D pRIMUM linguam laetifica - i Misser bij verlenen vergunning, maar Corona hakt erin bij Zeeuwse baggeren vaargeul mag doorgaan podia: veel minder bezoekers Cabaretière Katinka Polderman zingt blues in het Zeeuws Hor 12 ,,De Zeeuwse taal past heel goed bij de blues", zegt Katinka Polderman. Zij vertaalde een aantal bluesklassiekers en nam die samen met The Juke Joints op. e nummers hebben tien jaar op de plank gelegen. In 2011 verraste de cabaretière met een optreden op het Bluesfes tival Kwadendamme, samen met The Mercymen. Tijdens de ind- oorversie van het festival, aan het eind van dat jaar, deden ze dat nog eens dunnetjes over. ,,Ik heb geen idee meer hoe ik destijds op het idee kwam om die nummers te vertalen", bekent Pol derman. ,,Ik weet wel dat ze zich daarvoor heel goed lenen. Het zijn kleine verhaaltjes die in die num mers worden verteld, met vaak woorden die je in de geschreven taal niet tegenkomt." ,,Het is ook ontzettend leuk om die liedjes te vertalen. Ik ga steeds op zoek naar Zeeuwse equivalen ten, bijvoorbeeld als er een be paalde kroeg wordt genoemd of een plaatsnaam. Ik ben er dol op om iets te vinden dat precies in het metrum past van de oorspronke lijk namen. Zo is Georgia Women van R.L. Burnside Een vent uit Kwi- damme geworden. En Too Much Al cohol heet nu Kiekieris." De nummers verdwenen onder het stof. ,,Het project was heel ge slaagd, maar daarna lagen die lied jes daar maar, zonder dat er iets mee gebeurde en zonder dat ie mand ze kon beluisteren", zegt Polderman. ,,Ik had al heel lang de wens ze op te nemen. Nu deed die gelegenheid zich voor, dankzij een subsidieregeling voor artiesten die door de coronapandemie zonder optredens zitten." Polderman vroeg de bekende Zeeuwse bluesband The Juke Joints om samen te werken. ,,Zij waren gelukkig meteen enthousi ast. Zij zijn echt van de elektrische gitaren, terwijl er ook een aantal nummers bij zit die meer akoesti sche blues zijn. Zowel de Juke Joints als ik hebben ook onze ei gen kenmerken. Daar zijn we wel trouw aan gebleven, maar tegelij kertijd levert de combinatie iets nieuws op dat ontzettend gaaf is. Het klopt echt." Op het album staan onder meer Zeeuwse versies van I just want to make love to you (vertaald als Dop jes doeen Diggin' my potatoes (Noe doe ze oal m'n juun uut). ,,We heb ben ook een mooie gospel gedaan: I got religion, I'm so glad van Blind Willie McTell. Daarvan hebben we gemaakt: Ik d'n biebel, 'k bin zo blie." Tell me mama van Little Walter, een bluesnummer over een man die vermoedt dat zijn vrouw vreemdgaat, is bij Polderman Ze- Ik had al heel lang de wens deze nummers op te nemen hhes lieven geworden. De steeds te rugkerende zinnen I want you to tell me mama/ Who's that while ago?/ Yes, when I come in/ Who went out that back door? heeft zij vertaald in: Zehhes lieven/ Wat most dat wuuf van joe?/ Ik zahhe d'r net nog/ Me wir is se noe? Of zij en The Juke Joints ook op de podia te zien zullen zijn, is nog de vraag. ,,Het is niet echt de tijd om dat soort plannen te maken, maar wie weet", zegt Polderman. ,,Ik moet er wel aan wennen om frontvrouw te zijn. Normaal sta ik in mijn eentje op het podium en heb ik met niemand wat te maken. Nu ben ik ineens de schakel tussen de band en het publiek. Dat is een heel andere rol. Maar ik zou het heel leuk vinden om vaker op te treden en dat ook echt te leren. En de muziek, die swingt gewoon de pan uit." De vergunning voor het onderhoud van de vaargeul naar Antwerpen loopt dit jaar af. Voor de periode 2022-2028 was begin december een nieuwe vergunning verleend op grond van de Wet natuurbescher ming. Tegen het besluit waren zienswijzen ingediend, onder meer door de provincie Zeeland, de ge meenten Terneuzen en Reimers- waal, en de voormalige eigenaar van de Hedwigepolder Gery de Cloedt. De hoge concentraties PFAS in de Westerschelde waren aanlei ding om vraagtekens te zetten bij het besluit. Het ministerie is er achter geko men dat drie van de vijf zienswij zen 'in ongerede' zijn geraakt. Er moet dus een nieuw besluit geno men worden. Het ministerie ver wacht dit voor 11 februari te kunnen doen. Tot die tijd wordt de oude vergunning verlengd en kan er worden doorgebaggerd. Vlaande ren heeft al contracten met bagge raars voor het werk afgesloten. De provincie Zeeland zegt dat de zienswijze niet gericht was op het stoppen van het onderhoud van de vaargeul, 'maar te zorgen dat PFAS in de besluitvorming en tijdens de uitvoering van het vaargeulonder- houd op een goede manier wordt meegenomen'. ,,Dat staat wel op de agenda bij het Rijk, want dat kaar ten we ook op andere manieren aan. Door de beslissing van het ministe rie om het besluit in te trekken en in februari een nieuw besluit te ne men verwachten we dan ook alsnog antwoord krijgen op de vraag hoe men omgaat met PFAS", laat de provincie weten. Het bezoek aan de Zeeuwse cul tuurpodia is vorig jaar gekelderd. Oorzaak is uiteraard de co- ronapandemie, waardoor theaters en andere podia maandenlang de deuren moesten sluiten. Dat heeft uiteindelijk geleid tot tachtig procent minder bezoekers, blijkt uit nieuwe cijfers van het CBS. In 2019 ontvingen de Zeeuwse podia bij elkaar nog 147.000 mensen. Vorig jaar waren dat er slechts 28.000. Veel voorstellingen en concer ten moesten worden uitgesteld of geschrapt. Van de ongeveer 700 voorstellingen en concerten die er jaarlijks worden geprogram meerd, bleven er nog geen 200 over. Ruim de helft daarvan be stond uit concerten. Die trokken in totaal 13.000 belangstellenden. Landelijk zagen de professionele podia het bezoek met 75 procent afnemen. Het aantal voorstellin gen en concerten halveerde. De publieksinkomsten daalden met bijna 70 procent. Dankzij steun van de overheid en subsidierege lingen wisten de meeste podia toch overeind te blijven. De cultuursector zit opnieuw op slot. Tot en met 14 januari zijn optredens niet toegestaan. M A MI CIS VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 GO 'Wat most dat wuuf van joe?' Rolf Bosboom Kwadendamme - Katinka Polderman Het album Zeeuwse Blues ver schijnt komende week op Spo- tify en iTunes. De cd-versie is te bestellen via Zeeuwseblues@ gmail.com. Omroep Zeeland zendt tweede kerstdag (18.10 en 19.10 uur) een special uit waarin Polderman en The Juke Joints alle nummers spelen. MIDDELBURG MIDDELBURG Na 1 januari mag Vlaanderen met de oude vergunning blijven baggeren in de Wester- schelde. Door 'een menselijke fout' moet het ministerie van LNV een nieuw besluit nemen. Katinka Polderman met The Juke Joints. foto margot schotel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 44