Jeffrey houdt het eenvoudig zijn gescnik om je blik naar binnen te Keren Kerst 2021 De meeste mensen halen hun geluk uit relaties. Ik ben op mezelf et is een bewuste keuze, zegt Jeffrey. ,,Een kerstdiner? Ik zou niet eens meer weten wat dat in houdt. Kerst is een gewone, door snee dag. Ik nodig dus ook geen bezoek uit." Zijn huis, een een voudig appartement in een straat met rijtjeswoningen, onder scheidt zich aan de buitenkant amper van de rest. Wie binnen treedt, stapt een andere wereld binnen. TWee muren zijn beschil derd met een organisch patroon in lichtblauw, wit en goud. In de hoek een imposante, mahonie houten secretaire met talloze laat jes en een ingebouwde, met leder belegde lessenaar. Er tegenover een wortelnoten buikkast die tot het plafond reikt. Ook de vitrine in de hoek is van kostbaar hout. Op de glazen platen liggen en staan, fraai uitgelicht, halfedelste nen, curiosa en oude familiepor tretten. ,,Een woonkamer is een reflec tie van wie jij als persoon bent en de waarden waarvoor je staat", zegt Jeffrey. ,,De secretaire is wel honderd jaar oud en kan zo nog honderd jaar blijven staan. Het staat voor duurzaamheid, de schoonheid van de natuur en in dividualiteit. Mijn meubels heb ben een karakter en een eigen le ven, als je er goed naar kijkt." Met kerst voelt hij meer nog dan anders dat hij anders is dan de meeste mensen. ,,Ik voel me dan Een feestelijk gedekte tafel met een kalkoen in het midden en vrienden eromheen? Voor Jeffrey de Vos (28) uit Middelburg zal het eerder een zelfgemaakte pizza zijn, waar hij alleen en in alle eenvoud van geniet. Deze kerst en alle andere ook, trouwens. ONDINE VAN DER VLEUTEN heel raar en ongemakkelijk. Het maakt me sterk bewust van het feit dat ik naast de maatschappij sta. Ik vind het moeilijk om gelijk gestemden te vinden. De meeste mensen halen hun geluk uit rela ties met andere mensen. Ik ben op mezelf gericht. Geluk zit voor mij in tekenen, schrijven, muziek ma ken, de natuur, zelfonderzoek, op ontdekking gaan in mijn inner lijke wereld, uitzoeken hoe het al lemaal zit. Ik bestudeer mezelf en het leven, zou je kunnen zeggen." ,,Als ik buiten loop en naar bin nen kijk in de huizen, waar kerst bomen staan en mensen rond een rijk gedekte tafel zitten, ben ik blij voor hen. Ik gun iedereen zijn ge luk. Ik zou willen dat ook ik op die manier gelukkig kon zijn, maar dat ligt niet in mijn natuur. Kerst mis is voor velen gebaseerd op traditie, cultuur, religie. Veel mensen doen wat ze doen omdat het traditie is. Voor hen is dat een gegeven, voor mij begint dan het vragen: wat zit hier nu precies achter? Waarom zijn de dingen zoals ze zijn? Dat is de diepgang die ik zoek. En die ik mis in con tacten met anderen. Vraag ie mand eens: wie ben jij? En als je dan als antwoord krijgt: loodgie ter, postbode, leraar of iets derge lijks en je vraagt dóór - want je bent natuurlijk veel meer dan al leen je beroep - dan krijgt het ge sprek vaak gelijk iets ongemakke lijks. Daarom vermijd ik zulke ge sprekken." Dit jaar nog meer dan anders hoort hij de mensen klagen over de donkere dagen voor de kerst. ,,Ik heb daar geen last van. Juist deze dagen zijn geschikt om je blik naar binnen te keren, je te be zinnen en aan zelfreflectie te doen. Als je daar niet voor open staat is de winter inderdaad een rotperiode, dat snap ik." Twee, drie goede vrienden heeft Jeffrey, waarmee hij wél de diepte in kan. ,,Dat is genoeg. Telkens als ik probeer me aan te passen in de hoop dat ik daardoor meer sociaal geaccepteerd word, eindigt dat in teleurstelling. Dan kom ik thuis en voel me gedeprimeerd." De enorme, antieke tafel in het midden van de kamer toont een werk in wording: grillig, met mos bekleed hout waarin munten en schelpen verstopt zitten. Opval lend afwezig in zijn woonkamer: de televisie. Die staat in een kast. Aan kerstfilms kijken doet hij niet; misschien een documen taire. ,,Maar ja, dan moet ik hem wel eerst weer aansluiten!" Bespiegelingen De kerstdagen zijn voor hem da gen als alle andere. Opstaan rond een uur of zeven. De katten eten geven. Koffie zetten. Nadenken over de invulling van de dag. ,,Op dit moment is dat vooral: lezen en schrijven. Filosofische bespiege lingen over het leven zoals ik dat ervaar, over mijn plaats in het gro tere geheel, over wetenschappe lijke onderwerpen. Dan zoek ik bijvoorbeeld uit wat er gebeurt als je voortdurend in het donker zit, zonder stimulansen die je vertel len dat het dag of nacht is of een andere indicatie van tijd. Hoe er vaar je jezelf dan? Of ik ga musice ren, of schilderen en tekenen. Er is geen plan, alleen het lege vel en wat daarop verschijnt." Er komt geen kerstboom, zegt hij lachend. ,,Daar heb ik geen plek voor. Trouwens, mijn huis is al versierd. Het hele jaar door." GO VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 7 Havenpastor Pascal Handschin met een deel van de beman ning van kabelleg ger IT Intrepid. Om de tafel, met de klok mee vanaf Hand- schin: tweede stuur man Ben Gowland uit Canada en de Fi- lipijnse beman ningsleden Edizon Cruz, Esming Per- mejo, Ron Paulo Medrano, Fil Venti- gan en Rodel Alag- bay. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Jeffrey de Vos heeft in zijn woonkamer geen plek voor een kerstboom. ,,Mijn huis is al versierd. Het hele jaar gericht door." FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 59