H Rijkswaterstaat mag vervuilde grond toch gebruiken Herdenking Watersnoodramp vanwege lockdown waarschijnlijk weer sober 7 ,,Daar gaan we weer", dacht vrijwilligster van het Watersnoodmuseum Corry Slager toen de lockdown werd afgekondigd. De vorige keer duurde het dik 5 maanden. De herdenking van de Watersnoodramp op 1 februari zorgt jaarlijks voor een 'bult' aan ac tiviteiten en bezoe kersaantallen. Zo wordt traditiege trouw op de eerste zaterdag na de herdenking open dag gehouden en dat trekt hordes mensen naar Ou werkerk. ,,Dat is toch een beetje een begrip in de regio", zegt muse umdirecteur Siemco Louwerse. Het is ingewikkeld Je voorbereiden op die herdenking valt midden in de lockdown niet mee. Wat is wijsheid, als de situa tie op 14 januari misschien veran dert? ,,Het is ingewikkeld", erkent Louwerse. ,,Maar in principe berei den we ons voor op hetzelfde als vorig jaar." Toen stonden burgemeester Jack van der Hoek, zijn vrouw Ingrid en (toenmalig) kinderburgemees ter Josefien van der Meer met zijn drietjes bij het nationaal monu ment in Ouwerkerk. Het sympo sium dat altijd aansluitend plaats vindt, met zo'n 120 genodigden op de lijst, werd via een livestreamuitzending gehouden. De 'corona-editie' leverde ont roerende reacties op uit heel het land. Bijvoorbeeld van een dame uit Nieuwerkerk die daar de Ramp meemaakte maar nu in Drenthe woont. ,,Ze is niet meer in staat naar Zeeland af te reizen, maar ze heeft de herdenking op deze ma nier van begin tot eind goed kun nen volgen en dat deed haar goed. Ze was er heel erg door geroerd." Ook de sobere herdenking zelf maakte indruk, maar wat Lou- werse betreft blijft het een nood gedwongen alternatief. ,,Het was bijzonder, maar dat is ook omdat het eenmalig zou zijn. Je mist na tuurlijk wel dat stuk van elkaar zien, elkaar troosten en elkaar on dersteunen. Dat is weg als je alle maal thuis tv zit te kijken. Zou het jaarlijks zo blijven, dan zou dat heel triest zijn." Het klikte wederzijds Corry Slager is verknocht aan het museum, waar ze - hoewel ze als meisje van 8 zelf de Ramp mee maakte - vóór 2009 nog nooit was geweest. In dat jaar ging ze er aan de slag en het was wederzijdse liefde. ,,De contacten met de colle- ga's is geweldig. Het is zó ontzet tend gezellig. En het is ook fijn om iets om handen te hebben." Zelfs nu, achter de schermen, werkt ze met een aantal van haar collega's door. Op hun computers Je mist dat stuk van elkaar zien en elkaar ondersteunen thuis is een programma geïnstal leerd waarmee ze nieuwe objecten kunnen registreren. Ook was ze druk doende met het opzetten van de wisseltentoonstelling met nieuwe aanwinsten. Die wordt jaarlijks tijdens de open dag geo pend. ,,Vorig jaar ging dat niet door. Maar we dachten nu een week of 3 geleden: zullen we toch maar beginnen? Vorige week heb ben we alles klaar gezet en 5 janu ari zouden we gaan inrichten. Het is onzeker wat er nu gebeurt." Slager vindt de sluiting 'ver schrikkelijk'. En met haar veel van haar 134 collega's. ,,Je voelt het aankomen, maar toch hoop je dat we open mogen blijven. Dat het weer dicht moest, vind ik zwaar. En het wordt ook steeds zwaarder, heb ik het idee. Maar dat geldt niet voor mij alleen. Ik hoorde net nog een restauranthouder op de radio. Het is echt voor heel veel mensen een drama." Als corona elke winter zwaar de kop opsteekt, moet je je daar als (jaarrond geopend) mu seum dan