Juf Sabina verrast Lotte in de vakantie met een kerstcadeautje! 'O ja, dit is leuk!' VVD: 'Middelburg stond mede aan de wieg van de geboorte van Nederland' 50Plus mengt zich met Hilde Onderdijk in verkiezingsstrijd Weg open voor subsidie 7 Lotte te midden van de kerstmannen. foto lex de meester MIDDELBURG Voor een euro mogen ze hem hebben. Meer dan dat symbolische bedrag zal de gemeente niet vragen voor de molen van Sint Laurens, zegt wethouder Johan Aalberts. Maurits Sep Sint Laurens Dit gebaar van de wethouder opent voor Stichting Molen Sint Laurens de weg naar allerlei subsidies. Na tien jaar van plannen maken en gesprekken voeren heeft de stichting recht op duidelijkheid, vindt een meerderheid van de ge meenteraad PvdA, LPM, Groen Links, D66 en SP trokken daarom nog maar eens aan de bel bij het col lege. Dat komt nu met een toezeg ging. Best wat waard ,,Een euro. Of een cent. Of een gul den. Een symbolisch bedrag in ie der geval", zegt wethouder Johan Aalberts. Daarvoor wil het college van burgemeester en wethouders het rijksmonument overdragen aan de Stichting Molen Sint Laurens. ,,Als woning is de molen best wat waard. Ik schat anderhalve tot tweeënhalve ton. We hebben ook wel eens potentiële kopers gespro ken, maar als het een huis wordt, wordt het monumentale binnen werk eruit gehaald. Dat willen we niet." Advies De gemeente is juist enorm gechar meerd van het plan om de molen in oude staat te herstellen, inclusiefde kap en de wieken. Ook al vindt de Rijksdienst voor Cultureel erfgoed dat geen goed idee en wil de pro- vincie daar niet volledig aan mee betalen. ,,Dat advies leggen we naast ons neer", antwoordt het col lege op vragen van de vijf fracties. Toch is Mehmet Kavsitli van de PvdA nog niet gerustgesteld. ,,Het college laat het aan de gemeente raad over of die overdracht er ook echt komt. Daarmee gaat weer tijd verloren." Daarom zal Kavsitli snel een motie in elkaar zetten, zodat de gemeenteraad het in januari kan re gelen. Geen geld Dan is natuurlijk nog de vraag ofde Stichting Molen Sint Laurens er die ene euro - of cent of gulden - voor over heeft. ,,Dat ligt aan de voor waarden", reageert voorzitter Frits van Borrendam. ,,Wij hebben geen geld in kas. Dus als wij de molen kopen en we krijgen daarna de Rijksdienst op bezoek die ons ver plicht de molen te herstellen, dan hebben we een probleem." Want zicht op subsidies is er nog onvoldoende. De kans daarop wordt juist groter als de stichting de molen inderdaad overneemt van de gemeente. ,,De provincie vindt het goed dat er meerdere subsidies voor hetzelfde project worden aange vraagd", zegt wethouder Johan Aal- berts. Dan moet er nu wel echt grote haast gemaakt worden, merkt Van Borrendam op. ,,De subsidierege ling van de provincie wordt op 1 fe bruari opengesteld en we hebben dan zes weken de tijd om de aan vraag, inclusief alle onderbouwin gen, in te dienen." Lukt dat niet, dan is het echt einde oefening, benadrukt hij. ,,We zijn al zo lang bezig en hebben alles al zo vaak geprobeerd en besproken, we gaan niet wéér een jaar wach ten." Lotte baalde enorm dat ze de laatste week voor kerst niet naar school kon. Des te blijer was ze dat juf Sabina gisteren ineens voor de deur stond. Mét twee kerstmannen én een cadeautje. ,,O ja, dit is leuk!" Lotte was niet de enige die ver rast werd door een paar juffen en meesters. Alle 130 leerlingen van basisschool Magistraal in Middel burg-Zuid kregen een cadeautje. ,,Dat zouden ze eigenlijk vrij dag krijgen, tijdens de kerstvie ring op school. Maar ja, die kon ineens niet doorgaan omdat de school een week eerder dicht moest", zegt juf Sabina Meijer