7 Stond er weer iemand huilend aan de deur met een tas vol met mappen WERD IN ÉÉN JAAR BLIND Dow Botlek uit. Niet veel later par keerde hij elke maandag zijn fietsje bij het stadion van Feyenoord, waar Roelof Ruules hem meenam naar Terneuzen. Daar stond hij mede aan het begin van de nieuwe fa briek. Na een periode in Terneuzen volgde een tijd voor Dow in Hoek van Holland, maar daarna keerde het gezin Van Boom terug naar Zeeuws-Vlaanderen en streek neer in Hoek. Van Boom ging er voor Dow aan de slag met verzekerin gen. Die rol was hem op het lijf ge schreven. En niet alleen op zijn werk. ,,Je wil niet weten hoeveel mensen bij mij hebben aangeklopt, omdat ze het niet meer zagen zitten met al die papieren. Stond er weer iemand huilend aan onze voordeur met een Ik heb een goed leven gehad. Als ik daar op terugkijk kan ik daar erg van genieten toch weer in word gekozen, dan geef ik mijn zetel weg. Kom op, ik ben 85 en ik heet geen Heintje Da vids. Maar ik hoorde dat een aantal mensen helemaal niet meer zou gaan stemmen, als ik er niet op zou staan. Daarom sta ik nog wel op de lijst. Ik zou het mooi vinden om af te sluiten met het kunstj e dat we bij de oprichting van TOP flikten: toen haalden we met één stem verschil een vierde zetel. Ik bedoel maar dat die ene stem op mij misschien wel het verschil kan maken.'' Frustratie Van Boom stond in 1997 mede aan de wieg van de partij, die inmiddels alweer zestien j aar is gefuseerd met Gemeentebelangen. Eigenlijk werd hij politiek actiefuit pure frustratie. ,,lk was actief in het jeugdbestuur van Hoek en betrokken bij de dorpsraad. Ik constateerde dat het voor voetgangers best gevaarlijk was om bij de ingang van de voet balvelden te komen. Daar lag geen voetpad. Dus zei ik dat ik weleens een balletje zou opgooien bij de ge meente. 'Moet je niet doen, probe ren we al jaren', kreeg ik te horen. Nou, ik ben wel tien keer naar het gemeentehuis gereden. Toen ik de tiende keer weer een 'dat nemen we mee-antwoord' kreeg, ben ik me teen vanuit het stadhuis naar de no taris gereden om een politieke par tij op te richten. Puur omdat ik denkbeeldig al een kinderwagen door de lucht zag vliegen, die door een auto was geschept. Dat voetpad moest er gewoon komen.' Hij kwam er achter dat in Terneu- zen ook al een initiatiefgaande was om de gevestigde politieke orde op te schudden. Van Boom voegde zich bij die club. ,,We waren zo groen als gras. Ik deed de eerste keer niet mee aan de verkiezingen, van wege mijn werk bij Dow en keuzes voor het gezinsleven. De politieke elite van toen dichtte ons geen kan sen toe, ze vonden ons maar een protestpartijtje. Maar het lukte, met maar liefst vier zetels. Zaten we met een autoverkoper, bewakings beambte, bovenmeester en garna- lenvisser in de raad. Onafhankelij ker kon het niet, toch?'' Mazzel Na de gemeentelijke herindeling stelde Van Boom zich zelf ook ver kiesbaar. Sindsdien zit hij in de raad voor wat nu de grootste partij in de gemeente Terneuzen is. Stukken lezen gaat niet meer. ,,Maar ik heb het geluk dat ik een fotografisch ge heugen heb. Ik weet bijvoorbeeld vanuit mijn werk bij Dow nog zo te vertellen waar er op en buiten het terrein leidingen in de grond zitten. Een of twee keer per week komt Jos (Verdurmen, fractievoorzitter van TOP/Gemeentebelangen, red) langs om mij bij te praten. Daar naast leest mijn vrouw Riet veel voor, ook uit de krant. Zo blijfik bij. Ik heb ook echt zoveel mazzel met haar gehad. Lang niet iedereen zou het goed vinden als je man zoveel avonden weg is. De dorpsraad, het waterschap, de voetbal, het kerkbe stuur, het bestuur van school De Steelant... Ja, ik was vaak van huis.'' Over van huis gesproken; eigen lijk is Giel van Boom al heel lang van huis. Rotterdam, daar stond zijn wieg. Hij maakte er de honger winter in de oorlog mee en kreeg er op 18-jarige leeftijd zijn eerste baan bij de Verenigde Nederlandse Scheepvaart Maatschappij. ,,Ik ver diende er 90 gulden per maand. Toen ik in militaire dienst moest, kreeg ik 175 gulden per maand. Na mijn diensttijd keerde ik terug bij mijn baas: die wilde maar tot 125 gulden gaan. Toen ben ik gaan sol liciteren.'' Uiteindelijk kwam Van Boom bij boodschappentas van Albert Heijn, vol met mappen. Of een teamge noot van een van onze jongens. Tja, die help je dan toch? Dat heb ik al tijd belangeloos gedaan. Maar na tuurlijk snap ik ook wel dat dit mij bij gemeenteraadsverkiezingen wel een beetje heeft geholpen. Zo werkt het nu eenmaal.'' Helpen, helpen en nog eens hel pen. Van Boom zou het nog maar wat graag blijven doen. Zoals hij Dow hielp met tal van vraagstuk ken. Zoals hij de jeugd van de voet balclub liet floreren dankzij een ei gen jeugdhonk. Of zoals in de tijd dat gerenommeerde clubs als IJs- selmeervogels in Hoek op bezoek kwamen. ,,In die tijd hadden we bij Hoek maar één extra telefoonlijn tot onze beschikking, die werd ge bruikt voor radioverslagen. Maar voor IJsselmeervogels kwam er ook altijd een verslaggever mee. Die had ook een lijn nodig. Die nam 150 meter telefoonkabel mee, die hij via de tennisbaan en onze achter tuin bij ons naar binnen rolde. Prikte hij bij ons in en zo kon hij toch zijn werk doen. Mooi was dat. In ruil voor een portie paling, hè.'' Eindeloos De verhalen in het hoofd van Van Boom zijn eindeloos. Over zijn vier kinderen, over zijn zeven kleinkin deren, over de politiek. En er is nog altijd ruimte voor nieuwe verhalen. Daar waar hij nog kan zal hij men sen terzijde blijven staan. Of ze nu met een stoepje in Hoek te maken hebben of met de gevolgen van de gaswinning in Groningen. Daar waar hij onrecht uit de wereld kan helpen, zal hij het blijven doen. Hij blijft vooruitkijken waar het kan, ook al heeft hij zoveel om op terug te blikken. ,,Weet je, ik vind dat ik een goed leven heb gehad. Als ik daar op terugkijk, kan ik daar heel erg van genieten.'' VL VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 ik ben Heintje Davids niet - Giel van Boom Giel van Boom: ,,Kom op zeg, ik ben 85 en ik heet geen Heintje Davids.'' foto's anne hana - Giel van Boom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 142