op gaan aanpassen? Lou werse: ,,De herdenking is op 1 fe bruari en dat zal altijd zo blijven. Misschien dat we zomers de tijden wat kunnen verruimen, maar zo ver zijn we nog lang niet." Aannemingsbedrijf Boskalis heeft naar aanleiding van klachten over restanten van batterijen, plastic en stukjes glas in de Beaumix bij werk zaamheden in Katwijk en op Schouwen-Duiveland de verwer kingsinstallatie verbeterd. Dit zorgt voor een '60 procent schoner pro duct', schrijven B en W. ,,Mogelijke batterijen die nog (in veel mindere mate) achterblijven, worden -zoals nu ook al het geval is- bij zeer hoge temperaturen verbrand, waardoor alleen het ijzer overblijft en niet de inhoud van de batterij." Helemaal gerustgesteld is milieu wethouder Ankie Smit nog niet. ,,De samenstelling van het bode- mas valt binnen de normen, blijkt ook uit het aanvullend onderzoek dat de gemeente Katwijk heeft la ten uitvoeren. Dus daar valt dan op dit moment verder weinig aan te doen. Maar kennelijk zijn die nor men zó ruim dat het mogelijk is dat daar nog steeds batterijen in terug te vinden zijn. Of dat schadelijk is voor mens en milieu, kan ik niet be oordelen. Je mag dan aannemen dat er verder geen risico is." Oude partij opgemaakt De Beaumix die is gebruikt voor aanleg van de rotonde tussen de Serooskerkseweg (N57) en de Dam- menweg, blijft gewoon liggen. Die partij wordt ook gewoon nog ge bruikt als funderingslaag voor de rotonde die een stukje verderop komt als nieuwe aansluiting van de N59 en de Zwaardweg. De RUD-Zeeland heeft in juni controles uitgevoerd bij de werkzaamheden in Serooskerke. Daaruit bleek dat alles volgens de Of dat schadelijk is voor mens en milieu, kan ik niet beoordelen regels gebeurt en de provincie ziet geen aanleiding voor een vervolg actie. Schouwen-Duiveland wil, net als Katwijk, een verdere aan scherping van de normen en heeft dat Rijkswaterstaat ook laten we ten. Demissionair staatssecretaris Steven van Weyenberg heeft in september aangeven dat er stren gere regels moeten komen voor toe passing van Beaumix. De aanwezigheid van oude batte rijen en meer troep in de funde ringslaag voor de Schouwse roton des kwam in juni aan het licht door een eigen onderzoekje van Erik van Uffelen. De inwoner van Zierikzee hoefde geen moeite te doen om de rommel uit de grond te vissen. Hij vindt dat het werk moet worden stilgelegd, totdat duidelijk is wat de aangescherpte normen gaan in houden. ,,Anders zit je hier straks met iets opgescheept waarvan je nu al zou kunnen weten dat het wel licht tóch niet in de haak is." - Marcel Modde SD VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 'Het wordt steeds zwaarder' Esme Soesman Ouwerkerk Corry Slager is bezig met de inrichting van een nieuwe tentoonstelling met spullen die het afgelopen jaar aan het Watersnoodmuseum zijn geschonken. De tentoonstelling wordt altijd op de open dag geopend, maar of dat doorgaat is onzeker. foto marieke mandemaker - Siemco Louwerse, directeur Watersnoodmuseum SEROOSKERKE (S) Rijkswaterstaat zal niet over stappen op een andere partij Beaumix als ondergrond voor aanleg van nieuwe rotondes in de N57 en N59 bij het Schouwse Serooskerke. Deze zogeheten bodemas voldoet aan alle wette lijke normen die gelden voor toepassing als funderingslaag, aldus burgemeester en wethou ders in een raadsbrief. - Ankie Smit, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 138