Terneuzense barbecuefabrikant Yakiniku brengt nieuw kookboek uit Jaar cel geëist voor straatroof, bespugen van agent en diefstal Lagere straf voor Ovezandse verzamelaar kinderporno Extra geld voor milieudienst 13 Veel milieuvergunningen van Zeeuwse bedrijven zijn verouderd. De provincie wil dat de milieudienst RUD Zeeland meer haast maakt met controles. Dat kost extra geld. Voor de provincie houdt de RUD toezicht op 44 bedrijven met een milieuvergunning. Daartoe beho ren niet de grote chemische bedrij ven, want die worden gecontro leerd door DCMR, de milieudienst Rijnmond. De bedoeling is dat een milieuvergunning minimaal één keer in de tien jaar door de RUD wordt getoetst. In de helft van de gevallen blijkt dat de vergunning dan moet worden aangepast. Personeelsgebrek Wegens personeelsgebrek lukt het de RUD niet alle vergunningen tij dig te toetsen. Dit jaar bleek dat 21 vergunningen ouder zijn dan tien jaar. Inmiddels zijn er daarvan drie gecontroleerd, bij vijfis dat niet no dig, bijvoorbeeld vanwege bedrijfs beëindiging, waardoor er nog een achterstand resteert van dertien oude vergunningen. Plan van aanpak De RUD heeft een plan van aanpak opgesteld om de achterstand uiter lijk in 2025 weg te werken. Tot en met dat jaar komen er overigens nog acht vergunningen bij die dan ouder zijn dan tien jaar. Het dage lijks provinciebestuur vindt dat het allemaal veel te lang gaat duren en wil dat alle vergunningen in 2022 worden geactualiseerd. Dat is ook een uitdrukkelijke wens van de Sta ten. Om het plan van aanpak uit te voeren heeft de RUD mensen no dig voor 800 uur extra werk per j aar. Voor volgend j aar staat de provincie voor 26.000 euro aan de lat. Die worden beschikbaar gesteld, maar het dagelijks provinciebestuur snapt dat dit bij lange na niet vol doende als de achterstand in één jaar moet worden weggewerkt. Met de Zeeuwse milieudienst wordt besproken hoeveel mensen daarvoor nodig zijn en hoeveel geld daarbij hoort. De provincie wil te vens afspraken maken om achter standen in de toekomst te voorko men. Drugscriminaliteit Ook om een andere reden wordt de formatie van de RUD uitgebreid. Er is 3,5 fte extra nodig, omdat de mili eudienst mee gaat helpen de onder mijning in Zeeland te bestrijden. Drugscriminelen proberen vaak een plekje te krijgen op bedrijven terrein, bijvoorbeeld voor een drug slab ofvoor de opslag van goederen. Verder wordt steeds meer drugsaf- val gedumpt in natuurgebieden. Vanaf2023 krijgt de RUD er iemand bij als 'extra ogen en oren in het veld'. Ook de eenheid voor contro les en onderzoeken wordt met twee arbeidsplaatsen uitgebreid, bij voorbeeld voor het scannen van be drijventerrein. Volgend jaar gaat al een kwartiermaker aan de slag, om deze uitbreiding van de RUD voor te bereiden. Ruim vier ton Jaarlijks is hiervoor 458.000 euro nodig, waarvan bijna 48.000 euro voor rekening komt van de provin cie. De RUD is een samenwerkings organisatie van de provincie, water schap Scheldestromen en de der tien Zeeuwse gemeenten. Spareribs met black garlic glaze. Of cöte a l'os met béarnaise. Japanese Grill staat boordevol recepten. Het boek is de opvolger van het vorig jaar uitgegeven Sichirin. ,,We zijn al toe aan de tweede druk. Het boek is vertaald in het Engels, Duits en Italiaans", zegt Frederic Kole, eigenaar van Yakiniku. In het tweede boek ligt de focus op de ka mado, de bekende eivormige kera mische barbecue. ,,De lezer leert over de gebruikstechnieken. Je kunt op dit model op 30 graden ro ken, maar ook een pizza bakken op 300 graden. We vertellen meer over geschiedenis van de Japanse eetcultuur." Geen vlees Zo aten Japanners tot 1872 geen