GroenLinks heeft de smaak te pakken en wil ook een plek in de nieuwe coalitie Kerstconcert via YouTube als pleister op de wond 'Frisse neus halen is gezond, thuus bluuve nie' 6 Winkels dicht, de weekmarkt open. Kopen van zowel essentiële zaken als non-foodartikelen op het Havenplein geldt als legitiem uitje. We peilen het (on)genoegen van bezoekers. „Geloof je het allemaal zelf nog?" Het was even de vraag of de weekmarkt doorging deze lockdown. Hoe leg je im mers uit dat een schoenenwinkel bijvoorbeeld dicht moet, maar je wel schoenen op de markt kunt aanschaffen? Volgens officiële cij fers staat slechts 15 procent van Nederland nog achter het corona- beleid. Afgevaardigden van dat percentage zijn er gedurende en kele uren op de markt niet te vin den. Iedereen heeft kritiek op de maatregelen. Sommigen in felle bewoordingen, anderen genuan ceerder en enkelen berustend. Mensen op de markt zijn niet bang voor het virus of welke vari ant ook. Leeftijd maakt daarin geen verschil. ,,Thuis op de bank blijven zitten? We halen juist een frisse neus en vitamine C", lacht Nicoline Oost. De Rotterdamse is op bezoek bij haar zus die in Zie rikzee is komen wonen. Ze peuze len een bakje kibbeling naar bin nen. „Gezond en fit blijven is be langrijk. We houden ons met kerst netjes aan de regels. Vier man be zoek", klinkt het met stalen ge zicht. Na wat doorvragen. ,,We gaan gewoon met z'n achten zit ten." ,,We houden ons alleen aan maat regelen, omdat het moet. Niet om dat we erin geloven. Neem het mondkapje, werken doet het niet, maar ja", zegt marktkoopman Koen Tilroe uit Oost-Souburg. Hij staat met zijn pa achter de sokkenkraam. ,,Het is oneerlijk dat wij mogen staan en winkels dicht zijn. Het is drukker op de markt, maar er wordt vooral veel eten voor kerst aange schaft." Wat ook opvalt zijn vragen die de verslaggever (van de 'mainstream media') zelf krijgt toegeworpen. ,,Wat is de IFR van het virus? Prik- spijt? Ken je Klaus Schwab en het World Economic Forum? Waarom schrijfje niet over grote demonstra ties die er elke dag in heel Europa zijn? Geloof je het allemaal zelf nog wel?" Na een tijdje ontspint zich dan een rustig gesprek met uitwis seling van standpunten en over eenkomsten. ,,We zien alle kanten bij onze kinderen en kleinkinderen", ver tellen Joop en Marianne Lodewijk uit Zierikzee. ,,Die werken in de Cornelia, maar ook in de horeca van Breda en in de psychiatrie. Zelf zijn we 75 jaar en ondervin den we niet direct last ervan. Zij wel", aldus Marianne. ,,Alles gaat Ik ben op het punt gekomen om alles gewoon open te gooien gewoon naar de kloten", zegt Joop onomwonden. ,,Kijk om je heen. Terrassen leeg, winkels dicht. Het klopt niet." Mensen vinden de lockdown pa niekvoetbal. Doen niet meer mee. Zij n murw gebeukt. Opstandig ook. Negeren corona. ,,Ik ben het ge sprek over corona ook gewoon zat", zegt Raldo in de Weij uit Zierikzee. ,,Ik kom eigenlijk nooit op de markt. Weet je: een virus is aan evolutie onderhevig. Dooft langzaam uit. Ik bescherm oudere mensen, hoor. Ik kijk uit. Maar we gaan hier hoe dan ook uitkomen." Schijnveilige oplossing Van lockdown naar lockdown hobbelen is niet de manier, daar- over is het gros het eens. Hoe te le ven mét het virus? ,,Wees eerlijk. Dat doen we toch al. We hebben ons laten prikken, mondkapjes op gezet en afstand gehouden. Helpt allemaal niet", vindt Koen. Ope nen met een coronapas kan ner gens rekenen op instemming. Naast het onethische aspect wordt dat een schijnveilige en juist ave rechtse oplossing gevonden. ,,Ik ben op het punt gekomen om alles gewoon open te gooien. Het la ten gaan, ja", vertelt Mariska Cator. ,,Dat een drank- en chocoladewin kel open blijft en een kledingzaak niet is niet uit te leggen. Let wel: van mij mogen ze allemaal open. Maar als dit zo doorgaat gaat echt al les naar de kloten." GroenLinks is klaar voor een volgende periode aan het roer van de gemeente Schou- wen-Duiveland. Wethouder Ankie Smit staat als tweede op de kandidatenlijst, achter frac tievoorzitter Ruud van de Laar. Smit wil graag nog vier jaar verder in haar huidige functie, maar neemt ook genoegen met een raadszetel mocht haar partij na de verkiezin gen buiten de nieuwe coalitie val len. ,,Ik zou daar geen moeite mee hebben. Ik ben lokaal betrokken en wil die kennis graag blijven delen." Haar collega-wethouder Paula Schot (SGP) zei eerder deze maand alleen een plek in het college te am biëren. ,,Stel dat ik dan straks als raadslid iets moet gaan vinden van een onderwerp waar ik zelf bij be trokken ben geweest. En dan ook nog eens vanuit een oppositierol. Daar zou ik me heel ongemakkelijk bij voelen." Dat wethouders na ver kiezingen terugkeren als raadslid is niet ongebruikelijk. Onder de zestien namen op de kandidatenlijst ontbreekt die van zittend raadslid Femke de Vries. Ze is pas moeder geworden en merkt dat het raadslidmaatschap lastig valt te combineren met de taken binnen het gezin en haar werk daarnaast, aldus Van de Laar. De partner van De Vries, het CDA-raadslid Johan Pannekoek, is eveneens niet meer beschikbaar voor het gemeentebestuur. Bij de eerste drie op de lijst staat nieuwkomer Berbel Hoogerhei- de-Korenhof (46) uit Dreischor. ,,Ik sta te trappelen om de politiek in te gaan, omdat de toekomst die ik vroeger had als kind er mooier uit zag dan die van mijn kinderen nu. Daar wil ik iets aan doen." Groen Links begon in 2018 met drie zetels in de raad, maar raakte er één kwijt door de afsplitsing van Jet van Gent. Dan mag je het predicaat 'konink lijk' voeren in je naam, tóch geldt ook voor de Zierikzeese harmonie Kunst en Eer dat dit jaar alles net even anders moet dan normaal. Dus ook het traditionele nieuw- sconcert. De gebruikelijke muzikale af trap van het nieuwe jaar is in ver band met de lockdown verscho ven naar een nog nader te bepalen datum. ,,Voor veel muzikanten is het een bewogen jaar geweest: niet repeteren, wel repeteren", zegt voorzitter Marian Vaane. ,,En móchten we, dan was het met veel maatregelen. We dachten na sep- tember dat het helemaal goed zou komen en waren volop bezig met de organisatie van ons nieuw- j aarsconcert op 8 januari met Belle Perez. Helaas gooide nu ook weer corona roet in het eten." Om het trouwe publiek toch te trakteren op een beetje feestelijk heid in deze donkere dagen, heeft de koninklijke harmonie met een aantal muzikanten een kerstcon cert opgenomen. De registratie gaat 24 december om 20.00 uur in première op het videokanaal You- Tube. VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 SD De weekmarkt als verzetje Markt op het Havenplein in Zierikzee. foto katja van noort Gerrit van Loon Zierikzee - Mariska Cator ZIERIKZEE ZIERIKZEE - Marcel Modde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 137