O Nederlanders trekken de portemonnee in Frankrijk Italië moet het vooral hebben van Italianen zelf 18 Kort TOERISME EU Tuinbouw vreest tekort gas De glastuinbouw wordt hard geraakt door de huidige hoge gasprijzen. Niet alleen worden tuinders in de portemonnee ge troffen, ook is er steeds meer vrees voor een tekort aan gas. Verder zetten de hoge kosten een rem op investeringen in duurzaamheid. Glastuinbouw Nederland spreekt van een serieuze energiecrisis en sommeert de overheid om in te grijpen. Bij Glastuin bouw Nederland staat de telefoon op dit moment roodgloeiend door zorgen van de leden. Meer en meer kwekers geven aan geen of minder teelten op te zetten omdat dit waarschijnlijk meer kost dan het ople vert. Waakhond: beperk gasprijs Hoewel warmteleveranciers hun klanten komend jaar flink meer in rekening mogen brengen, is het niet de bedoeling dat de be drijven hun prijzen ook automatisch maxi maal verhogen. Die waarschuwing uit de Autoriteit Consument Markt (ACM) aan warmteleveranciers. De maximumtarieven voor warmte worden door de ACM op een voorgeschreven manier berekend aan de hand van de gasprijs. Hierdoor gaat dat be drag komend jaar met 67 procent omhoog. Een doorsnee huishouden zou bij de maxi male verhoging 2542 euro kwijt zijn aan warmte in 2022. Dit jaar was dat nog 1523 euro. Compensatie te veel rente Verzekeraar NN gaat klanten compenseren die bij dochter Nationale-Nederlanden Bank te veel rente betaalden voor hun con sumptieve krediet. Ook mensen die voor heen klant waren bij Delta Lloyd Bank en Ohra Bank komen voor een vergoeding in aanmerking. Hoeveel geld NN voor de com pensatieregeling opzijzet, is nog niet be kend. NN komt met de regeling naar aanlei ding van uitspraken van klachteninstituut Kifid. Dat bepaalde dat de rentes van lenin gen in veel gevallen niet genoeg meebewo gen met de marktrente. Dat moet wel als er een variabele rente is afgesproken. Aegon Philips Arcelor Mittal Verwachting is dat staalprijs in 2022 gaat dalen. Pharming Group Voor de Nederlandse toerismesector was het wederom een turbulent en zorgwekkend jaar. Hoe verging het andere landen? Een terugblik van onze correspondenten. Het goede nieuws is: de Franse skipistes zijn open. Vorig jaar was alles dicht, dus nu halen ze opgelucht adem in de Alpen. In de skisec tor werken - in coronaloze tijden - 120.000 mensen. Per jaar wordt er 10 miljard euro omgezet. Maar de blijdschap was van korte duur. Britse toeristen mogen sinds kort Frankrijk niet meer in vanwege omikron. ,,We hebben het hotel gesloten'', zegt Aube Marullaz van hotel Les Lans, vlakbij de Zwitserse grens. ,,We waren de kerstvakantie volge boekt, maar nu de Britten annu leren blijven er maar twee reser veringen over.'' De zomer was rooskleuriger. Het aantal toeris ten steeg, maar hun aantal was wel lager dan in 2019. ,,Veel Fran sen gingen in eigen land op va kantie, maar het was niet genoeg om de terugval van buitenlandse toeristen op te vangen'', aldus brancheorganisatie ADN Tou risme. Vooral Amerikanen en Aziaten bleven weg. Europeanen kwamen nog wel. Dé verrassing: Nederlanders blijven trouw aan Frankrijk. Vorig jaar zomer wa ren Nederlanders de grootste groep toeristen in Parijs. Deze zomer waren ze zelfs dé big spen der. „Nederlanders gaven 30 pro cent meer uit dan vorig jaar, Duitsers 23 procent en Belgen 12 procent meer'', aldus een rapport van de Franse Tweede Kamer. - Frank Renout, Parijs Het toerisme in Italië is vo rig jaar gegroeid ten op zichte van het jaar ervoor. De omzet van voor de pandemie is echter nog ver weg. De zomer gaat de boeken in als voorzichtig positief, het aantal vluchten naar Italië groeide met bijna 600 procent in vergelijking met 2020 (toen alles stil lag) en het aantal hotelovernachtingen zelfs met ruim 1000 procent. Toch werd er in 2021 ongeveer de helft minder omgezet dan zomer 2019. Dat verschil is vooral te wijten aan het gebrek aan buitenlandse toeristen; steden als Rome, Vene tië en Florence verwelkomen tra ditioneel veel Amerikaanse, Rus- sische en Chinese toeristen. Die bleven deze zomer veelal weg, waardoor de bezettingsgraad van hotelkamers ruim de helft lager was dan voor de pandemie. Het toerisme was dit jaar vooral af hankelijk van de Italianen zelf, maar ook die gingen minder lang op vakantie en gaven minder uit dan voor de pandemie. Het enige positieve geluid komt uit Liguria, de regio rond Genua. Die regio trok afgelopen zomer 5,4 miljoen bezoekers, 5,5 procent meer dan in de zomer van 2019. Die groei is vooral te danken aan Duitse en Zwitserse toeristen die de portemonnee trokken. - Angelo van Schaik, Rome VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 GO ENERGIECRISIS ACM WAARSCHUWT LEVERANCIERS VERZEKERAAR KOMT KLANTEN TEGEMOET Beleggers blij dat verzekeraar activiteiten ver kocht aan Vienna Insurance. >2.2% Geen gevaarlijke hoeveelheden gassen uit ap- neu-apparaten, aldus onderzoek. 4,7% Winst bij biofar- maceut blijft on der druk staan. o Toerisme in heel Europa is al twee jaar van de leg Franse skipistes zijn weer open. foto afp Ook Milaan ziet vooral toeris ten uit Italië zelf. foto getty images ".-y.-.riV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18