We liepen gemaskerd de Meir op II DEC II 2021 c Via een praatje aan de deur in Terneuzen 2 COLUMN Oscar Garschagen tout. Jullie zijn stout geweest'', mailde een vriendin plagend. Oei, betrapt. We hadden inderdaad niet naar Mark Rutte geluisterd en zijn toch in Antwerpen gaan winkelen. ,,En nu spijt en een schuldgevoel omdat jullie je het lot van anderen en een eventueel zorginfarct niet aantrokken?'', wilde de vriendin in wie een dominee schuilt, weten. Nee, niet echt. Dat met omikron niet te lachen valt, snappen we. Maar waarom Nederland hard aan de noodrem trekt terwijl amper 45 minuten rij den zuidwaarts winkels en cafés openblij ven om de stemming in donkere dagen er een beetje in te houden, is een EU-raadsel. Zo gezegd in deze krant Het is maar een simpel gebaar van maar een paar woorden: 'fijne kerstdagen'. Maar die woorden doen wat met mensen. Zeker als je ze middenin een lockdown aan de deur komt brengen, zoals de vrijwilligers van het Leger des Heils deze dagen in de Terneuzense binnenstad doen. Hans Murre, Ary de Ligt en Jacque line de Ligt maken zich donderdag middag in het gebouw van het Le ger des Heils op voor een rondje aanbellen in het centrum van de stad. Noem het geen missie, noem het geen zendingswerk, want dat is het niet. Geld ophalen? Ook niet, al is een donatie uiteraard altijd wel kom. Natuurlijk staat het Leger des Heils voor het Woord van God, maar dat is nu niet het allerbelang rijkste. Ze willen de bewoners ge woon een fijne kerst wensen, in een tijd waarin het voor veel mensen lastig is om optimistisch te blijven. ,,We willen naar de mensen om kijken'', vertelt Murre. ,,Het blijft bij een praatje in de deuropening, maar het is opvallend dat veel men sen om een gesprekje verlegen zit ten. Gisteren nog. Een man die middenin een chemokuur zit en al leen woont. Die had echt behoefte om zijn verhaal te vertellen. Het is ons bij deze actie niet om het 'stich telijke' te doen. Natuurlijk, als ie mand over God begint, ga ik met hem daarover in gesprek. Maar het gaat vooral om het eerste contact, om een beetje vriendelijkheid.'' Een bakje koffie? Daar gaan ze. Gewapend met een mooie kerstkaart in verschillende talen én een tas vol door lokale on dernemers gesponsorde lekker nijen. De Tholensstraat en Grenu- laan staan vanmiddag op het pro gramma. Eerst richten Murre en het echtpaar De Ligt zich nog even in een gebed tot God, waarna ze van voordeur naar voordeur gaan. Buurtbewoner Bram Versprille uit de Grenulaan is een van de eerste die wat lekkers krijgt. ,,Een bief stukje? Nee? Oh, een chocoladelet ter, ook lekker! Ah, de H van Abra Ham, haha! Drink je een bakje kof- Ik vind het ontzettend vriendelijk dat hij ons een fijne kerst komt wensen fie mee?'', vraagt hij aan Jacqueline. Hans Murre en Ary de Ligt bellen ondertussen in de Tholensstraat aan. Slechts een enkele keer wordt de deur voor hun neus dichtge gooid. Gordon Samson doet de deur helemaal niet open. Hij zwiert het raam van zijn slaapkamer open. Murre wenst hem een fijne kerst en werpt hem dan een zak kruidnoten toe. ,,Echt, ik vind het heel mooi dat deze mensen juist nu een beetje liefde komen brengen'', zegt Samson. Niet iedereen zit op zoetigheid te wachten, maar de warme woorden worden door de meeste mensen wel gewaardeerd. Bij een adres twijfelt Murre of hij wel moet aan bellen. 'Geachte aanbeller', staat er op een sticker op de deur. 