Kerst 2021 Havenpastor viert kerst aan boord si Si «3 'I Ik hou de dienst vrij kortDan blijft er meer tijd over voor gesprekken Met een kelk, kaarsen en een kruis in een zwart koffertje stapt havenpastor Pascal Handschin (32) aan boord van een kabellegger in de haven van Vlissingen. Ergens op een tussendek staat een geïmproviseerd altaar klaar voor het avondmaal. „Kerst aan boord geeft het dubbele besef dat je niet bent waar je hoort te zijn." MAURITS SEP 1 ?L;y Geen plek op een schip zegt zo veel over de sfeer aan boord als de tafel waaraan wordt gegeten, weet Pas cal Handschin. ,,Is het eten goed, en eten ze samen, dan is de sfeer ook goed. Maar als de sfeer slecht is, merk je dat daar het eerst. Dan zie je dat mannen alleen eten en snel hun eigen plekje weer opzoeken." Handschin - Zwitser van geboorte - is domi nee in Nieuw- en Sint Joosland en Ritthem en sinds 2017 voor zestien uur per week havenpas tor bij de Mission to Seafarers in Vlissingen. De Mission ontvangt in een normaal jaar wel tien duizend zeelui in het clubhuis aan de Ritthem- sestraat in Ritthem, dat zeven dagen per week open is van vijf 's middags tot elf 's avonds. Het clubhuis mag ondanks de strenge coro- naregels nu ook open zijn, maar druk zal het er met kerst niet worden. Veruit de meeste zeelui zijn gekluisterd aan boord. Ze mogen er uit angst voor een coronabesmetting niet vanaf. Daarom legt Pascal nu bijna alleen maar scheepsbezoeken af. En neemt hij voor ieder- een een kerstcadeautje mee. Vandaag stapt hij 's ochtends al aan boord van de IT Intrepid, een schip dat glasvezelkabels legt. ,,De tweede stuurman heeft me uitge nodigd. Hij is Canadees. Op het schip werken Canadese en Britse officieren, een Filipijnse beman ning en een paar Polen in de ma chinekamer. Zij mogen niet van boord en ik mag hun accommoda tie niet in. Dus we komen ergens op een tussendek samen voor het avondmaal. Het wordt een oecu menische dienst, volgens de Anglicaanse liturgie." Minder romantisch De havenpastor zal zijn rituelen moeten aanpassen. ,,Ik ben ervoor dat iedereen uit dezelfde kelk drinkt. Dat vonden sommige mensen vóór corona al geen goed idee, maar nu kan het echt niet. Ik mag ook het brood niet breken en uitdelen. Dat vind ik symbolisch een heel belangrijk moment en dus is het jammer dat het niet mag. In plaats daarvan staan er kleine bekers drinken klaar en lig gen er voorgesneden stukjes brood. Het wordt allemaal wat minder romantisch." Toch is hij blij dat de dienst in ieder geval kan doorgaan. De tafel waaraan de zeelui zich verzamelen beschouwt hij als een lotsgemeen- schap, en zijn aanwezigheid als 'een pluspunt'. ,,Ik kan bijdragen aan de behoefte die er is. Daarom neem ik behalve de kelk, het kruis en de kaarsen vooral mijn luister- vaardigheid en mijn menselijkheid mee. Met daarbovenop nog mijn christelijke hulp. Ik praat trouwens ook graag over scheepsmoto ren." Van de 49 bemanningsleden kent Pascal er niet één. ,,Het zijn allemaal onbekenden voor mij. En de kans is groot dat ik ze ook nooit meer terugzie. Maar wat ze willen delen, delen ze toch wel. Daarom hou ik de dienst ook vrij kort. Dan blijft er meer tijd over voor persoon lijke gesprekken. Ik ben klaar voor alles. Koetjes en kalfjes, ernstige ziekte in de familie, relatie problemen. En simkaarten verkopen. Ja, dat doe ik ook." Politiek vermijdt Pascal, dat ligt vaak te ge voelig. ,,Al ben ik zelf altijd wel geïnteresseerd in de landen en culturen van de zeelui. Daar hoor ik ze graag over vertellen en daar leer ik veel van. Voor hen is het ook een welkome af wisseling om met mij te praten. Na zes maan den op zee kennen ze elkaars familiegeschiede nissen wel. Met die korte scheepsbezoeken heb ik alleen erg weinig tijd. Eigenlijk zou ik eens moeten meevaren." Biggen en karaoke Heimwee is altijd een gespreksonderwerp, vooral bij de Aziaten die soms negen maanden aan een stuk van huis zijn. ,,Die missen enorm veel van het gezinsleven. Met kerst is dat nog erger. Die dagen geven het dubbele besef dat ze niet zijn waar ze horen te zijn. Daarom maken ze er een extra groot feest van. Filipijnen roos teren dan hele biggen. Aan eten hechten ze so wieso veel waarde. Dat is het enige dat kleur geeft aan boord, dat niet industrieel is en niet naar diesel ruikt. Dus met kerst pakken ze extra uit. En natuurlijk is er karaoke. Zonder karaoke geen feest." 6 VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 GO 'Dubbel besef dat je niet bent waar je hoort te zijn' m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 58