Knus thuis met het gezin Kerst 2021 Daniëlle Mostert (31) uit Middelburg verheugt zich op het kerstdiner met haar gezin. Nét even wat anders op tafel dan op een gewone doordeweekse dag. nam i - ESMESOESMAN n nét even wat feestelijker kleding aan dan gebruikelijk. Daniëlle houdt van de kneuterigheid en gezellig heid tijdens de feestdagen. Al zal het kerstdiner dit jaar waarschijnlijk niet langer dan een kwartier duren. Met kinde ren Ids (5), Faas (3) en Mare (7 maanden) aan tafel zit culinair genieten en lekker lang natafe- len er niet in. Samen met haar man Ilja (36) heeft ze de af gelopen jaren hectische kerstdagen gevierd. Scheurend van familie naar familie: eerste kerst bij die van Daniëlle, tweede kerst bij die van Ilja. En dan kwamen ze, tot het overlijden van Ilja's oma die op die dag verjaarde, op kerst avond ook nog traditiegetrouw samen bij zijn grootouders. Getetter bij de kerstdis Kerst betekende jarenlang héél veel heen en weer gecross met de auto en gesjouw met weekendtassen. Later kwamen daar kinder bedjes en de hele rataplan die bij jonge kroost hoort bij. Plus een hoop drukte. Allebei komen ze uit een gezin van vier: Ilja heeft drie broers en Daniëlle een zus en twee broers. Tel daar alle nazaten bij op en je kunt je het getetter bij de kerstdis voorstellen. ,,Het was heel gezellig, maar ook heel intens. We waren na afloop al tijd bekaf." Dit jaar wordt helemaal anders. Beide kerst- O - fhhJH dagen eet het gezin Mostert gewoon thuis. Met z'n vijfjes, zoals het er nu naar uitziet. Mis schien dat Ilja's moeder, die om de hoek woont, nog aanschuift. Maar de kans is groot dat het daar bij blijft. Door corona, maar vooral ook vanuit eigen behoefte. ,,Het is allemaal best vermoeiend geweest. We vinden het wel lekker om het nu rustig te houden. En met elkaar te zijn. Met kinderen is het al druk zat." Daniëlle weet waar ze het over heeft. Na de geboorte van Mare kreeg ze een burnout. Het resultaat van een paar jaar lang jongleren met heel veel ballen tegelijk. Drie kinderen en drie verhuizingen in vijfjaar tijd. Allebei een baan: Ilja als Schouwen-Duiveland-specialist bij het Zeeuws Archief, Daniëlle als docente onder zoek en sociale innovatie bij de HZ University of Applied Sciences. En alsof dat nog niet ge noeg was, volgde er ook nog een lockdown met thuisonderwijs. ,,Het is de optelsom geweest. Het was een bijzonder jaar natuurlijk. Met hele mooie mo menten, maar ook heel hectisch." Onlangs zat het gezin door corona in quarantaine. Dat voelde haast als een bevrijding, merkte Daniëlle. Er hoefde even helemaal niets. Ze hoopt haar lesje het afgelopen jaar te hebben geleerd. ,,Ik denk wel dat we iets kritischer zijn geworden: wat doe je wel en wat niet? Hoe kun je je energie sparen? Nu hadden we een heel mooi excuus, maar het is natuurlijk ook oké om gewoon nee te zeggen. Kinderen zorgen er voor dat je an dere keuzes maakt." Wat dat laatste betreft: dat gaat met kerst ook op voor het diner. Eén dag wordt het zelf pizza maken. ,,Dat vinden ze geweldig." En één dag hoopt Daniëlle op een heel klein vleugje chique. Met mooie kleren, een haarbandje voor Mare, met lichtjes en kerstgerechten uit hun eigen jeugd. Pommes duchesse, stoofperen en spruitjes met spek. ,,Het is sowieso bijzonder als we allemaal tegelijkertijd rustig aan tafel zitten. Dus daar gaan we voor. Eén avond in ieder geval. Daar gaan we proberen alles uit te halen. Maar ja: het zijn kleine kinderen. Het voorgerecht vinden ze vast vies. En het hoogtepunt wordt het toetje." Lachend: ,,Dat zal wel zo'n kant en klare ijssneeuwpop zijn." Verder wordt het vooral genieten. Van hun zorgzame, eigengereide Ids en van hun vrolijke, eigenwijze Faas. Beide broers zijn gek op hun kleine blije en nieuwsgierige zusje. ,,Die waarschijnlijk nog het langst van allen aan tafel blijft zitten." Goed gesprek Zelfs een goed gesprek met man Ilja zit er aan de kersttafel niet in, verwacht de Middelburgse. Pas als de kinderen 's avonds op bed liggen. ,,Hoe laat dat is? Nou, ik heb een blog dat heet: ishetalzevenuur.nl. Dat zegt genoeg." Voor haar is het schrijven over haar gezin een vorm van ont spanning, voor anderen vooral een feest van herkenning. In een gezin met jonge kinderen is er altijd wel wat. ,,Als het dan zeven uur is en ze liggen op bed, dan ploffen we op de bank neer en dan denken we: zo, dat hebben we ook weer gehad. En vlak daarna denk je: maar het was toch wel weer heel fijn." VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 GO z Lekker om het nu rustig te houden. En met e kaa "7 -jm. y*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 56