27 TERUGKIJKEN OP HET JAAR WAT EEN VERHALEN! Met één positieve test vervloog hun olympische droom. En dan moesten ze in Tokio ook nog het quarantainehotel in: een soort gevangenis, met opstand én smokkelwaar, vertellen lotgenoten Candy Jacobs en Reshmie Oogink. „Gewoon een hamburger brengen, is dat zo moeilijk?" n de deprimerende eet zaal van het quarantaine hotel is Candy Jacobs de monstratief op een tafel gaan zitten. De dichtge timmerde ramen, het be roerde eten en het gebrek aan perspectief: ze is het spuugzat. „Jullie hebben tot de lunch om mij frisse lucht te geven, anders ga ik niet terug naar mijn kamer", dreigt de Nederlandse skateboardster tegen het Japanse personeel. Ze heeft haar telefoon meegenomen en ziet wel hoever ze gaat komen met deze staking. Jacobs (31) is afgelopen zomer in Tokio het eerste coronageval binnen TeamNL. In de eerste week van de Spelen verwelkomt de speciale app- groep, Team Quarantaine, zo'n beetje elke dag wel een nieuw lid. Als me laatsen worden uiteindelijk zeven positief geteste atleten en begeleiders naar het Day Nice Hotel in de wijk Koto gebracht. Vanaf het moment dat Jacobs er de deur van haar snikhete kamer 1016 opentrekt, weet ze dat de days hier niet nice zullen zijn. Met een grote zonnebril op heeft ze 's ochtends in alle haast het olym pisch dorp verlaten. ,,Ik wilde niet dat iedereen in paniek zou raken. Ik moest zo hard huilen." Ze zat net op het balkon, toen haar coach binnen kwam. ,,Candy, je bent positief. Ik vloekte, maar dacht: dat zal toch wel niet, ik voel me top. Tegen Keet en Roos (collega-skateboarders Keet Ol- denbeuving en Roos Zwetsloot, red.) zei ik dat ze hun deur dicht moesten doen. Ik heb een paar spullen bij el kaar gegrist en werd naar een kliniek gebracht voor een hertest. Daar had ik drie uur om op de uitslag te wach ten, en om helemaal gek te worden." Het is 21 juli. De Zomerspelen zijn nog niet eens begonnen, maar voor Jacobs zijn ze al klaar. Nu zit ze hier, in een hok van een paar vierkante meter, een soort gevangenis. De ra men gaan niet open. Waarschijnlijk zijn de Japanners bang voor zelf moordgevallen. Van het gebrek aan frisse lucht wordt Jacobs langzaam 'para'. ,,Ik was 21 uur per dag wakker en dan spookte er van alles door mijn hoofd." Na een dag krijgt ze gezelschap. Op kamer 1008 zit taekwondoka Reshmie Oogink. Zij was er al bang voor. Op vlucht KL861 van Schiphol Sporten? Nee, in quarantaine Toen Candy positief testte, begon ik al te zweten. Ik kende haar niet, maar ben goed in gezichten en had haar gezien op de vlucht naar Tokio hoorde en zag ze een Japanner op rij 25 constant hoesten. Zelf zat ze op rij 24. ,,Toen Candy positief testte, begon ik al te zweten. Ik kende haar niet, maar ben goed in gezichten en had haar gezien op de vlucht, het vliegveld van Tokio en in het busje naar het dorp." Andersom had Jacobs ook Oogink leren kennen. Nu, samen terugblik kend: ,,Jij zei in het busje dat je niet naast een Indiase atlete wilde zitten. Ik dacht nog: dat kan je écht niet zeg gen." Oogink: ,,Ik dacht: ho, ho, del tavariant. Ik ga bij de roeiers zitten." Jacobs en Oogink zien elkaar deze ochtend in Arnhem voor het eerst terug, maar hebben sinds Tokio altijd contact gehouden. ,,Wat wij samen hebben meegemaakt, kun je moeilijk uitleggen", zegt Jacobs. Oogink (32) spreekt over lange