Meer protest tegen windpark ZE-BRA tussen Reimerswaal en Ossendrecht Tweede druk voor bijzonder fotoboek Noord-Beveland 7 c Slager Cor van Deventer gaat na 50 jaar met pensioen ,,Af en toe wil je toch het vet aan je vingers en het bloed onder je nagels voelen", vertelt slager Cor van Deventer (65). Per 1 januari gaat hij dan wel met pensioen, maar hij loopt Slagerij Mieras in Wemeldinge vast nog weleens binnen, om even bij te springen. Ook al is hij al 50 jaar slager. Arie Westeneng Wemeldinge Van Deventer spant een touw om een groot stuk varkens vlees. ,,Ik knoop de rollade nog zelf met touw. Wij doen hier geen kant en klaar netje om een rollade. Met zo'n netje scheur je de buitenkant van een bruingebakken rollade af, dat is toch zonde?" Van Deventer houdt van het handwerk in het slagersvak. Met zijn hoofd zit van Deventer bij kerst en niet bij zijn pensioen. ,,We hebben nog heel wat bestel lingen klaar te maken en dat doe ik graag." Na vijftig jaar in het sla gersvak verveelt het werk hem nog steeds niet. ,,We slachten hier zelf, slager zijn in een zelfslachtende slagerij is een mooi en ambachte lijk vak. Het is nooit saai, ieder var ken en iedere koe is weer anders." Spelen bij de buren Als buurjongetje van slagerij De Bourgraaf in Wemeldinge, liep hij al jong de slagerij binnen. ,,We woonden op nummer 3 en de sla gerij zit ernaast. Ik mocht al snel klusjes doen en ook helpen bij de slacht." Hij moest wachten tot hij 15 jaar was voor hij officieel mocht komen werken bij de slager. Hij herinnert zich hoe hij begon op de slagersvakschool. ,,Ik ging nog een dag per week naar school, eerst nog op het fietsje naar Goes. Ik kon allang zelf een rund of een varken uitbenen." Cor van Deventer werkt al 50 jaar bij dezelfde slagerij aan de Da- Slager Cor van Deventer van Slagerij Mieras uit Wemeldinge zit 50 jaar in het vak. Hij maakt hier een varkensrollade. Links naast hem staat Michel Oosterveer die een handje meehelpt tijdens de kerstdrukte. foto cynthia cats Cor van Deventer voor de deur van de slagerij in Wemeldinge in 1968. PRIVÉFOTO niëlstraat 1 in Wemeldinge. ,,Het fijne van het werk hier is dat het kleinschalig is. Je ziet de varkens en de koeien binnenkomen. Als ambachtelijke slagers zorgen we dat mensen een mooi stukje vlees uit eigen land kunnen kopen." Tientallen jaren dieren slachten en slager zijn, houdt Van Deventer eigenlijk wel van dieren? ,,Jazeker, ik heb een hond, een kat, kippen en vogeltjes. Ik hou van dieren. Mensen zijn ook alleseters. Ik vind het belangrijk om te weten dat de dieren die we eten, een goed leven hebben gehad." Van Deventer is geboren en ge togen in Wemeldinge, hij woont met zijn vrouw vlak bij de slagerij. ,,Ik heb hier altijd mijn brood kun- nen verdienen met een mooi stukje vlees erbij. Onze twee zoons hebben voor een ander vak gekozen. Maar ik ben blij dat ik koos voor het slagersvak en heel dicht bij huis kon doen wat ik graag deed. Ik kon tussen de mid dag altijd een boterhammetje thuis eten." Collega Jolanda de Leeuw noemt Van Deventer een heel lieve en attente collega die ze zeker zal gaan missen. Ze hebben afge lopen zomer als slagersduo Jo en Cor met een foodtruck op een camping in Yerseke gestaan. ,,We hadden een heerlijk speenvarken aan het spit, het was het superge- zellig." Eigenaar van Slagerij Mieras, Edu- ard Mieras gaat Van Deventer ook flink missen. ,,Ik werkte al 18 jaar met Cor samen, vóór ik de slagerij overnam van slager De Bourgraaf. De deal was dat ik zijn personeel zou overnemen en ik wilde dol graag dat Cor zou blijven." Ze heb ben 36 jaar samengewerkt, als Van Deventer vanaf januari stopt. ,,We kunnen met elkaar lezen en schrij ven, Cor en ik." Van Deventer lacht ,,Ik ken Eduard haast nog be ter dan mijn eigen vrouw." Vanafjanuari heeft Van Deven ter meer tijd voor een van zijn hobby's, taarten bakken. Maar als hij de zoetwaren zat is, komt hij langs in de slagerij om "vet aan z'n vingers en het bloed onder z'n na gels te voelen." RILLAND Net als Windstil Ossendrecht gaat ook milieuvereniging Bene- gora bij de Raad van State in be roep tegen de plaatsing van twee grote windturbines van Windpark ZE-BRA. Het gaat om twee turbines die op Ossendrechtse grond komen, tegen de grens met Zeeland aan. De ove rige veertien exemplaren komen op Reimerswaalse bodem. Bert Zwiers van Benegora zegt dat het ge luidsniveau in Ossendrecht al erg hoog is en dat door de twee wind turbines de geluidsoverlast in Os- sendrecht nog hoger zal worden. ,,De norm wordt in Ossendrecht al jarenlang ruimschoots over schreden", zegt Zwiers. ,,In 2009 heeft de Regionale Milieudienst West-Brabant een onderzoek ge daan naar luchtkwaliteit en ge luidsbelasting. Uit deze nulmeting bleek dat in alle kernen industriela- waai hoog scoorde, met Ossend- recht als grote winnaar. Daar gaf meer dan de helft van de bevolking aan, ernstig gehinderd te worden door industriegeluid en 22 procent relateerde daar ook slaapproblemen en verschillende gezondheids klachten aan." Benegora, een afkorting van Bel- gisch Nederlands Grensoverleg Re gio Antwerpen, gaat daarom net als Windstil Ossendrecht bij de Raad van State in beroep tegen de plaat sing van de twee turbines op grond gebied van Ossendrecht. De mili euvereniging vindt dat de belangen van de inwoners van Ossendrecht zwaarder moeten wegen dan die van de initiatiefnemers. Het initiatief voor windpark ZE BRA ligt bij Eneco, Zeeuwind en Lindewind. Ze willen zestien be staande windmolens vervangen door zestien veel grotere turbines. Die worden maximaal 200 meter hoog. KORTGENE Het boek '100 uur Noord- Beveland' krijgt een tweede druk. De belangstelling voor het fotoboek was zo groot dat het al snel uitverkocht was. Vijftig inwoners van Noord-Be veland zijn op hetzelfde moment foto's gaan maken in hun omge ving. En dat leverde een enorme hoeveelheid foto's op van men sen, landschappen en dorpen. Een ruime selectie van al dit ma teriaal haalde het boek 100 uur Noord-Beveland. Initiatiefnemer André Berger wilde hiermee een tijdsbeeld schetsen. Hoe zag Noord-Beve land er uit tussen 30 september en 4 oktober 2021. En dat leverde een enorme diversiteit aan foto's op. Volgens hem zal dit boek daarom steeds waardevoller wor den. De deelnemers aan het pro ject kregen vooraf een spoedcur sus fotograferen en ze zijn ge vraagd om bij hun foto's wat uit leg te geven. Een deel van deze verhalen heeft het boek ook ge haald. De herdruk is vanaf janu ari beschikbaar. - Melita Lanting BE VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 Geen vet meer aan de vingers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 140