2022, het jaar van fenomeen Louis van Gaal s c Olympisch kampioen Sifan Hassan blikt met 20 Sifan Hassan werd in acht succes- en stressvolle dagen in Tokio tweemaal olympisch kampioen en 47 jaar ouder. Althans, dat lijkt ze zelf te zien. Deze krant blikt met de koningin van de Spelen terug aan de hand van zes foto's. COLUMN Sjoerd Mossou Over het leven van Louis van Gaal verschijnt binnenkort een bio scoopfilm. Dat is goed nieuws na tuurlijk, maar ook weer niet, want zo'n film heeft onvermijdelijk ook iets defini tiefs. Zij gelooft in mij over André Hazes was niet alleen een schitterende documen taire, je wist meteen: dit is het standaard werk, de finale, het onherroepelijke slot stuk. Alles wat er daarna nog bij zou ko men was, artistiek gezien, in één klap overbodig geworden. In het interview verderop in deze krant vertelt Van Gaal over ouder worden (,,Het is de wijsheid die hoort bij een 70-jarige".) en dat hij nu toch echt definitief bezig is aan zijn laatste klus als coach ("Ik dacht eerlijk gezegd dat ik nooit meer coach zou worden Daarom zie ik dit als een cadeau tje."). één keer voor de ultieme reuzensprong met Oranje, landend in de zandbak van Qatar, bij voorkeur met een wereldbeker in zijn handen. Daarna is het klaar - en is Louis van Gaal in essentie alleen nog de man van Truus. Het is daarom aan te raden nog één keer ongebreideld te ge nieten van Van Gaal, misschien wel het wonderlijkste feno meen dat ons voetbal ooit voortbracht. 'Ge nieten' bedoel ik in de breedste zin van het woord: dus inclu sief de verbazing, de ergernis, de plaats vervangende schaamte, de vertede ring en de lach. Van Gaal is wat milder ge worden, maar tot op zekere hoogte. ,,Mijn imago komt niet overeen met de persoon die ik ben'', zegt Van Gaal over zijn nieuwe film (die hopelijk Ben ik nou zo slim? gaat heten). ,,Helaas. Je moet me persoonlijk kennen om door dat imago heen te kijken.'' Ik weet nog niet helemaal zeker of ik Louis per se 'persoonlijk' wil kennen, ik houd juist zoveel van het personage, van zijn fratsen en van de fascinerende, unieke, nimmer vervelende voetbaltrai ner. Wat we wel zeker weten: 2022 wordt het jaar van Louis. Dat belooft wat. NaQatar is Louis in essentie alleen nog de man van Truus. Het is aan teraden nog één keer van hem te genieten TERUGKIJKEN OP HET JAAR Veldlopen Kampong Amerika WAT EEN VERHALEN! Energiezuinig wil ze zich plaatsen voor de halve finale van de 1500 meter, maar vlak na de bel voor de laat ste ronde valt ze, over de struikelende Keniaanse Edinah Jebitok. Het is voor bij. Denkt iedereen. Maar Sifan Hassan staat op, haalt met een imposante sprint van zo'n 390 meter alle vrouwen voor haar nog in en wint de serie. De zorgen zijn groot. Twaalf uur later wacht de fi nale van de 5000 meter. ,,Mijn Olympische Spelen zijn voor bij. Dat is wat ik dacht toen ik viel. Maar ik ben opgestaan, op adrenaline en omdat ik ook vond dat ik niet kon opgeven. Maar als ik dan nu deze foto zie, denk ik: hoe dan? Hoe heb ik deze serie nog kunnen winnen? Ik wist dat ik op mijn heup en knie was ge vallen, maar hier kun je zien dat ik nog helemaal doorrol, ook op mijn rug. Met mijn gezicht de verkeerde kant op, weggedraaid van mijn te genstanders. En ik trek een dramati sche blik. Sommige vrouwen staan al niet meer op deze foto. Na de finish was ik totaal in de war. Een en al drama. Ik had zoveel ener gie verloren. Ik had pijn. Ik dacht dat het klaar was. Ik begon in mijn hoofd alle mensen gelijk te geven die had den gezegd dat het onverstandig was om drie afstanden te willen doen. Ik dacht: inderdaad, wat ben ik stom ge weest. Maar ik dacht ook: dit is mijn droom. Ik moet alles doen om die waar te maken. Ik kan niet opgeven. Uiteindelijk ben ik dankbaar. Deze zware dag heeft mij veel gebracht. Ik heb zoveel geleerd. Niet alleen als sporter, maar ook over mezelf als mens. Hoe ik in het leven moet staan, hoe ik met tegenslagen moet om gaan. Je moet nooit opgeven. Je weet niet wat de toekomst gaat brengen." Na de Spelen van Rio de Janeiro in 2016 wilde ze stoppen, zo te leurgesteld was ze dat het haar niet was gelukt te winnen. Vijfjaar lang moest ze wachten op een nieuwe kans om olym pisch kampioen te