'Als u hier aanbelt om het geloof te verkondi gen, of ons iets wilt verkopen', zul len wij u 25 euro per gesprek aanre kenen om naar uw verhaal te moe ten luisteren'. ,,Hier durf ik niet hoor, hier stop ik de kaart wel in de brievenbus'', grapt Murre. Een paar deurtjes verder raakt hij wel in gesprek. Niet Murre, maar bewoner Ivo de Loos begint over het geloof. ,,In de Bijbel staat dat list en bedrog niet mag, hè. Maar jullie laten wel mensen toe die zich daar aan schuldig maken. Waarom?'' Murre: ,,Ik geloof dat God vergeeft. Als je er om vraagt, vergeeft hij je al les. Dat vinden wij wel eens moei lijk, maar het is zo. Onze deur staat voor iedereen open. Maar als je iets ergs hebt gedaan, moet je natuurlijk wel proberen te veranderen.'' De Loos is tevreden met het ant woord. ,,Ik ben niet christelijk, ik ben hindoe. Maar echt, ik vind het ontzettend vriendelijk dat hij ons een fijne kerst komt wensen. Petje afdat deze mensen dat in deze barre tijden doen.'' Toos Henk Paul Kusters Burgemeester sluit drugswoning Burgemeester F. Naterop van Kapelle heeft een woning aan de Prinses Beatrixweg gesloten. In het pand werd op 4 novem ber een hennepkwekerij gevon den. De sluiting duurt vier maanden. De eigenaar heeft be richt gekregen. Een burgemees ter kan met de Opiumwet in de hand een drugspand sluiten. Zo wordt overlast voor de buurt voorkomen. Klanten en dealers komen dan namelijk niet meer naar het huis. Wie de hennep kwekerij runt, is overigens niet van belang voor de sluiting. besneeuwde Oostenrijkse bergen of stapten met tassen vol dutyfree gekochte spullen in vliegtuigen. We gingen naar Antwerpen, waar alle Covidcijfers sneller dalen dan hier dankzij vroegtijdig boosteren. Antwerpen, dat iedere Zeeuw beter kent dan Amsterdam, is gevoelsmatig en economisch binnenland. Alsof de scheiding van de Verenigde Neder landen in 1830 nooit heeft plaatsgevon den. medemens - en ons zelf - namen we voorzorgen: met drie prikken en van omikron-smetten liepen we FFP2-ge- maskerd de Meir op. We onderdrukten 'knaldrang' (Vlaams voor opgekropte zin om te feesten), we deden ook niet aan 'knuffelcontacten' tij dens de aanschafvan essentiële kerstca- deau's. Een paar Tripels en pizza's later vluchtten we al weer uit die Ollandse consu- mentenhel. Onder nemend Antwerpen was intussen content met die Oranje invasie content met die Oranje-invasie. En de Kuif jes van de Gazet van Antwerpen vermaak ten zich met 'die luidruchtige mannen in kleurrijke broeken en die lange vrouwen met grote oorbellen', die weigerden de mondmaskerplicht na te leven. Geliefd zul len wij nooit worden in Antwerpen, maar zolang wij de Schelde uitbaggeren en euro's laten rollen zijn we welkom. ,,Wir schaffen das'', grapte burgemeester en historicus Bart De Wever over de hausse aan Rutte's lock- downvluchtelingen. Een omikrongolf is niet zijn eerste zorg. Door de eeuwen heeft zijn stad zwaar dere rampen doorstaan en de kas van zijn politieke volgelin gen is nu belangrijker. vriendin weten. Nee, het was verschrikkelijk. Daarom gaan we binnenkort ge woon weer naar ons ver trouwde Brussel. Of vindt Rutte dat ook niet goed? VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 GO Het Leger komt wat liefde brengen Raymond de Frel HUISARTS De digitale as sistent helpt je om te beoorde len of je inder daad nu de huisartsenpost moet bellen - Else Heringa, ZHCo- PeriScaldes CZEELAND1 BLUES IN HET ZEEUWS Gordon Samson uit Terneuzen vangt het zakje pepernoten op dat Hans Murre van het Leger des Heils naar boven gooit. foto anne hana - Ivo de Loos, bewoner Internet: toosenhenk.nl WEMELDINGE We raceten toch niet halsoverkop naar Denkend aan de Ondernemend Antwerpen was intussen Of het ook leuk was, wilde de Zehhes lieven, wat most dat wuuf van joe - Katinka Polderman, cabaretière CZEELAND12 .Kam SMEEUWEN I O JEE HENK.' WÉÉR lEMANtS ÖIE WtL KIJKEN OF HET IN ONZE KERST&UB&EU..

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2