Oud en nieuw in een beeld: de bouw van de zeesluis vordert gestaag Clubs vrezen verandering bij inzamelen oud papier c Overlast bij voetbalvelden 6 SSV'65 in Goes krijgt zijn gewenste hek. De gemeente trekt daar 50.000 euro voor uit. Ook voetbalvereniging Luctor Heinkenszand neemt maatregelen tegen overlast. Martijn de Koning Rob Paardekam Heinkenszand/Goes Het hek bij voetbalvereniging SSV'65 op sportpark Het Schenge in Goes moet ervoor zorgen dat de jongeren die er nu al jaren veelvul dig vernielingen plegen niet meer op het terrein kunnen komen. SSV'65 heeft te maken met veel vandalisme. Dat bestaat uit onder meer vernielingen aan de tribune en de gebouwen en het achterlaten van kapot glas op de velden. Anderhalve week geleden wer den er nog ruiten ingegooid. De club denkt dat ze zo vaak slachtof fer is, omdat ze in de donkere hoek van het sportpark zit. Spuigaten ,,Het loopt echt wel de spuigaten uit", verklaart wethouder Joost de Goffau de reden voor het college van burgemeester en wethouders om nu in de buidel te tasten voor een hek. ,,We zullen wel in de gaten houden ofde overlast zich niet ver plaatst naar andere delen van het sportpark." Verdere maatregelen neemt de gemeente op dit moment niet. De Goffau wijst erop dat eventueel ca meratoezicht of het beter verlich ten van de accommodaties in prin cipe aan de clubs zelf is. ,,Maar mocht dit hek niet helpen, dan kunnen we altijd samen weer kij ken wat we nog kunnen doen." Ook bij Luctor Heinkenszand zijn maatregelen nodig. De voetbal club heeft zelfextra camera's opge hangen. ,,We hadden er al vijf", zegt voorzitter Marco Utermark. ,,We hebben er drie bij gehangen, rond ons nieuwe kunstgrasveld." Daar is sprake van vernieling en overlast. ,,Er is vuurwerk afgestoken en doel- netten doorgebrand. Er zitten schroeiplekken op ons nieuwe veld." De club moet de camera's zelfbe- talen. ,,Ze kosten 3000 euro. Dus dat loopt aardig op", zegt voorzitter Utermark. De voetbalvereniging had tot twee jaar geleden erg veel last van - soms grote - vernielingen op het sportpark. ,,Nadat we de camera's hadden opgehangen, werd dat een heel stuk minder. We hopen dus dat het ook dit keer helpt." Ontmoetingsplek Het doel is, benadrukt Utermark, dat de velden open blijven voor spe lende en eventueel ook 'hangende' jeugd. ,,We willen geen hek rond onze velden - als dat al zou kunnen. We genieten er als club juist van dat we in deze tijd een plek kunnen bieden. Jongeren kunnen nu bijna niets, en als ze bij elkaar willen ko men, zijn ze op veel plekken in het dorp niet welkom. Ons sportpark is een prima plek daarvoor. Maar al léén als ze zich gedragen", aldus de voorzitter. Aanspreken Het bestuur van de club spreekt de groepjes jongeren ook zelf aan op hun gedrag. ,,We weten vaak wel om wie het gaat. Dus zeggen we: maak niks kapot en zet de muziek niet te hard. Want als je overlast veroorzaakt, ben je hier straks niet meer welkom. En daar is niemand bij gebaat." Oud en nieuw: links de huidige sluis, rechts de nieuwe sluis. foto peter buteijn TERNEUZEN Oud en nieuw vangen in één beeld. Als het om de jaarwisseling gaat, is dat voor veel fotografen een heel mooie uitdaging. Fotograaf Peter Buteijn gaf deze week zijn eigen draai aan het vastleggen van 'oud' en 'nieuw'. Hij maakte vanuit de lucht deze fraaie foto van de huidige en nieuwe zeesluis in Terneuzen. Voor wie het niet helemaal dui delijk is: links, daar waar de brug omhoog staat, ziet u de huidige zeesluis. Daarnaast verrijst de nieuwe sluis. Het werk aan de sluis vordert gestaag. In 2023 vaart het eerste schip door de nieuwe sluis, zo is nog steeds de plan ning. Explosieven De middensluis is al voor een groot deel gesloopt. Voor het ver wijderen van de wanden van de middensluis wordt komend voor jaar grof geschut ingezet. Explo sieven moeten het laatste werk