dagen in een 'strafkamp'. ,,Ik was totaal afgesloten. Mijn leven was tien dagen niets meer waard. Dit zou mijn laatste toernooi zijn. In het voortraject had ik drie kruisbandblessures gehad, drie jaar weggegooid aan revalidaties. Ik kwa lificeerde me toch, leefde als een monnik toe naar Tokio. En dan ge- beurt dit. Daar gingen mijn allerlaat ste Spelen. Het was de hamerslag." Meer nog dan aan een open raam heeft Oogink, die geen klachten heeft, behoefte aan eten en drinken. ,,Elke dag vroegen ze: wat heb je nodig? Elke dag zei ik: wijn en Mc Donald's. Je kunt toch gewoon een hamburger komen brengen? Is dat zo moeilijk? Het eten en drinken dat we daar kregen, was mensonterend en Olympische Spelen-onwaardig." Na tien dagen hechtenis mogen de lotgenoten één voor één naar huis. Niet langs het olympisch dorp, me teen met een vlucht naar Amster dam. ,,Ik zat in het vliegtuig alleen maar op die knop te drukken. Wijn alsjeblieft", zegt Oogink. „Eindelijk weg uit deze kutsituatie." Claustrofobisch De 'gevangenis' laat diepe sporen na. Maandenlang hebben de twee spor ters nergens zin in. Alles herinnert ze aan hun traumatische ervaringen in Tokio. Jacobs: ,,Dan pas realiseer je je hoe vaak de Spelen voorbijkomen, in gesprekken of op televisie. Het raakt je oor anders. Heel sick." Ze slaapt on rustig. ,,En ik ben zo claustrofobisch als de pest geworden. Ze hebben me laatst vier keer uit de MRI-scan moe ten halen." Oogink belandt in een 'halve de pressie'. ,,Je hebt het toernooi van je leven gemist; ik heb hulp nodig ge had om weer fun in het leven te heb ben. Ik ben nu redelijk genezen, maar het blijft een open wond." De eerste keer onder de mensen, de hereniging met haar team, de eer ste wedstrijd of hotelovernachting, Jacobs moest flink wat mentale hor des nemen. ,,In Salt Lake City had ik voor het eerst in mijn leven geen zin om te skateboarden. Maar als ik die eerste wedstrijd niet zou doen, zou ik de volgende ook niet doen. Dus ik weer janken, alles moeilijk. Op brute wilskracht heb ik er zelfs de finale nog gehaald. Ik heb veel gehad aan mijn mental coach. Maar op een ge geven moment wisten we ook niet of we er met zijn tweetjes wel uit zou den komen." Jacobs: ,,Wat wij hebben meege maakt was superschrijnend, maar het heeft ons ook verbonden. We hebben wel een band voor het leven." GO VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 Deze krant brengt deze periode de mooiste eindejaarsverha len. Vandaag het emotionele relaas van twee sporters die in olympisch Tokio alleen een hotel van binnen zagen. 'Tien dagen lang was mijn leven niets meer waard' Tekst Arjan Schouten en Rik Spekenbrink CANDYJACOBS RESHMIE OOGINK Candy Jacobs ging naar Tokio als een van de drie Neder landse deelnemers in een nieuwe sport op de Olympische Spelen: skateboar den. Maar als team genote Keet Olden- beuving samen met Churandy Martina de vlag draagt bij de openingsceremonie, zit Jacobs moeder ziel alleen op haar kamer in het qua rantainehotel. Ze is positief getest op corona. Reshmie Oogink treft het zelfde lot. Ook voor de taekwondoka in de klasse boven 67 kilogram zijn de Spelen al voorbij voor ze ook maar één partij heeft kunnen vechten. - Reshmie Oogink (32) Candy Jacobs (r) en Reshmie Oogink keer den getraumatiseerd terug uit Tokio. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27