van groep 8. En de cadeautjes kwamen pas deze week op school aan. Daarom zijn de leerkrachten Ik wil graag iets gaan doen met schilderen, of knutselen ze maar thuis gaan bezorgen. ,,Ie- dereen krijgt iets persoonlijks, dat bij hem of haar past. Spelle tjes, boekjes, stickers, sieraden, noem maar op." Schot in de roos Het cadeautje voor Lotte is inder- daad een schot in de roos. Een schilderset, met een doek in de vorm van een hart. ,,O ja, dit is leuk", straalt ze. ,,Heel erg be dankt!" Ze houdt inderdaad enorm van schilderen. ,,Dat doe ik bijna dagelijks." En als het lukt, maakt Lotte er later haar beroep van. Althans: ,,Ik wil graag iets gaan doen met schilderen, of knutselen. Docent handvaardig heid of zo." Hoe meer knutselspullen in huis, hoe beter dus. Zeker nu ze niet naar school mag kan ze die goed gebruiken. ,,Lotte vermaakt zich wel hoor, in de vakantie", stelt haar moeder de juffen en meesters gerust. ,,Die fröbelt de hele dag." Vol trots wijst moeder op de kerstkrans aan de voordeur. - Maurits Sep ,,De reeks van gebeurtenissen die toen in gang gezet zijn, worden ge zien als de geboorte van Neder land", stelt VVD-voorman Wilfried Boonman vast. „Veertig gemeenten die elk hun eigen rol speelden in deze strijd (het begin van de 80-ja- rige oorlog) hebben zich voor dit jubileumjaar verenigd in het Sa menwerkingsverband 1572." „Middelburg was in de 16e en 17e één van de belangrijkste steden in de Noordelijke Nederlanden. Ook de start van de opstand in 1572 heeft in de geschiedenis van onze stad veel sporen na gelaten", merkt Boonman op. En dus hoort Middel burg wat de VVD betreft ook bij dat Samenwerkingsverband 1572. Vrijheden ,,De historische feiten vormen het ene gezicht, de vier V's van Vrij heid, Verdraagzaamheid, Verbon denheid en Verscheidenheid het andere. Juist voor een gemeente die bekend staat als 'stad van de vrijhe den' en de stad waar de Four Free dom Awards worden uitgereikt, is het belangrijk om zich aan te slui ten bij dit initiatief." Kent Middelburg het initiatief voor het jubileumjaar, wil Boon man weten van het college. En is de gemeente daarvoor uitgenodigd? Als dat niet zo is, dan moet dat als nog, vindt hij. ,,Dat biedt ons de kans met onze inwoners in debat te gaan over thema's als vrijheid en verdraagzaamheid." Ouderenpartij 50Plus mengt zich in de verkiezingsstrijd in Middelburg. Hilde Onderdijk, die nu een eenmansfractie heeft, doet met de ouderenpartij een gooi naar een nieuwe raadszetel. 50Plus is nu niet vertegenwoor digd in de gemeenteraad. In maart komend jaar wil de partij dat ver anderen, meldt Hilde Onderdijk. Zij zoekt daarvoor 'meedenkers: actieve 50Plussers'. Onderdijk kwam in 2018 in de ge meenteraad voor het CDA. Na twee jaar kwam het tot een ver trouwensbreuk in die fractie. On- derdijk gaf haar zetel niet terug aan het CDA maar ging zelfstan dig door, als Fractie Onderdijk. Daarna werd ze ook lid van de Lo kale Partij Middelburg. De leden van die partij gunden haar echter geen plek op de kandidatenlijst voor de LPM. Nu maakt Onderdijk bekend dat zij namens 50Plus een gooi wil doen naar een raadszetel. Er is genoeg werk te verzetten in de komende vier jaar, stelt zij. WA VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 Euro voor de molen in Sint Laurens - Lotte MIDDELBURG Middelburg stond mede aan de wieg van 'de geboorte van Ne derland'. Dus wat de VVD betreft sluit de stad zich aan bij veertig andere plaatsen die in 2022 her denken dat in 1572 de eerste vrije statenvergadering plaats vond, in Dordrecht. - Maurits Sep MIDDELBURG - Maurits Sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39