In Cederhof maken ze het extra gezellig i Kerst 2021 In zorgcentrum Cederhof in Kapelle is het al weken kerst. ,,We proberen er met z'n allen iets van te maken", zegt kwaliteits- verpleegkundige Savannah Walhout (27). „Maar kerst hier is ook dubbel. Voor sommige mensen is deze tijd extra moeilijk." CARLA VAN DE MERBEL De recreatiezaal beneden in Ceder hof is gezellig in kerstsfeer. Een grote kerstboom in de hoek, op het tv-scherm brandt een haard vuur. Onder aanvoering van Savannah Walhout zijn een paar bewoners aan het sjoelen. In Cederhof wonen zowel ou deren die hulp nodig hebben vanwege demen tie als mensen met lichamelijke problemen. Er zijn al veel activiteiten in de aanloop naar kerst. Maar ook de kerstdagen zelf zijn bijzon der, zegt Savannah. ,,We zijn met veel perso neel, zoals altijd op feestdagen en in weeken den, dus we hebben meer tijd voor de bewo ners. We kijken per afdeling wat het geschiktst is om met kerst te doen. Mensen met demen tie kunnen weinig prikkels en onrust hebben. Dus op die afdeling hebben we een kerstdiner in de huiskamer. Dan vertellen we de mensen dat het kerst is, helpen we ze met mooie kle ren uitzoeken en aantrekken, maken de haren mooi, doen een lekker luchtje op. Vaak zijn ze het al snel weer vergeten. Maar dan vertellen we het bij het kerstontbijt of het diner nog een keer: 'Vandaag hebben we speciaal eten, omdat het kerst is.' Als iemand niet mee wil doen, is dat ook goed. Die kan dan bijvoorbeeld op de eigen kamer blijven, eventueel met hun be zoek. Het is meebewegen met de afdeling. Je doet het echt voor het moment." ,,Kerst is gezellig, maar sommige bewoners worden al onrustig als er veel servies op tafel staat. Dus je moet goed kijken wat wel en niet gaat. Er zijn op deze afdeling ook mensen die wel bewust merken dat het kerst is. Die zeg gen dan: 'Vroeger hadden wij niet zo'n boom. Nu is alles zo mooi.' Er zijn ook bewoners die onrustig worden in de aanloop naar kerst. 'Ik moet nog boodschappen doen en het huis ver sieren', zeggen ze dan steeds. Ze hebben dat misschien zestig jaar zo gedaan. Dat ben je dan nog niet kwijt. Vooral de dames willen ook al tijd nog naar de kapper." Kerstliedjes op het orgel Ondertussen sjoelt mevrouw Snoep fanatiek door. De sjoelbak is speciaal gemaakt voor ou deren: hij is korter zodat de stenen net iets makkelijker door de poortjes gaan. Mevrouw Schouwenaar (91) kijkt naar de prestaties van mevrouw Snoep. Ondertussen vertelt ze dat ze kerst vroeger heel mooi vond. Ze hadden thuis een kerstboom en ze gingen naar de kerk. Ze speelde vroeger kerstliedjes op het or- gel thuis. Aan de overkant van de tafel doet mevrouw Van Liere (73) haar favoriete spel: het knikkerspel. Meneer Repkes en mevrouw Maas volgen haar verrichtingen. Mevrouw Van Liere is slechtziend, maar kan toch goed uit de voeten met dit spel. Het is dan ook één van haar favoriete activiteiten in het huis. Deze kerst wordt voor haar en haar man de eerste in Cederhof, vertelt ze. Vroeger thuis hadden ze een kerstboom en gingen ze naar de kerk. Kerst betekent veel voor haar. Het belangrijk ste vindt ze het gevoel van verbondenheid met anderen. Bewoners met lichamelijke problemen bele ven kerst uiteraard bewuster dan bewoners met dementie. Voor hen kan kerst ook een sombere tijd zijn, zegt Savannah: ,,Voor som mige mensen is het nu extra moeilijk, nu ze zonder partner hier en niet meer in hun eigen huis wonen. We zijn er voor ze, maar we zijn niet hun man of dochter. Bewoners geven dat ook weleens aan: het is niet meer zoals vroe ger... De mensen worden ook oud. En moe. Ze willen misschien ook niet meer zoveel. De één koestert de herinnering aan kerst, de ander is somber." Toch kan het samenwonen in een huis als Cederhof ook helpen, denkt Savannah. ,,Het schept toch ook een band. Je woont samen met mensen die in dezelfde situatie zitten. Soms is het genoeg om alleen maar bij elkaar te zitten en koffie met elkaar te drinken. Ou deren beleven de dingen veel meer dan wij. Iets lekkers bij de koffie, een spelletjes doen, daar kunnen ze al van genieten. Het komt zo als het komt, zo zien zij het. Als je jong bent, maak je je over van alles druk, dat hoeft van hen niet. Ze zijn op zo'n hoge leeftijd; hun be hoeften zijn anders. Ze hebben wel graag hun eigen structuur. En ze vinden het ook heerlijk dat er voor ze gezorgd wordt." GO VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 3 'De één koestert de herinnering aan kerst, de ander is somber'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 55