st Si «3 Andrada kan niet naar Roemenië Toch een ook al ben ik ver van huis' 1 Kerst 2021 Ouderen beleven de dingen veel meer dan wij. Het komt zoals het komt, zo zien zij het Het liefst brengt Andrada Constantinescu (24) de kerstdagen door met haar familie en vrienden, thuis in Boekarest. Maar dit jaar blijft de HZ-studente in Vlissingen. Andrada heeft nu geen geld voor een vliegticket. Gelukkig nodigde Tudor Borcescu, die ook uit Roe menië komt, Andrada uit om de kerstdagen door te brengen met hem en zijn vriendin in Oost-Souburg. Traditionele gevulde koolbladeren met ge hakt en zure room erbij. Dit gerecht, Roe meense 'sarmale', hoort voor Andrada bij de kerstdagen. Net als mamaliga, een pap van geel maïsmeel, en rundvleessoep. Ze hoopt vurig dat deze gerechten op het menu staan als ze met de feestdagen aanschuift bij Tudor en zijn Finse vriendin Miia. ,,We hebben het nog niet over het eten gehad. Ik zou de 'sarmale' graag zelf willen maken, maar ik heb geen oven. Mis schien mag ik die van Tudor gebruiken." Roemeense kersttradities zijn belangrijk voor Andrada. Ze geven haar een thuisgevoel. ,,Maar samenkomen met familie en vrienden, daar draait kerst om, vind ik. Samen spelletjes doen, gewoon gezellig bij elkaar zijn." Maar dit j aar moet de studente haar familie en vrienden missen in de decembermaand. Vreselijk vindt ze het, al heeft ze zich er inmiddels bij neerge legd. ,,Ik ben in november een week in Roeme nië geweest, maar vlak daarna ging de avond- lockdown in. Ik kon daardoor niet meer werken bij strandpaviljoen De Piraat in Oostkapelle. Mijn vader stuurde me wat geld om mijn huur en mijn zorgverzekering te betalen, maar ik kan het me nu niet veroorloven om naar huis te gaan." Ze zucht. ,,Ik had er zó veel zin in. Ik zou van 17 december tot 10 januari naar huis gaan, zodat ik écht de tijd had. Mijn beste vriendin is zwanger: ze is in februari uitgerekend. Ik heb haar gelukkig in november nog wel gezien, maar dit zou de laatste kans zijn om haar dikke buik nog te zien. Ik wilde haar met van alles helpen, omdat het in de laatste maanden van de zwangerschap wat zwaarder wordt. Boven dien is dit ook de eerste kerst zonder mijn ex- vriendje. We waren twee jaar samen, maar zijn pas uit elkaar gegaan. Dus ja, ik voel me wel een beetje eenzaam." Andrada is eerstejaars civiele techniek. Ze kwam in augustus naar Zeeland om aan de HZ te studeren. ,,Tot die tijd was ik nog nooit in mijn eentje in het buitenland geweest", vertelt ze. ,,Ik kende Tudor al uit Roemenië, via mijn ex-vriendje. Tudor werkt op de HZ en vertelde me over de hogeschool. Ik heb interesse in bouwwerken, omdat mijn vader ook in die sec tor werkt. Op de HZ krijg ik de kans om met verschillende aspecten van het vak kennis te maken." Andrada moest flink wennen in Zee land. Als student wordt veel meer zelfstandig heid van haar verwacht dan in Roemenië. ,,Je moet veel dingen zelf uitzoeken. Dat maakt me soms onzeker, maar ik ben straks wel beter voorbereid op een baan." In de eerste weken kende Andrada niemand. „Gelukkig leerde ik Simone en Stefan kennen. Ze komen uit Bulgarije en Roemenië. We zijn beste vrienden geworden, en ze hebben me weer aan hun vrien den voorgesteld." Ze lacht. ,,We hebben zelfs dezelfde tattoo laten zetten, toen we een uitstapje maakten naar Amsterdam." Alle studenten die Andrada kent, gaan naar huis. ,,Daarna ben ik alleen in het gebouw, denk ik." Toen Tudor doorkreeg dat An drada niet naar huis zou gaan, no digde hij haar meteen uit bij hem thuis. ,,Hij zei: kom langs, dan eten we samen en we doen wat spelle tjes. Het wordt gezellig", vertelt Andrada. ,,Zijn uitnodiging beurde me echt op. Ik dacht: dan zit ik in elk geval niet alleen. Het komt goed. Misschien komen er ook nog een paar andere vrienden. Daar ben ik een beetje nerveus over: ik vind het altijd spannend om nieuwe mensen te ontmoeten." Snoepjes in de boom Het is voor Andrada belangrijk om kerst te vieren met iemand die ook uit Roemenië komt. ,,Zo heb ik toch een beetje thuisgevoel, ook al ben ik ver van huis. Ik heb al ge zien dat er snoepjes in Tudors kerstboom hangen. In Roemenië heeft iedereen dat: de snoepjes hangen met mooie strikjes aan de takken. Vroeger pakte ik altijd stie kem snoepjes weg, als niemand het doorhad." Andrada heeft inmiddels een nieuw baantje bij een pizzabe zorgdienst in Vlissingen gevon den. Dat geeft haar hoop. ,,Mis- schien lukt het me om wat geld te sparen, zodat ik begin januari tóch nog even naar huis kan. We zullen zien." 2 VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 GO CORNELLEKE BLOK Andrada Constantinescu is met kerst uitgenodigd door Tudor Borcescu en zijn vriendin. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Savannah Walhout begeleidt een groepje bewoners van zorgcentrum Cederhof met sjoe len. Om de tafel, met de klok mee: meneer Repkes, mevrouw Van Liere, mevrouw Maas, mevrouw Schouwenaar en mevrouw Snoep. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54