WIM HOFMAN Merry Christmas Éi 9 LHBT Netwerk Zeeland biedt luisterend oor voor anonieme vragen Zoals veel plaatsen in Silicon Valley kent ook Sunny vale nogal wat computer bedrijven: Dell, Linkedin, NetApp, Yahoo, West Valley Engi neering, enzovoort. Sunnyvale is een moderne plaats met win kels en hoge appartementsgebou wen. Maar bij het spoor, dat van San José naar San Francisco gaat, ligt nog een gewone woonwijk. De huizen zijn laag, ze lijken zelfgebouwd met verschillende materialen, gepleisterde stenen en houtsoorten. Ze hebben een voordeur waardoor je meteen in de huiskamer staat, een schoor steen, een garage. De huizen zijn omgeven door tuinen, waarin wat struiken staan: een mandarijnen- of amandelboom, maar nu, in de kersttijd hebben de tuinen een ander aanzicht gekregen. Ze zijn volgezet en volgehangen met kerstattributen. Als het 's avonds, na zessen, donker is, zie je veel lichtjes en lichtgevende candy ca nes, een soort roodwitte wandel stokachtige voorwerpen die bij voorbeeld dienen om het tuinpad te markeren. Hier en daar een grote sneeuwpop met zwarte hoed en in zijn buik veelkleu rige ronddraaiende led-lamp- jes. Er staan ook lichtgevende ar- resleeën met lichtgevende rendie ren ervoor en kerststerren en kerstballen natuurlijk. Ook overdag is er veel te zien. Men gebruikt veel opblaasfiguren. Je ziet de uit het Bijbelverhaal af komstige figuren Jozef en Maria en ook het kerstkind, opgebla zen en wel, met daarnaast Mickey Mouse of Bambi of Sneeuwwitje uit de bekende Disneyfilm. Plas tic sneeuwpoppen en kerstpin- guins en eekhoorns en kerstbo men, kniekousen met cadeautjes erin. Ook zie je vanzelfsprekend veel opgeblazen kerstmannen van verschillend formaat, som mige meer dan levensgroot. Hun wangen en neuzen zijn dik en ze hebben een volle baard. De poppen worden overdag perma nent opgeblazen door een mo tortje. Bij de huizen met zo'n ver siering hoor je dan ook voortdu rend een zacht geronk. In de avond wordt het motortje afgezet en worden de poppen slap en rim pelig en zakken ze in elkaar. Ze lij ken op lege plastic zakken, tot ze de volgende ochtend weer opge pompt worden en parmantig overeind komen. De tuinen zijn dan weer in vrolijke kersttooi. LHBT Netwerk Zeeland opent een e-mailadres voor iedereen die worstelt met geaardheid en geloof. „Juist de kersttijd waarin familie en religie zo belangrijk zijn, kan lhbt'ers verder de kast in duwen." Daar zit je dan, met de hele familie aan de kerstdis. Jij worstelt met jouw geaardheid, zij ook. En daar komt de worsteling met het geloof dan nog eens bovenop. De confron tatie of juist het ophouden van de schone schijn maken deze periode van samenzijn nog eenzamer. ,,Het strooit zout of zelfs tabasco in de wond", constateert Joël Mommers van LHBT Netwerk Zeeland. Terug in de kast Ben je nog amper als lesbisch, ho moseksueel, biseksueel of transge- nder uit de kast gekomen, dan word je er des te dieper terug in geduwd, vrezen Mommers en Stefano Frans, voorzitter van LHBT Netwerk Zee land. ,,Als je alleen maar hoort dat het zondig is, dat het niet mag van God, dat helpt niet. Maar daarmee gaan de gevoelens niet weg", zegt Frans. Hoe belangrijk de relatie tussen geaardheid en geloof is, bleek een jaar geleden op 11 oktober, Coming Out Dag. Een online talkshow van LHBT Netwerk Zeeland en Joël Mommers over dit thema trok heel veel kijkers en kreeg heel veel goede reacties, zegt Stefano Frans. ,,Bo- vendien ontvangen we regelmatig vragen van lhbt'ers zelf en van ou ders of familieleden over religie. Ik ben blij dat Joël, met zijn kennis van religie en theologie, zich als vrijwil liger voor ons wil inzetten om hier over gesprekken aan te gaan en mensen informatie te bieden. Zo'n luisterend oor is heel belangrijk." 'Wat heb ik fout gedaan?' Dat is inderdaad wat hij wil bieden, benadrukt Mommers: ,,Een luiste- Het doel is niet de afwijzing van het geloof of van de geaardheid rend oor. Voor de lhbt'er die gelovig is opgevoed en niet per se wil bre ken met het geloof. Voor de gelo vige ouder die zich afvraagt: ik hou van van mijn kind, maar hoe rijm ik dit met mijn geloof? En ik zal mee denken en handvatten bieden om de horizon te verbreden. Neutraal, zonder oordeel." ,,Dus nee, ik ga niet beleren ofbe- keren", benadrukt Mommers. ,,Ik wil mensen niet van mening doen veranderen. Niet wegleiden van hun geloof, maar juist zorgen voor een invulling binnen hun geloof. Het doel is niet de afwij zing van het geloof of van de geaardheid, maar de verbinding. Het beste antwoord dat ik kan geven, is het antwoord dat voor jou een helpende gedachte is, dat jou rust geeft." Juist in een gelovige provincie als Zeeland is dit nodig, vindt Stefano Frans. ,,Familie is een bescher mende factor. Daar hoor je je veilig te voelen. Het is belangrijk dat juist je familie je goed kan bijstaan. Ik denk dat we in eerste instantie vooral ouders kunnen bereiken die zich willen verdiepen. Maar ik hoop op de lange termijn ook de streng gelovige ouders te bereiken." 'Geloof biedt veel moois' Want lhbt en geloofkunnen samen gaan, stelt Frans. ,,Het geloof biedt veel moois en veel houvast. En om gekeerd: je stapt er ook niet zomaar uit. Je bent deel van een geloofsge meenschap waartoe ook je familie, j e vrienden en je klasgenoten beho ren. Die verlaat je niet zomaar." Frans wijst op Stichting Wijde- kerk, een initiatief van christenen die zelf lhbt zijn. ,,Daar zijn kerken bij aangesloten die pro-lhbt zijn en hun aantal neemt gelukkig toe. Zo komen we stap voor stap dichter bij verdraagzaamheid en gelijkheid." Mailbox open Iedereen met vragen over seksuele geaardheid en geloof, kan die ano niem sturen naar geloof@lhbtnet- werkzeeland.nl. Die e-mailbox is vanaf nu open en blijft dat perma nent, zegt Mommers. ,,Dat de vra gen anoniem gesteld kunnen wor den en vertrouwelijk worden be handeld, kan heel bevrijdend wer ken." GO VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Geaardheid én geloof kan G Joël Mom- mers (l) en Stefano Frans (r) van LHBT Netwerk Zeel and. FOTO LEX DE Maurits Sep Middelburg - Joël Mommers, LHBT Netwerk Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41