Oude en nieuwe zeesluis in één beeld 'Geef minima gratis rookmelders' 6 Het is nou eenmaal zo. Sinds een jaar is Giel van Boom (85) uit Hoek blind. Van Boom hielp en helpt zo graag anderen, maar nu zijn de rollen vaak omgekeerd. ,,Ik kan hoog en laag springen, maar dat helpt toch allemaal niet.'' Oud en nieuw vangen in één beeld. Als het om de jaarwisseling gaat, is dat voor veel fotografen een heel mooie uitdaging. Fotograaf Peter Buteijn gaf deze week zijn eigen draai aan het vastleggen van 'oud' en 'nieuw'. Hij maakte vanuit de lucht deze fraaie foto van de huidige en nieuwe zeesluis in Terneuzen. Voor wie het niet helemaal dui delijk is: links, daar waar de brug omhoog staat, ziet u de huidige zeesluis. Daarnaast ver rijst de nieuwe sluis. Het werk aan de sluis vordert gestaag. In 2023 vaart het eerste schip door de nieuwe sluis, zo is nog steeds de planning. Explosieven De middensluis is al voor een groot deel gesloopt. Voor het verwijderen van de wanden van de middensluis wordt ko mend voorjaar grof geschut in gezet. Explosieven moeten het laatste werk doen. Overigens is de verwachting dat dit niet tot spectaculaire knallen zal leiden. De ontploffingen vinden onder water plaats. Ondertussen wordt er weer heel veel zand aangeleverd. Een sleephopperzuiger heeft al zo'n 5000 kubieke meter in de dien stenhaven aangeleverd. In het nieuwe jaar volgt er nog eens 30.000 kuub. Al dat zand wordt vanafjanuari naar het sluispla- teau en de primaire waterke ring vervoerd. Het nieuwe sluisplateau moet aan de westzijde worden opge hoogd naar 6,35 meter boven NAP. Aan de oostkant moet het tot 5,5 meter boven NAP ko men. Daar is 26.000 kuub zand voor nodig. In de zomer volgt er weer een nieuwe levering zand. Uiteindelijk komt het sluizen- plateau op 7,5 meter boven NAP te liggen. Landtong Ook voor de waterkering op de landtong aan de westzijde van de Oostsluis is veel zand nodig: zo'n 15.000 kuub. De ophoging tot 9,5 meter boven NAP is in februari of maart klaar. De melders zijn vanafi juli volgend jaar verplicht op iedere etage van alle woningen. Jos Verdurmen, fractievoorzitter van Top/GemeenteBelangen her innert het college van burgemees ter en wethouders aan een motie die in 2008 werd aangenomen. Des tijds zou het college al aan de slag gaan met gratis rookmelders. Het is op niks uitgedraaid. Er is wel onderzoek gedaan uit welk potje de rookmelders betaald moesten worden. Het bleek te lastig te bepalen wie er wel en niet in aan merking kwamen, wat de financi- ele gevolgen waren, wie de installa tie zou doen en wie voor het onder houd zou zorgen. Uiteindelijk ging het niet door en bloedde het voor nemen dood. ,,Een rook- ofkoolmonoxidemel- der was destijds ook nog niet ver plicht, wat nu wel het geval is", ver duidelijkt Verdurmen. De urgentie ontbrak daarom voor het college, vermoedt hij. Vandaar dat de frac tievoorzitter de oude motie op nieuw onder de aandacht brengt. ,,Het is ook relevant nu. Vanwege de hoge energieprijzen stoken veel mensen bij of gebruiken andere bronnen om de kosten te drukken. GIEL VAN BOOM, NESTOR VAN DE GEMEENTERAAD IN TERNEUZEN, Hoek Je kon hem haast uittekenen op de tribune van voetbalclub Hoek. Op het hoekje, daar zat Giel van Boom elke thuiswedstrijd van het eerste elftal, klaar om in de rust koffie uit de kan te tappen. ,,Dat gaat niet meer. Begin vorig jaar is onze zoon Guido plots overleden. Hij speelde lang in het eerste elftal. Er werd een wedstrijd ter herinnering aan hem gespeeld. Dat is de laatste wedstrijd die ik heb bezocht, ik kon toen nog net wat zien. Het heeft nu geen zin meer om te gaan hè. Ik hoor het wel vanuit mijn tuin of ze gescoord hebben.'' Een aantasting van een oogze nuw en gordelroos in een oog zorg den ervoor dat Van Boom in een jaar tijd afhankelijk werd van anderen. „Maar als het 24 uur donker is voor je ogen, heb je ook meer tijd om goed na te denken", hij. Boom is er de man niet naar om te gaan zitten sippen. Daar heeft niemand iets aan. Waar hij kan, blijft hij nog als vanouds actief. Maar hij is wel reëel; het wordt tijd dat hij taken gaat overdragen. Van Boom is een begrip in Hoek, al was het alleen maar van wege zijn alom geroemde nieuwsbrief, het Geeltje van Giel. ,,Het Geeltje is ontstaan toen ik voor de Terneuzense On afhankelijke Partij in de gemeen teraad kwam. Ik stelde mij ten doel een schakel tussen het stad huis en de inwoners te zijn. Ik betaal het Geeltje uit mijn on kostenvergoeding als raadslid. Inmiddels zijn we bij nummer 87 aanbeland. Ik doe het niet meer alleen, dat gaat niet meer. Mare de Haas helpt me. Ik hoop dat hij het straks wil overne men. Niet alleen de nieuwsbrief, maar ook mijn rol in de ge meenteraad als ver tegenwoordiger van Hoek." Want zegt nieuwe raadspe riode? Dat V» Zaten we meteen auto verkoper, bovenmeester en garnalenvisser in de raad. Onafhankelijker kon het niet, toch? ziet Van Boom niet meer ge beuren. Hij heeft zich als lijstdu wer op de kandida- y tenlijst la ten zetten, maar dat fj zegt niet alles. Vier jaar geleden stond de me de-oprichter van de Ter neuzense Onafhanke lijke Partij (TOP) op plek elf, maar hij belandde met 407 voorkeurs stemmen toch weer in de raad. „Ik heb nooit campagne ge voerd, dat ging vanzelf. Nu ben ik te beperkt gewor den voor nog een nieuwe peri ode. Als ik er volgend jaar maart VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 VL TERNEUZEN Oud en nieuw: links de huidige sluis, rechts de nieuwe sluis. FOTO PETER BUTEIJN TERNEUZEN Top/GemeenteBelangen, de grootste fractie in de Terneu- zense raad wil de minima in de gemeente gratis rook- en kool- monoxidemelders geven. Want dat is ooit beloofd. - Guido van der Heijden Het is goed zo, Raymond de Frel i*. - Giel van Boom Nestor van de gemeenteraad van Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 141