doen. Overigens is de verwach ting dat dit niet tot spectaculaire knallen zal leiden. De ontploffin gen vinden onder water plaats. Ondertussen wordt er weer heel veel zand aangeleverd. Een sleephopperzuiger heeft al zo'n 5000 kubieke meter in de dien stenhaven aangeleverd. In het nieuwe jaar volgt er nog eens 30.000 kuub. Al dat zand wordt vanaf januari naar het sluispla- teau en de primaire waterkering vervoerd. Het nieuwe sluisplateau moet aan de westzijde worden opge hoogd naar 6,35 meter boven NAP. Aan de oostkant moet het tot 5,5 meter boven NAP komen. Daar is 26.000 kuub zand voor nodig. In de zomer volgt er weer een nieuwe levering zand. Uit eindelijk komt het sluizenplateau op 7,5 meter boven NAP te liggen. Landtong Ook voor de waterkering op de landtong aan de westzijde van de Oostsluis is veel zand nodig: zo'n 15.000 kuub. De ophoging tot 9,5 meter boven NAP is in februari of maart klaar. - Raymond de Frel Sportverenigingen in de ge meente Goes zijn bang dat ze in komsten kwijtraken als de ge meente de manier van oud pa pier-inzamelen gaat veranderen. 'Het lijkt erop dat afspraken uit het verleden worden geschon den.' Wethouder Cees Pille zegt dat er nog geen besluit is geno men. ,,Als voor ons de opbrengst van het oud papier heel erg omlaag gaat, kan het bijna niet anders dan dat we de contributie moeten gaan verho gen", zegt voorzitter Jan Blok van V.V. Wolfaartsdijk. Hij zegt al con tact te hebben met verschillende andere bezorgde verenigingen. Wat is er aan de hand? Op dit mo ment krijgen de verenigingen geld van de gemeente, omdat vrijwilli gers een aantal keer per maand met de vuilniswagen meelopen als die de blauwe bakken met oud papier gaat legen. Die situatie is ontstaan toen de gemeente in 2006 die blauwe bak introduceerde. Vóór die tijd haalden de clubs (en ook ker ken) zelfoud papier op, waarmee ze geld verdienden. Het bedrag dat de clubs kregen in het nieuwe systeem werd destijds bepaald op basis wat ze in de jaren ervoor zelf in het la tje brachten. V.V. Wolfaartsdijk krijgt op dit moment 8000 euro per j aar voor het laten meelopen van de vrijwilligers. We willen als verenigingen samen onze zorgen uiten richting gemeente - Jan Blok, V.V. Wolfaartsdijk Maar de gemeente neemt op dit moment de afvalinzameling in de volle breedte onder de loep, dus ook het oud papier. Volgens Wolfaarts- dijk-voorzitter Blok leeft het idee om de verenigingen voortaan sec te gaan betalen voor de uren dat hun vrijwilligers helpen bij de inzame- ling. Hij heeft uitgerekend dat zijn club in dat geval nog maar een kwart overhoudt van de achtdui zend euro die nu nog jaarlijks wordt overgemaakt. ,,In dat geval moeten we de contributie voor de jeugd misschien wel met 80 euro per jaar verhogen", zegt hij. Blok vindt dat de afspraken die in 2006 zijn ge maakt worden geschonden als de gemeente het plan doorvoert. Nog niets besloten Wethouder Cees Pille laat weten dat er nog niets is besloten en dat eventuele veranderingen met de verenigingen worden besproken. Het voorbeeld dat Blok aanhaalt is volgens hem zeker niet iets dat voorligt. ,,Het is als mogelijke optie misschien een keer genoemd in een overleg." Pille zegt dat de gemeente oog heeft voor de financiën van de clubs en afspraken uit het verleden zoveel mogelijk wil respecteren. CDA-raadslid Patrick Simpelaar kaartte de kwestie aan op Facebook. Bij hem hebben zich nu vier clubs gemeld die bang zijn inkomsten te gaan verliezen. ,,Ook daar hoor ik geluiden over het mogelijk moeten verhogen van de contributie." Sim pelaar zegt de vinger aan de pols te houden en vindt dat de financiële belangen van de clubs moeten mee wegen als er iets verandert. - Rob Paardekam VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 BE Camera's en hek tegen overlast

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 139