Klein geluk 4 Ik zie de kachel met worstenbrood bij opa en oma Altijd dezelfde films, altijd dezelfde volgorde Alweer een lockdown... Hoe houd je de donkere decemberdagen nog leuk? Speciaal voor u een verzameling positieve, persoonlijke ervaringen van verslaggevers van deze krant. De vorige bewoners hadden hem in de tuin laten staan. Begrijpe lijk. Er zijn twee mensen nodig om dat geroeste gietijzeren geval te verplaatsen. De sta-in-de-weg van 60 kilo stond op de lijst om naar de milieustraat te brengen. Nu is de oude vuurpot de ster op de koude en natte decemberavonden. Op de zaterdag vóór de lockdown haastte ook ik me naar de winkel, met maar één doel: haardhout scoren. En dan genoeg zakken voor Kerstmis, een paar borrels met vrienden én oud- jaarsavond. Mijn jongste dochter van 3 wijst naar de houtblokken. Ze ziet in de vu rige opening een gezicht. ,,En dat zijn z'n tanden.'' Ik zie de houtkachel met worstenbrood erop bij mijn grootou ders; een kampvuur met een oude vlam en de vorige romantische after party met mijn vrouw bij de warmte van het vuur. ,,Nog één blok en één glas.'' Geen tv, geen telefoon, weg bij de thermostaat die het op exact 19,5 gra den Celsius houdt. Of het nu vriest of miezert. Alleen, met zijn twee, of met een groepje. Vuur verteert het cha grijn. Echt, zelfs kerstliedjes zijn te verdragen bij de rode gloed van de vlammen. De mijmeringen, goede gesprekken of slap gelul en spontane dansjes als de pan glühwein leeg is komen van zelf. Marshmallows voor de kinderen, wijn of trappist voor ons. Prehistorisch vertier, zo'n fikkie in de tuin. En het werkt aanstekelijk. Af gelopen zondag gingen we op visite bij vrienden. ,,We zitten buiten! Kijk, vanochtend opgehaald. Gietijzer. Hij moet worden ingebrand.'' In deze donkere dagen voor kerst brand ik meer kaarsjes dan andere dagen en kijk ik samen met mijn jongste kind (puberknul van 14 jaar) elke dag een kerstfilm. Dit zijn al jaren dezelfde films in een vaste volgorde! We trappen altijd af met de Polar Ex press, gaan dan door naar een van de Santa Claus-films om vervolgens Home Alone 1 en 2 te bingen. Mama sluit de reeks dan in haar eentje af met de 'klassiekers' Love Ac tually en The Holiday. Mochten er nog dagen over zijn dan komt de ever green White Christmas met Bing Crosby - mind you, uit 1954! - ook nog voorbij. We sluiten af met het kij ken en luisteren van de Top 2000! Vooral in de onzekere tijd waarin we nu leven zijn deze vaste rituelen pret tig, en de Top 2000 geeft een geborgen gevoel door de vele flashbacks naar mijn jeugd! Toen was geluk heel ge woon ;-) Deze lockdown gaat me beter af dan de vorige twee, gek genoeg. Niet als ik uitzoom en probeer de wereld te overzien: dan duwen het alomtegenwoordige chagrijn, de frus traties en de uitzichtloosheid je on vermijdelijk in een depressie. Maar juist daarom is het verstandi ger om de dingen kleiner te maken. Zo klein mogelijk liefst. Terwijl ik dit stukje tik, hoor ik be neden het aanstekelijke gelach van twee meisjes van 6. Mijn zoon van 13 zit vrolijk te gamen op zijn kamer, 'live' met zijn vriendjes. De gordijnen zijn nog dicht: waarom ook niet, het is nog ochtend. In het tijdperk vóór corona keek ik vaak onophoudelijk door het raam naar buiten. Was er nog ergens een voetbalwedstrijdje om naartoe te gaan? Een festival misschien? Konden we nog vlug even een dagje naar Ant werpen of Utrecht dit weekend? Het is niet zo dat ik daar nu minder naar kan verlangen, integendeel zelfs. Maar corona heeft me geleerd om bur gerlijkheid op waarde te schatten, als iets waar je niet continu gillend van hoeft weg te rennen. Daarbij helpt het om Facebook en de talkshows links te laten liggen. Het lukt me steeds gemakkelijker om weg te blijven van de onophoudelijke co ronadiscussies, gewoon, door ons kringetje van vrienden en familie klein en overzichtelijk te houden - en stoïcijns te blijven zoeken naar klein geluk. Straks gaan we weer samen een Hello Fresh-maaltijdje in elkaar flan sen, met de nieuwe plaat van The War on Drugs op tien. Vanavond? Stukje wandelen, daarna Top Boy kijken op Netflix. Het is allemaal geen rock 'n roll misschien, maar ach, het went. Leve de rust. De onrust komt later wel weer. Corona heeft me geleerd om burgerlijkheid op waarde te schatten VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 GO - Ton Voermans - Babette Horeman - Sjoerd Mossou

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4