c Na twee eerdere periodes bij Oranje keerde Van Gaal in2021 nog één keer 22 Louis van Gaal (70) gaat nog één keer voor het ultieme: wereldkampioen met Oranje in 2022. Een interview over ouder worden, smileys en de weg naar Qatar. „Als trainer gaat het om twee dingen: inzicht in het spel en leiderschapskwaliteiten. Ik heb het allebei." TERUGKIJKEN OP HET JAAR WAT EEN VERHALEN! et gesprek is al even on derweg als Louis van Gaal zijn te lefoon te voorschijn pakt, zijn leesbril ietsje lager op zijn neus zet, en door zijn berichten scrolt. Van Gaal zit thuis op zijn werkka mer in Noordwijk. Het interview verloopt via een videoverbinding. Al snel heeft dat het gesprek gebracht op de communicatiemiddelen van te genwoordig, zeker ook in coronatijd, en hoe die het vak van bondscoach anno 2021 beïnvloeden. ,,Hier heb ik een paar berichtjes", zegt Van Gaal, turend op zijn tele foonschermpje. ,,Even kijken, hoor. Deze spelers noemen mij allebei 'trainer' en ze hebben het over 'u'. Keurig toch? Werkt prima, dat Whatsapp. Jullie stuurden nu een verbinding via Google Meet, dat kende ik nog niet. Zoom wel. Zelf ben ik fan van Facetime.'' Van Gaal is nog herstellende van de forse heupblessure die hij opliep in november. De rolstoel is inmiddels de deur uit en de bondscoach loopt ook al weer zonder krukken. Het gaat prima, maar hij doet nog wel veel vanuit huis, inclusief vergaderen met zijn staf. ,,De eerste gesprekken voor mijn aanstelling heb ik via Facetime gedaan. Ik had toen uit de media ver nomen dat sommige spelers mij niet zouden willen. Nou, ik heb ze me teen kunnen vragen of dat waar was, want ik had natuurlijk geen zin om aan een dood paard te trekken.'' ,,Dat denk ik wel. Als ik zie hoeveel berichten ik van ze heb gehad, ook de laatste weken nog. Daar spreekt veel warmte en interesse uit. Dat had ik allemaal niet geweten als ik niet ge vallen was. Ik denk ook dat het ge holpen heeft in de wedstrijd tegen Noorwegen. Er was op het veld zó veel discipline, de spelers waren nóg meer gefocust om het goed te doen.'' „Jazeker. Maar dat doe ik zelf ook, hoor. ,,Heb ik altijd gedaan. Dat is niet van- Derde keer bondscoach Naar spelers toe, op het veld, ben ik nog precies dezelfde Van Gaal zelfsprekend voor mijn generatie, zie ik om me heen. Maar ik was één van de eersten die een IT-specialist in hun staf opnamen. En psychologen, inspanningsfysiologen. Dat heb ik aan mijn opleiding aan de ALO te danken: je moet altijd open blijven staan voor kennis, voor nieuwe ont wikkelingen. Mensen hebben een beeld van mij dat ik als coach een dictator ben, maar ik luister juist voortdurend naar mensen. Vervol gens neem ik zelf mijn beslissingen." Van Gaal is definitief bezig aan zijn laatste klus als coach. Na een al eerder aangekondigd pensioen kwam één van de meest succesvolle Neder landse voetbaltrainers dit jaar nog één keer uit zijn retraite. Toen de KNVB in de zomer aanklopte na het ontslag van Frank de Boer zei Van Gaal al snel 'ja'. Met instemming van Truus, uiteraard, aan wie hij na zijn ontslag bij Manchester United in mei 2016 beloofde het rustiger aan te gaan doen. Van Gaal: ,,De stem van Truus is bij ons thuis nu groter dan de mijne.'' Een clubtrainerschap was geen op tie meer geweest, een laatste toernooi met Oranje wél. Net als bij het vorige WK onder zijn leiding, in 2014 in Brazilië, wil hij niets aan het toeval overlaten. ,,Straks in maart spelen we de eerste twee oefenduels. De ene heb ik net van 25 naar 26 maart laten verzetten. Zo heb ik al één dag méér om te trainen in het nieuwe spelsys teem dat we gaan inslijpen.'' Nog één keer bondscoach kunnen zijn; Van Gaal noemt dat vandaag stralend 'een cadeautje'. ,,Ik dacht eerlijk gezegd dat ik nooit meer coach zou worden. Daarom zie ik dat wel echt zo: als een cadeau.'' ,,In de omgang met de media ben ik milder, hoor ik vaak. (Lacht) Mis schien laat ik mijn ergernissen niet meer zo zien als vroeger. Ik buig niet mee in dat geval, maar ik formuleer het net wat vriendelijker. Maar naar spelers toe, op het veld, ben ik nog precies dezelfde Van Gaal, hoor.'' ,,Laat ik het zo zeggen: het is de wijs heid die hoort bij een 70-jarige.'' Van Gaal neemt even bedenktijd. Dan: ,,Op één staat dat de spelers groep natuurlijk kwaliteit moet heb ben. Factor twee: de spelers moeten goed met elkaar door één deur kun nen en met de staf. Daarin zie je het leiderschap van de coach. En een derde factor is dat je ook een beetje geluk moet hebben. Maar geluk kun je zelf afdwingen.'' ,,Ik denk dat we niet zoveel geluk hebben gehad, behalve dan in de achtste finale tegen Mexico. Die pe nalty voor 2-1 in de slotminuut moet je mee krijgen. Maar verder: in de eerste wedstrijd tegen Spanje waren wij tactisch veel slimmer dan zij. Daarna Australië: reguliere zege. Chili: onze beste wedstrijd. Na VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 GO Deze krant brengt deze periode de mooiste eindejaarsverha len. Vandaag een lang gesprek met de man die voor de derde keer bondscoach van Oranje werd: Louis van Gaal. 'Wij kunnen dat beste Tekst Sjoerd Mossou en Maarten Wijffels Heeft uw fietsongeluk de band met deze generatie spelers verder ver sterkt? Sturen voetballers ook smileys naar hun 70-jarige bondscoach? U gaat mee met de tijd. LOUIS VANGAAL Louis van Gaal was 49 jaar toen hij in 2000 voor het eerst bondscoach van het Nederlands elftal werd. Die termijn eindigde in misluk king: het WK van 2002 werd gemist. In de herkansing ging het beter: met Oranje pakte Van Gaal in 2014 brons in Brazilië. En nu moet 'Qatar' de kroon op zijn werk worden. - Louis van Gaal De bondscoach op het trainingsveld in Zeist als motivator. foto pim ras Veel mensen vinden u milder ge worden, als ze u op tv zien bij Oranje. Kunt u zich daar iets bij voorstellen? U maakt het zichzelf eindelijk iets makkelijker? Want dat gedoe met de pers was toch ook vaak ver spilde energie? U gaat een tweede WK meemaken. Als je het analyseert: wat heeft de winnaar van een WK nou altijd? En wat kan de WK-winnaar zich tij dens het toernooi niet permitte ren? Hoe groot was de geluksfactor bij jullie bronzen-WK in Brazilië?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 22