René hoopt dat de tafel leeg blijft Kerst 2021 Het voor gerecht vinden ze vast vies En het hoogte punt wordt het toetje De wonden die er al zijn, zullen nog meer open staan Hij hoopt op een lege kersttafel. Maar er kunnen ook zomaar zes jongeren aanschuiven die nergens anders terecht kunnen, zeker thuis niet. René van Broekhoven (53) probeert het hoe dan ook gezellig te maken in de crisisopvang van Juvent in Vlissingen. ,,De moeilijke gesprekken komen na kerst wel." Spelletjes „Tussendoor kijken we een film, of we doen spelletjes. Het ligt er maar net aan wat ze wil len. En hoe ze het thuis gewend zijn. Voor de één is kerst een heel belangrijk familiefeest, voor de ander zijn het gewone dagen, of van wege het geloof de eerste kennismaking met kerst. Ik vind het heel interessant om dat met hen mee te maken. Wat betekent kerst voor hen? Hoe gaan zij ermee om?" Dit wordt trouwens zijn eerste kerst-dienst in al die 23 jaar, lacht René. ,,We werken met een team en we verdelen de feestdagen zo eer lijk mogelijk. Ik heb vaak met en rond oud en nieuw gewerkt. Ik breng kerst graag met fami- ené van Broekhoven groeide op in een fijn Vlissings gezin. Waar na tuurlijk ook wel eens wat mis was, maar met ouders die er altijd voor hem waren. ,,Mijn steun en toever laat. Zo'n goede jeugd gun ik iedereen." Daarom koos hij 23 jaar geleden voor een baan in de crisishulpverlening voor jongeren. ,,Ik vind het belangrijk om jongeren iets te kunnen bieden. Als het goed gaat met de jeugd, gaat het goed met de maatschappij." Iedere dag is anders in De Loopplank, de cri sisopvang van jeugdzorgorganisatie Juvent in Vlissingen. Het opvanghuis biedt plaats aan zes jongeren tussen de 12 en 18 jaar. Als het echt noodzakelijk is, kunnen er tien kinderen ver blijven. Want ja, crisis is crisis en elke jongere verdient een veilige plek, benadrukt René. ,,Wie bij ons verblijven, wat de oorzaak is, hoe lang ze blijven, het verandert voortdurend. Dat maakt het zo interessant." Op de maandag voor kerst zit De Loopplank vol. De medewerkers proberen zeker rond de feestdagen voor de zes gasten ergens een plek te vinden. Liefst thuis als het enigszins kan. Anders bij familie of vrienden. ,,Als het maar veilig is. Ik verwacht dat met kerst nog één jon gere hier is, omdat die geen netwerk in Zeeland heeft." Dat zorgt voor een vreemd spanningsveld. Want als er dan toch één is, dan zou René er liefst nog een paar bij hebben. ,,Dat maakt het gezelliger. En die ene die er zal zijn is dan wel gesteld op rust, en krijgt dan alle aandacht. Maar als iedereen weg gaat, benadrukt dat nog meer de moeilijkheid van de situatie." De Loopplank vangt jongeren op die niet thuis kunnen blijven. Door gedragsproblemen van de jongere zelf, of omdat de situatie thuis niet veilig is. Daarbij kunnen drank en drugs in het spel zijn, of agressie, psychiatrische proble men. Het team waarin René werkt, probeert inzicht te krijgen in de problemen, om daarna op zoek te gaan naar een oplossing, zodat ze binnen twee weken weer uit de crisisopvang weg zijn, op weg naar een beter passende op lossing. ,,Die moeilijk gesprekken komen na kerst wel. Met kerst maken we het vooral gezellig. Net zoals het thuis zou moeten zijn. Dat begint al met de opblaaskerstman in de hal en de twee kerstbomen in de woonkamer. Op kerstoch tend is er een kerstontbijt. Samen met de jon geren bedenken we wat we 's avonds gaan eten. Gourmetten? Of liever een gewone maaltijd?" lie door. Dat kan dit jaar ook wel hoor. Op eer ste kerstdag hebben we een kerstbrunch met mijn schoonouders, en op tweede kerstdag gaan we na mijn werk naar mijn ouders. Tus sendoor ben ik op De Loopplank. Daar slaap ik ook." Omdat het zijn eerste kerst-dienst is, weet hij niet goed wat hij moet verwachten. ,,Oud- jaar is vooral een gezellige, vrolijke dag, met vuurwerk en feest. Kerst is meer beladen. Dit is bij uitstek een feest dat je met familie viert. Maar dat kunnen de jongeren in de crisisop vang niet. Het gemis van familie is daardoor nog groter en dat maakt de dagen nog emotio neler. De wonden die er al zijn, zullen nog meer open staan." Daar zal hij dan ook niet te veel aan krabben. ,,Ik probeer ze op hun gemak te stellen en naar ze te luisteren. Weet je, door het gewoon gezellig te maken samen, leer je el kaar ook beter kennen. En dan ontstaan de ge sprekken vanzelf." Ja, het kunnen heel pittige dagen worden, beseft hij. ,,Ik ben wel eens met de dood be dreigd. Ik kan dat relativeren: het is niet tegen mij persoonlijk gericht, het zijn hun onrust en onzekerheid die zich uiten. Maar de dankbaar heid van wat ik doe is veel groter. Die uit zich in kleine dingen. Een glimlach, daar doe ik het voor. Dat een jongere blij is dat ik er ben." GO VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 MAURITS SEP 'Met kerst is het gemis van familie nog groter' René van Broekhoven aan tafel in de crisisopvang voor jongeren in Vlissingen. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN m Daniëlle Mostert met Mare, Ids, Ilja en Faas (vlnr). FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57