worden. Die krijgt ze op 2 augustus 2021, twaalf uur na haar val op de 1500 meter. Ze wint. Neder land heeft na Ellen van Langen in 1992 weer olympisch atletiekgoud. ,,Dit moment was fantastisch. Ik was al twee keer wereldkampioen gewor den en heb altijd gedacht: olympisch kampioen en wereldkampioen wor den, dat is hetzelfde. Je loopt tegen Veerkrachtig en succesvol Toen kwam hetopeens binnen: ik had mijn droom waar gemaakt dezelfde tegenstanders, je bent de al lerbeste. Maar hier, toen ik de finish overkwam, besefte ik dat het niet zo was. Het voelde anders. Ik zei: Sifan, je bent olympisch kampioen. Wow! En dat op deze dag met zoveel stress. Ik had na die val op de 1500 meter zoveel adrenaline in mijn lijf dat ze van mij meteen deze finale hadden mogen organiseren. Maar ik moest twaalf uur wachten en terug naar mijn kamer. Het lukte niet om te slapen, niet om te eten. Tijdens het inlopen voelde ik mij zo slecht. Ik was ineens zo moe. Ik wilde naar bed. De race maakte mij niet meer uit. Maar toen werd alles anders tijdens de race. Normaal word je elk rondje meer moe. Nu voelde ik mij elk rondje krachtiger. Alsof ik aan het opwarmen was. Toen we de laatste ronde ingingen dacht ik: ik heb nog nooit zoveel kracht gehad. Hellen Obiri wilde mij nog voorbij, maar ik zei tegen mezelf: 'nee, nee, dat kan niet, niet vandaag'. Ik heb nog nooit zoveel vertrouwen gehad. Daar heb ik echt van genoten. Voor de Spelen had ik met mezelf afgesproken dat het mijn droom was om drie afstanden te volbrengen. Niet een medaille, of winnen, maar drie afstanden doen. Maar toen ik deze 5000 meter won, had ik een raar gevoel. Het was klaar, finished. Ik kan naar huis en ben blij. Alles wat daarna is gekomen is bijzonder, maar vooral omdat het die eerste extra mooi maakte." Hassan draagt graag uit dat hardlopen leuk is. Maar niet vlak voor een wedstrijd. Dan is ze een ander mens. Haar gezicht kent dan zo'n drie standen: chagrijnig, ongeïnteresseerd en vermoeid. Als de camera op haar gericht is en haar naam door de speakers klinkt, kan er nog net iets dat op een lach moet lijken vanaf. Terwijl haar ogen niet meelachen gaan haar mondhoeken dan een tikkie omhoog en ze zwaait zoals ie mand die liever niet wil zwaaien nu eenmaal zwaait. Met een slappe arm, haar hand niet eens op schouderhoogte. ,,Ik zie hier op deze foto gewoon: ik wil naar bed, ik wil slapen. Dat kwam door de week in Tokio waarin alles zo raar was. Ik ben eigenlijk altijd zo voor een start. Ik hou niet van stress. En elke keer als ik bij een wedstrijd in die rij sta, denk ik dat het belachelijk stom is wat ik ga doen. Dan vind ik Y @SjoerdMossou 2021 was het jaar van de laatste aan loop, eind volgend jaar gaat Louis nog VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 GO Deze krant brengt deze periode de mooiste eindejaarsverha len. Vandaag Sifan Hassan, de kersverse Sportvrouw van het Jaar na haar avontuur in Tokio. 702 De NK veldlopen kunnen komend jaar opnieuw niet worden gehou den in Nijverdal. Atletiekvereni ging ASV Atle- tics zou de NK op 5 en 6 maart organiseren, maar heeft hier vanwege alle on zekerheden rond het coronavirus van afgezien. Robbert Kem perman (31, foto) gaat Kampong na tien seizoe nen verruilen voor Amsterdam. De middenvel der, die 228 in terlands voor Oranje speelde, stapt komende zomer over en- wordt herenigd met trainer Alex ander Cox. De Nederlandse roeicoach Josy Verdonkschot (65) treedt in dienst van de Amerikaanse roeibond USRo- wing. De Limbur ger is benoemd tot Chief High Performance Of ficer, vergelijk baar met tech nisch directeur. 'Veel geleerd Tekst Pim Bijl 1'Hoe dan?' 2'Als een droom' SIFAN HASSAN Nadat ze onderuit ging in de halve fi nale van de 1500 meter op de Spelen in Tokio dacht ze dat haar olympische droom voorbij was. Maar Sifan Hassan richtte zich op en wist de serie alsnog te winnen. Twaalf uur later pakt ze een gouden me daille op de 5000 meter. Ook op de 10.000 meter blijkt ze de beste, waarna ze volledig uitge droogd en hulpe loos neervalt. Hassan zette zicht- zelf met de bizarre Spelen internatio naal op de kaart. - Sifan Hassan 3'Mijn hoofd ergens in the sky' O £L (0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20