terug als coach, om volgend jaar op het WK te gaan voor het allerhoogste 23 Iedereen had een rol in het verhaal en voelde zich betrokken.'' ,,In de verdediging en op het mid denveld, ja. Over de hele breedte be keken is deze selectie ook sterker. Maar voorin niet: Robin van Persie en Arjen Robben waren van uitzon derlijke kwaliteit. Toch is mijn over tuiging dat we in 2022 met een an dere speelwijze, ik noem het 1-3-4-3 of 1-3-4-1-2, sterker worden dan we nu zijn in 1-4-3-3. En dat we kunnen verrassen. ,,Het beste team gaat het WK winnen. Het afgelopen EK be wees het ook maar weer: Italië had niet de beste spelers. Wel het beste team.'' ,,Voor het grote publiek zou het ver rassend zijn als Arnaut Danjuma lin- kerwingback gaat spelen, terwijl hij nu alleen in de aanval te zien is. Maar hij is in 2018 als vleugelback gedebu teerd in Oranje. Maar als spits zou Danjuma voor ons ook een oplossing kunnen zijn. Zoals ik ook al een paar keer tegen Cody Gakpo heb gezegd dat ik hem meer zie in een rol cen traal voorin dan op de flank. Bijvoor beeld.'' ,,Ik ga hier niet alle internationals in dividueel langs. Wat ik zie, vertel ik ze zelf. Face to face. Soms is dat al confronterend genoeg.'' ,,Lees mijn laatste boek (uit 2019, red.), daar staat het allemaal al in. Dat Barcelona al een tijd niet meer een echt team was. Ze waren afhankelijk geworden van die ene man, Messi. Juventus was ook jarenlang zo'n hecht team, en toen kwam ineens Ronaldo, tegen de cultuur van de club in. Het is toch ook ongelooflijk dat Italië eerst Europees kampioen wordt en nu moet struggelen om zich te kwalificeren voor het WK. Hoe zou dat komen denk je?'' ,,Dat denk ik dus ook. De coach zal niet opeens andere dingen doen, neem ik aan. Wie ben je als teamspe ler? Daar gaat het om. En düs liggen er altijd kansen, óók straks voor het Nederlands elftal. Wij kunnen in Qatar dat beste team worden.'' ,,Ja, dat lijkt me wel. Het wordt ge zien als arrogantie als je dat roept, maar als trainer gaat het om twee es sentiële dingen: leiderschapskwali teiten en inzicht in het spel en karak ters van spelers. Ik kan moeilijk zeg gen dat ik dat niet heb, ik heb het al lebei. En kijk mijn curriculum maar na. Bij alle clubs waar ik gewerkt heb, heb ik prijzen gewonnen. Waarom zou dat met het Nederlands elftal niet kunnen? Natuurlijk geloof ik daar in.'' ,,Ik heb altijd gezegd dat het een land is zonder voetbalcultuur. In het ver haal dat een WK mee moet helpen om een voetbalcultuur te ontwikke len, geloof ik helemaal niet. En dan heb ik het nog niet eens over wat er nadien allemaal gebeurd is. Maar de FIFA heeft dit destijds besloten. Het is geen beslissing geweest van de spelers, de coaches of de fans. Wij zijn sporters, dus we gaan erheen. Het is nu eenmaal zo.'' ,,Ik heb het al vaker gezegd: die taak hoort primair bij de bonden. Dat is absoluut geen vlucht, ook geen kwestie van 'je ogen sluiten'. Het hoort gewoon niet op het bord van een sporter of een sportteam te lig gen. Anders zou je echt nergens meer naartoe kunnen voor een wedstrijd of toernooi. Zelfs niet naar Neder land.'' ,,Ik ben geen lid van het FIFA-be- stuur. De KNVB is één van de voorlo pers van Europa als het gaat om het verbeteren van de mensenrechtensi tuatie. Gijs de Jong en zijn mensen steken daar hun nek voor uit. Zij heb ben meer kennis van zaken dan ik.'' ,,Wel als ik er zelf ook helemaal ach ter zou staan. Zo gaat dat ook als ik bijvoorbeeld een bedrijf, of een per soon, moet feliciteren in een video. Ik wil eerst de achtergronden goed kennen. En ik doe het op mijn eigen manier. Ik neem nooit iets klakke loos over.'' Mexico kwam Costa Rica en ook tegen Argentinië in de halve finale hadden we gewoon moeten winnen. Zo heb ik ook gewisseld in die wed strijd, om te winnen. Achteraf had ik Huntelaar beter niet kunnen bren gen en had ik Tim Krul weer moeten laten invallen voor de penaltyreeks. Maar dat is achteraf gepraat. ,,Het blijft wel zonde dat we de pe nalty's niet beter namen, want ik weet zeker: wij hadden een goede kans gemaakt in een finale tegen Duitsland. Juist door onze manier van spelen dat WK. Uiteindelijk wer den we derde na een 3-0 zege tegen Brazilië en hebben alle 23 spelers uit de WK-selectie minuten gemaakt. GO VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 team worden op WK' U vindt dat de spelersgroep nu meer kwaliteiten heeft dan die van 2014. Hoort bij een andere speelwijze ook dat er straks weer spelers op verrassende posities kunnen komen te staan? Aanvaller Dirk Kuyt die 'wingback' werd, zoiets kan weer gebeuren? Hoe kijkt u naar de ontwikkeling van sommige spelers die bij hun clubs een moeilijke tijd doorma ken? Meer in algemene zin dan: zijn clubs als FC Barcelona, Juventus of Paris Saint-Germain feitelijk nog wel de échte top in Europa? Door een veranderde mindset bij de spelers? In de winter voor dat WK van 2014 interviewden we u ook. De kop was destijds: 'Als we mijn weg volgen, maken we kans'. Dat zou nu op nieuw de kop kunnen zijn? Vindt u het jammer dat het WK, toch uw laatste klus, straks in Qatar is? U vindt het niet uw taak te ageren tegen Qatar of tegen de mensen rechtensituatie daar? Dat u daar een 24-jarige linksback niet mee wilt belasten, oké. Maar u bent Louis van Gaal, 70 jaar, onaf hankelijk. Uw woorden hebben im pact. Maar als de KNVB een rol voor u ziet weggelegd, bijvoorbeeld door een statement te maken, zou u die rol wel vervullen? Louis van Gaal is sinds de zomer weer bondscoach van Oranje. Na het mislukte EK volgde hij Frank de Boer op. FOTO PRO SHOTS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23