vlees. ,,Dat mocht niet volgens het boeddhistisch geloof. Na de Tweede Wereldoorlog en door de opkomst van McDonald's ging de Japanner pas vet vlees eten. Ieder een denkt dat wakyu-beef (Japans rundvlees) al eeuwen bestaat, maar dat is dus niet zo", zegt Kole. Vooral vis is dagelijkse kost. ,,Japan bestaat uit vierduizend eilanden, omringd door water. Daardoor is er grote afwisseling in maritieme flora en fauna, overal zwemmen andere vissen. Het is leuk om die verhalen over eetcultuur op te schrijven." Gewoond Luc Hoornaert heeft het boek ge schreven. ,,Hij spreekt Japans, heeft lang in Japan gewoond en weet veel over de geschiedenis. Er staan geweldige recepten in, maar we willen dat de lezer ook iets bij leert." Deze keer zat hij daar voor een straatroof, een mishandeling, een diefstal en het bespugen van een agent. De op straat levende B. ver bleef tijdelijk bij een vriend in Vlis- singen en na vijf liter drank plus de nodige cocaïne en heroïne ging het 1 juni mis. Hij speelde gitaar en de stief- dochter van de vriend omhelsde hem. Vervolgens sloeg de jaloerse vriend geheel uit het niets een fles op het hoofd van B. kapot. Dat was de verklaring van B., hoewel hij het eigenlijk niet meer zo precies wist. Volgens het meisje had B. haar C Volgens het meisje had B. haar vriend met en zonder fles in elkaar geslagen. Het was allemaal vrij onduidelijk vriend met en zonder fles in elkaar geslagen, want die had een gebro ken neus, een hersenschudding en bloeduitstortingen in het gezicht. Het was allemaal vrij onduidelijk en dus vroeg de aanklager om B. daarvan vrij te spreken. Diefstal Wat overbleef was de diefstal uit een Vlissingse woning van een mo bieltje, het spugen van een agent toen hij werd aangehouden en de straatroof van een IPhone. Dat laat ste ontkende B. overigens. Uitspraak 6 januari. E. S. (40) uit Ovezande kan opgelucht ademhalen: zijn woning en zijn baan komen door het beduidend lagere vonnis van de rechtbank niet in gevaar. Gisteren veroordeelde de recht bank in Middelburg hem voor het bezit van kinderporno tot een ge vangenisstrafvan één maand plus 12 maanden voorwaardelijk en de maximale taakstraf van 240 uur. Daarnaast kreeg hij een proeftijd van vijfjaar met een rits aan voor waarden die hem voor terugval- len moeten behoeden. De officier van justitie had een celstraf van anderhalf jaar waar van zes maanden voorwaardelijk geëist, waardoor - als het vonnis gelijk aan de eis zou zijn - hem ontslag wachtte en hij zijn wo ning wel kon vergeten. Vanaf april 2018 tot en met zijn aanhouding in juni vorig jaar zocht S., het internet af naar porno. Niet bewust naar kinder porno, zo zei hij. Hoe dan die veertien films en ruim 4600 fo to's met kinderporno op zijn pc kwamen, daar zei hij geen flauw idee van te hebben. GO VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 Provincie maant RUD tot spoed Frederic Kole van Yakiniku in Terneuzen had al een kookboek voor de Shichirin tafelgrill en nu is er ook een kookboek voor de Kamado Grill, de grote eivormige barbecue. foto anne hana TERNEUZEN Ernst Jan Rozendaal Middelburg Barbecueën is zo veel meer dan een worstje op de grill leggen. De Terneuzense barbecuefabri kant Vakiniku laat in het nieuwe kookboek Japanese Grill zien dat de barbecue een compleet keukensysteem is. ,,De lezer moet iets bijleren." - Bob Maes MIDDELBURG Tegen de 29-jarige F. B. uit Vlis- singen is één jaar cel geëist. Drie keer eerder had hij in het Middelburgse verdachtenbankje gezeten en beterschap beloofd, maar daar was weinig van te rechtgekomen. - Ad Roos MIDDELBURG ZOUTKÜRSTEN Ot &ASIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 45