Inbreker blijft weg tijdens lockdown Pakketstress: niet alles is op tijd in huis In de rij voor het kerstdiner 3 ,,We kunnen garanderen dat be stellingen die woensdag zijn ge plaatst, voor Kerstmis bij de men sen thuis worden afgeleverd. Als je donderdag nog wat hebt be steld, is het een ander verhaal. Dan is de kans heel erg groot dat het pakket pas maandag wordt bezorgd'', zegt Wehkamp-woordvoerder Jennita van Herrikhuijzen. Webwinkel Wehkamp werkt al jaren samen met pakketbezorger DHL, maar zo druk hebben beide bedrijven het niet eerder gezien. Van Herrikhuijzen: ,,Vorig jaar was het rond deze tijd ook ex treem, maar toen ging de harde lockdown een aantal dagen eerder in dan nu. Die paar dagen waren toen belangrijk om alles voor Kerstmis tijdig weg te werken, nu is de piek nog hoger doordat de pe riode sinds de lockdown van zon dag korter is. Ik denk dat dit de drukste week ooit is.'' Ook bij PostNL, samen met DHL verantwoordelijk voor 95 procent van alle pakketpost in ons land, verbreken ze record na record. ,,Het wordt heel spannend of alles voor kerst kan worden afgehan deld. We verwerken deze week twee miljoen pakketten per dag, tegenover 1,7 miljoen in dezelfde periode vorig jaar. We hebben ons sinds de zomer zo goed mogelijk voorbereid op deze maand. On danks extra medewerkers, 27 sor- teercentra die volle bak draaien, 1500 extra ritten per dag en volop avondbezorging, kan het zijn dat niet alles op tijd komt'', zegt Dagna Hoogkamer van PostNL. Extreem Bij transportmanagementservice WeAreWuunder zien ze via hun pakketradar de vertragingen sinds de afkondiging van de lockdown oplopen. ,,Het is nu 70 procent drukker dan vorig jaar, een ex treme situatie. De gemiddelde tijd tussen bestelling en bezorging is bijna anderhalve dag. In week 48 werd een op de vijf pakketten met vertraging bezorgd en dat zal vooral deze week wat verder oplo pen'', aldus Jeroen Gehlen van WeAreWuunder. Bij PostNL hebben ze niet over wogen om de bulk ook tijdens de kerstdagen zelfnog weg te werken. Hoogkamer: ,,Nee, onze mensen zijn dan echt toe aan rust. Keihard hebben ze gewerkt en dan past er zaterdag en zondag maar één ding: met je beentjes op de poef.'' Tot begin deze week sloegen inbre kers 21.600 keer toe, 23 procent min der dan vorig jaar. Daar komen in de laats te week van dit jaar nog circa duizend inbraken bij, verwacht In terpolis. Al met al wordt het laagte record van vorig jaar ruimschoots verbroken. Toen werd er 30.557 keer ingebroken, wat ruim een vijfde minder was dan in 2019. De spectaculaire daling wordt vooral veroorzaakt door de strenge coronamaatregelen die tussen ja nuari en april golden. Nederland begon het jaar met een strenge lockdown, waardoor mensen vooral thuiswerkten. Eind januari kwam daar een avondklok bij. Toen de maatregelen werden versoepeld, steeg het aantal inbraken weer en volgde het patroon van vorig jaar. Met name dit najaar liep het aan tal inbraken snel op, normaliter is er een piek in de donkere dagen in de winter. Toen het kabinet de avondlockdown invoerde, viel de toename weer stil. ,,Mensen zijn weer thuis en dat scheelt inbraak pogingen'', zegt Mireille van den Boom, bij Interpolis verantwoorde lijk voor de InbraakBarometer. Interpolis baseert zijn Inbraak Barometer op politiecijfers en di verse andere openbare bronnen. Een duidelijke verklaring voor de regionale verschillen heeft de ver zekeraar niet. De nationale politie zegt het in de InbraakBarometer geschetste beeld te herkennen. ,,Er zijn ver schillende factoren die het aantal woninginbraken beïnvloeden", vertelt woordvoerder Koen van Tankeren. ,,De belangrijkste is of mensen thuis zijn." Hoewel inbrekers het nog nooit zo rustig aandeden als dit jaar, blijft waakzaamheid volgens Interpolis geboden. Wekelijks wordt er over heel Nederland nog steeds 500 keer ingebroken, zegt Mireille van den Boom. ,,Rond kerst en oud en nieuw is het risico doorgaans drie keer zo hoog als in de rest van het jaar. ,,Bij het vieren van feestdagen in kleine kring bij familie of vrien den zullen inbrekers hun kans schoon zien bij verlaten woningen. Voor 2022 verwacht Interpolis dat het aantal inbraken niet nog verder zal dalen. Veel hangt echter af van de geldende coronamaatregelen. Traiteur Beste lezer, GO VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 ROTTERDAM FOTO ROBIN UTRECHT Een lange rij voor wildpoelier Treuren in Rotterdam. Mensen staan op 1,5 meter te wachten om hun kerstinkopen te doen voor het kerstdiner. Was het zaterdag op weg naar de harde lockdown druk in de winkelstraten om nog snel de laatste kerstinkopen te kunen doen, de laatste da gen gaat het voorna melijk om eten. Omdat de horeca dicht is, gaat men thuis meer koken en zelf het kerstdiner maken. En dat is te merken bij traiteurs, slagers, poeliers en andere winkels waar ingre diënten voor een ge slaagd kerstdiner te krijgen zijn. Het PostNL-sorteercentrum verwerkt dagelijks twee miljoen pakketten. foto wendy van bree fotografie De kans is groot dat niet alle kerstcadeautjes voor zaterdag worden bezorgd. Ondanks inzet van duizenden extra medewer kers is de 'pakketpiek' momen teel zo hoog dat een deel pas maandag of later bij de klant wordt afgeleverd. Sanne Schelfaut Zwolle Nog nooit is er zo weinig inge broken als dit jaar. Hoewel die ven dit najaar weer vaker toe sloegen, maakten de nieuwe coronamaatregelen hier een abrupt einde aan. Dat blijkt uit de nieuwe InbraakBarometer van verzekeraar Interpolis. David Bremmer Amsterdam urfetoK; C j-1 De volgende dikke zaterdagkrant verschijnt al op vrijdag 31 december. Ook onze weekendabonnees krijgen deze krant die uiterlijk om 9.00 uur bezorgd zal worden. Op nieuwjaarsdag verschijnt er geen krant. De hoofdredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3