effeweg.nl In Spanje gaat het beter, maar niet om te juichen Portugal profiteert van vaccinatiecampagne Rampspoed voor Duitse hotels Reistoppers zomer 2022 19 c Zesde energiebedrijf failliet ENERGY ais een iaar effeweg.nl oF bel 08810 30 800 /rg) Tussen 6 en 8 december waren veel mensen in Spanje vrij, dankzij twee feestdagen op rij. In het lange weekeinde van vijf dagen dat daardoor ontstond vond er een exodus plaats; niet naar het bui tenland, maar naar zonnige bad plaatsen of naar de gul be sneeuwde skistations in eigen land. Ondernemers in de toeris mesector waren blij: het zijn hun landgenoten die dit jaar hebben gered. Buitenlanders waar de sector op drijft zijn sinds juni weer teruggekeerd, maar niet zo massaal als voor heen. Boekte Spanje in 2019 een recordjaar met ruim 80 miljoen buitenlandse toeristen, nu staat (nog zonder de cijfers van no vember en december) de teller op 25 miljoen; wel een stijging ten opzichte van het eerste pan- demiejaar van 39 procent. Beter dus, maar niet om over te jui chen. Vooral grote steden als Madrid en Barcelona hebben moeite buitenlanders te beko ren. Het best is het de Balearen ver gaan, waar luchthavens van Mal- lorca en Ibiza een groei van 130 procent ten opzichte van vorig jaar vertoonden. Het meest bij zonder zijn de vele, kleinere plaatsen, verspreid over het land, waar hotels hun beste jaar ooit beleefden. Hun gasten waren, op enkele uitzonderingen na, allemaal Spaans. Zon, zee én veiligheid: de hoge vaccinatiegraad in Portugal - 98 procent van de 12-plussers haalde de coronaprikken - geeft het land het imago van coronavrij vakantieland. Prima marketing, want in vooral in september, oktober en november profiteren de accommodaties van massa's toeristen uit binnen- en buitenland, met cijfers vergelijkbaar uit precoronajaar 2019. ,,We plukken de vruchten van een van de meest succesvolle vaccinatiecampagnes in de wereld", jubelt Joao Fernandes, voorzitter van de toerismeclub van vakantieregio Algarve. Deze 'goed- maakmaanden' zorgen ervoor dat de inkomsten van hotels en b&b's in de eerste negen maanden de cijfers van héél 2020 overtreffen: 1,6 miljard euro tegenover 1,4 miljard in 2020. Daarbij moet worden opgemerkt dat het eerste kwartaal van 2021 als verloren be schouwd werd vanwege een harde lockdown. De klinkende cijfers van 2021 staan nog wel in schril contrast met 2019. Toen werd bijna 3,5 miljard euro verdiend in de toe rismesector. En nu? Ook Portugal kampt met op lopende coronacijfers en bijbehorende restricties: sinds 1 december moeten alle reizigers een nega tieve test tonen bij bin nenkomst. Voor de toeristische sector in Duitsland dreigt het tweede coronajaar alsnog met een domper te eindigen. Terwijl de zo mer in eigen land nog volop hoop bood, is de stemming gekanteld. Ga alleen op reis als het moet, luidt het advies van de Duitse bondsrege ring. Of houd je anders aan strenge regels. Wie in de Duitse Alpen de skilift wil pakken, moet niet alleen gevaccineerd zijn of een herstelbe- wijs hebben, maar ook een negatieve testuitslag tonen. Een 'doodssteek' voor skioorden, aldus de Vereniging van Duitse Kabelbanen en Sleepliften. Afgelopen wintersportseizoen had het gebied te kampen met 90 procent minder bezoekers ten opzichte van het seizoen ervoor. Enig lichtpuntje is dat er dit keer geen lock- down geldt. Hoopgevend is dat mensen snel weer op reis gaan zodra de maatregelen opgehe ven zijn. Hotels, pensions zagen gasten tijdens de herfstvakantie in groten getale terugkeren. - Guy Hoeks, Berlijn Energieleverancier Naked Energy, met zo'n 2600 klanten, heeft faillissement aangevraagd als gevolg van de sterk gestegen prijzen voor gas en elektra. Toezichthouder Autoriteit Consument Markt (ACM) trekt de vergunning in. Naked Energy kwam in de proble men door een ander faillissement in de energiesector. De onderne ming kocht energie in bij Energie I&V, ook wel bekend onder de naam Anode Energie. Dat bedrijf vroeg begin de cember zijn faillissement aan vanwege j\ K. t L) de sterk ge stegen marktprijzen voor gas en elektriciteit en waarschuwde al dat meer bedrijven in de proble men zouden komen. Klanten van Naked Energy krij gen nog wel gas en elektriciteit ge leverd en worden ondergebracht bij een nieuwe leverancier. De cu rator van het bedrijf krijgt tot 5 ja nuari de tijd om een ander bedrijf C Voor particulieren kan het faillissement pijn doen in de portemonnee omdat zij een duurder contract moeten afsluiten te vinden dat bereid is de klanten over te nemen. Lukt dat niet, dan grijpt de ACM in en verdeelt de toezichthouder de klanten onder energieleveranciers. Voor de particuliere en kleinza- kelijke klanten kan het faillisse ment pijn doen in de portemon nee. Bij de noodgedwongen over stap naar een nieuwe energieleve rancier moeten ze waarschijnlijk een duurder contract afsluiten dan ze hadden, gezien de record- prijzen voor gas en stroom. Anode Energie kocht voor meerdere kleine energieleveran ciers energie in. Eerder viel Sepa Green Energy om door het bank roet van deze inkoper. De prijs voor gas in Europa be reikte deze week een nieuw hoog tepunt en is nu ruim acht Irnkeer zo hoog geleden. Dat komt onder andere door de strenge winter begin 2021 en de relatief lage gasreserves daarna. Vooral kleine energieleveran ciers hebben het daardoor moei lijk, omdat ze minder middelen hebben om de risico's op prijsstij gingen af te dekken. Naked Energy is de zesde Ne derlandse energieleverancier die omvalt door de sterk gestegen energieprijzen. Eerder konden onder andere Welkom Energie en Enstroga de gestegen kosten voor de inkoop van gas en elektriciteit al niet meer aan. Daarnaast vroeg Allure Energie een bankroet aan omdat een con flict tussen de aandeelhouders de levering van gas en elektriciteit onzeker maakte. Geld-terug-garantie Repatriëringsgarantie Omboekgarantie Kroatië, Opatjja en Lovran Vier Alpenlanden en de Bernina Express Rome, Florence en Venetië Zwitserse Alpen - Meer van Genève, Chatel Boek zonder aanbetaling GO VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 Volle stranden deze zomer. - Edwin Winkels Drukte in Lissabon. - Marlies van Leeuwen, FOTO GETTY IMAGES Lissabon Kein Eirtgang Eingang Zutritt Strenge restricties in München. foto reuters Klant Naked Energy ook de pineut Economieredactie Ridderkerk ALL INCLUSIVE ALL INCLUSIVE Ontbijten diner Vertrek: apr, mei,jun, sep, okt ALL incLusive Vertrek: apr, mei,jun,juL, aug, sep, okt Ontbjjten diner Vertrek: apr, meijunjul, aug, sep, okt Glacier Express en Mont BLanc Express Ontbjjten diner Vertrek: mei,jun,juL, aug, sep ALL incLusive Vertrek: mei,jun,jul, aug, sep Alle Fouten voorbehouden. Exclusief reserveringskosten, CaLamiteitenfonds en SGR bjjdrage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19