mm m gr) c Zeeuwse keeper geniet en groeit bij Sparta Rotterdam „Jfi ■MU rjM [_t* r 15 T7 Waar het voor veel voetballers eigenlijk al een tijdje winterstop is, geldt dat voor Rijk Janse pas vanaf vandaag. De doelman van Jong Sparta zit regelmatig op de bank bij de A-selectie in de eredivisie en kijkt terug op een succesvolle eerste seizoenshelft. De afgelopen weken trainde de negentienjarige Janse mee met het vlaggenschip. En ook tijdens inter landperiodes is de inwoner van Goes steevast van de partij. Toch blikt hij vooral met een trots gevoel terug op zijn wedstrijden met Jong Sparta in de tweede divisie. ,,Als team doen we het met een tweede plaats ontzettend goed, daarnaast had ik zelf niet verwacht dat ik zoveel zou spelen.'' Op een mooi niveau, zo vindt de jongeling zelf. ,,De tweede divisie is voor mij een geweldige competitie, voor het eerst op seniorenniveau." En dat is even anders dan jeugdvoetbal, heeft hij gemerkt. „Vroeger speelde je voor een paar ouders en een aantal scouts, nu staat er een paar duizend man en is er veel meer aandacht.'' Meer bombarie Ook binnen het veld is het wen nen. „Laatst tegen Kozakken Boys, ik stompte een voorzet weg, maar Yordi Teijsse kwam nog even invlie gen. Dan lig ik vier meter verderop.'' En dus moet hij zichzelf daartegen kunnen wapenen. ,,Hoe kun je beter positie kiezen? Uitkomen met veel meer bombarie. En toch ook probe ren fysiek sterker te worden.'' Door zijn vaste plek onder de lat bij Jong Sparta, is Janse een stuk volwas- sener geworden, vertelt hij. ,,In de jeugd was het lekker voetballen en altijd opbouwen, nu is het veel meer resultaatgericht.'' De beloning voor die ontwikkeling volgde bijna drie weken geleden, toen de in Breda ge boren keeper voor het eerst plaats mocht nemen op de bank bij de A-se lectie in het uitduel met AZ. ,,Dat was een geweldige ervaring. Zes sei zoenen geleden ben ik bij Sparta ge komen, dan is dit je doel.'' Zijn selectie voelde hij gedurende die week al een beetje aankomen. ,,Maduka (Okoye) viel uit tegen Ajax. Eerst schrik je, maar al snel dacht ik: dan zit ik volgende week waarschijn lijk op de bank.'' Vooral thuis zorgde zijn eredivisiedebuut voor een hoop opwinding, hoorde hij achteraf. ,,Mijn familie zat voor de tv, ik kwam één keertje half in beeld, toen ston den ze allemaal te schreeuwen." Jezelf zijn Bij het eerste meetrainen is meer dan leerzaam. ,,Het gaat zo bela chelijk snel. Het tempo, maar ook de schoten. Ik stel ontzettend veel vragen aan de keepers, vooral veel over de manier van coachen. Hoe Éi JU .VNO PI nrBR m Am Het gaat zo belachelijk snel dichterbij de bal is, hoe dwingender dat wordt.'' Dat betekent tegelijker tijd wel dat Janse dagelijks vanuit Zeeland de reis moet maken naar Rotterdam. 'Lastig' noemt hij dat zelf. ,,Ik zou heel graag daar gaan wonen, maar dat is nu nog niet te doen.'' Over het Zeeuwse voetbal Gelukkig hoeft hij dat sinds dit sei zoen niet meer helemaal alleen te doen, want met de komst van een an dere Zeeuwse keeper bij Sparta, Finn Murre, kreeg hij er een reisgenoot bij. ,,Je hebt toch iemand om mee te pra ten, onderweg hebben we het altijd wel even over het Zeeuwse voetbal.'' In de trein heeft hij ook genoeg tijd voor zijn studie, HBO Business In novation. ,,Voor de afleiding, maar ook om mezelf naast het voetbal te ont wikkelen. Helemaal nu ik nog geen contract heb.'' Als Janse dan een keer niet in de trein zit, gaat het thuis wel weer over voetbal. Met Dies, zijn jongere broer tje die bij Ajax speelt, is dat ook niet zo gek. ,,Mijn vriendin zei laatst: Bij jullie gaat het altijd over voetbal. Daar had ze wel gelijk in, haha!'' Al is dat niet alleen maar omdat ze het leuk vinden, zegt hij. ,,Samen kijken we veel beelden terug, door hem weet ik nog beter hoe een verdediger denkt.'' Het belangrijkste dat hij Dies leert? ,,Jezelf zijn! Maar dat zit er bij ons, als nuchtere Zeeuwen, toch al tijd al wel in.'' Geboren in Breda, op zijn derde naar Zeeland gekomen, en ondertussen al heel Nederland gezien. Net als zijn ou ders. Rijk Janse begint te lachen. ,,Ie- der weekend wordt er een aardig logis tiek schema in elkaar gedraaid, zodat ze ons allebei kunnen zien spelen.'' Als hij dit seizoen één ding heeft geleerd, is het wel dat de nul heilig is. ,,Daar ben ik eigenlijk heel de week mee bezig, mijn verdedigers moeten zich net zo verantwoordelijk voelen.'' En als hij zegt dat de nul heilig is, be doelt hij ook echt heilig. „Laatst ston den we tegen Quick Boys 3-0 voor, maar krijgen we toch nog een doel- Ik stel ontzettend veel vragen aan de keepers, vooral veel over de manier van coachen punt tegen. Dan ben ik na afloop echt niet te genieten.'' De doelman zit sowieso vol emo tie. ,,Tegen Kozakken Boys wonnen we, ondanks een rode kaart, toen moest ik na afloop bijna janken van blijdschap. Dat maakte veel los.'' Ge lukkig voor hem wint Jong Sparta dit seizoen veel en dus is het op zondag ochtend lekker wakker worden. ,,Dan zitten we met de familie klaar voor de samenvattingen. Een redding te gen HHC Hardenberg, in de laatste minuut, die heb ik misschien wel honderd keer gezien.'' PM VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 De nul is heilig bij Rijk Janse, hele week is daarop ingesteld Daniel Wissel Goes PT I I Ft CClEjS* F. JU j „if* - Rijk Janse stijlvol in actie namens Jong Sparta, tijdens het competitieduel met TEC. FOTO PRO SHOTS MISCHA KEEMINK - Rijk Janse De doelman volgt geconcentreerd het spel. foto pro shots toon dompeling - Rijk Janse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 47