de ander nét een tikkeltje leuker. Ook voor mij, wat ben ik dankbaar voor die ontzettend lieve mensen om me heen. Het was al bijna donker en het miezerde toen ik met somber gemoed een rondje door een parkje wandelde. De zoveelste lock- down was net aangekondigd, het was stil en verlaten. Plots zag ik uit mijn ooghoek iets aan een takje hangen. Ik keek beter en zag dat het een briefje was, dat zorgvuldig met een goud kleurig koordje en een knijpertje in een struik gehangen was. Ik liep ernaartoe om het te bestude ren. 'Aan de voorbijganger die dit leest', luidde de eerste regel op het kaartje, en daarna: 'Ik wens je fijne feestdagen en alle goeds voor 2022'. De kerstwens was opgesierd met een te keningetje van hulsttak met rode bes jes en een ster. In andere tijden zou ik er misschien mijn schouders over hebben opge haald, denkend dat dit een boodschap was van een verloren ziel, maar dit keer raakte het me. Ik stelde me voor hoe de afzender thuis aandachtig had zitten tekenen, schrijven, het briefje had geplastificeerd zodat het bestand was tegen regen. Hoe hij of zij er voor zichtig een koordje doorheen had ge regen, in een tas had gestopt en op pad was gegaan, vermoedelijk met meer van dit soort briefjes bij zich. Dit alles met de bedoeling om een onbekende passant zoals ik een lieve kleine wens mee te geven voor de donkere dagen. Ik realiseerde me hoe simpel het was, iemand iets vriendelijks toewen sen, op afstand of dichtbij. Hoeveel plezier dit geeft, voor zowel de bood schapper als de ontvanger. Hoe een beetje tederheid hardheid kan laten smelten. Vaker dan vóór corona tik ik voor het slapengaan op YouTube even de naam Don Rickles in. Hij was een Amerikaanse acteur en stand-upcomedian die misschien wel het meeste succes had als aardappel. Rickles was de Amerikaanse stem van Mr. Potato Head (Mr Aardappelhoofd) in de eerste Toy Story uit 1995. Don Rickles overleed vier jaar gele den op de gezegende leeftijd van Ik realiseer me hoe simpel het is, iemand iets vriendelijks toewensen 90 jaar. Zijn carrière omspant zeven tig jaar humor en die is tot in de jaren 50 terug te vinden op YouTube. Rick- les geldt als de inspirator van de later zo populaire Comedy Central Roast, waarbij er grappen gemaakt mochten worden ten koste van de hoofdgast. Alle helden van die tijd gaf Rickles een hilarische beurt: Dean Martin, Lucy Ball, Ronald Reagan, Kirk Doug las, Sammy Davis Junior en natuurlijk Frank Sinatra. Van de laatste komt een onverslijtbare anekdote over Rickles die in een New Yorks restaurant zit en een mooi meisje probeert te impone ren. Hij heeft al gezien dat Sinatra in datzelfde restaurant zit en loopt even bij hem langs als hij zogenaamd naar de wc moet. 'Frank', smeekt Rickles, 'Als je straks weggaat, loop even langs mijn tafel, zeg hallo tegen me, laat zien dat je me kent, dan komt het he lemaal goed met mijn date'. Zo gezegd zo gedaan. Sinatra gaat naar huis, stopt bij Rickles tafel en zegt vriendelijk: 'Hallo Don'. Rickles springt uit zijn vel. 'Frank! Kom op zeg, zie je dan niet dat we zitten te eten!' En weer moet ik erom lachen. Plots begon iedereen te wande len, toen corona bijna twee jaar geleden stevig om zich heen mepte. De Ommetje-app van Erik Scherder aan, podcast op de oren en kuieren. Wandelen en fietsen zijn nog steeds de veiligste manieren om in be weging te blijven, in een land waar de slijterij wel als essentieel wordt be schouwd, maar sportaccommodaties niet. Maar na twee jaar vervelen de vaste rondjes behoorlijk. Mijn hele leven - op een paar stu dentenjaren na - woon ik in dezelfde middelgrote plaats. In de wijken waar ik ooit woonde, ken ik elke brand gang. Maar er zijn hele delen waar ik geen straatnaam herken. Elke dag wandel ik tegenwoordig in een ander stukje van de stad. Ik verwonder me over de architec tuur in de nieuwbouwwijk aan de rand (vaak), of bewonder de ontwer pen juist (iets minder vaak). Wandel vol weemoed door de buurt waar ik als kind speelde. Op het teerpleintje voor ons huis - een woord dat ieder een in de straat gebruikte, maar dat ik nooit meer tegen ben gekomen - of iets verderop bij de Grote Glijbaan, waarvan de hoogte 35 jaar later be hoorlijk mee blijkt te vallen. Alleen in mijn herinnering reikt ze nog tot in de wolken. Onlangs liep ik door de flatwijk die vroeger zo'n slechte naam had, maar waar sloopkogels, heipalen en visie voor een prachtige transformatie heb ben gezorgd. Heel even waande ik me toch nog ergens een toerist. Maar wel eentje die tien minuten later thuis koffie maakte. VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 - Sanne Schelfaut - Jeroen de Vreede - Ellen van Gaaien - Sandra Donker - Bob van Huët - Jeroen Schmale

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5