Witte kerst dichtbij, Noorden kansrijk C<1 (Z> Geen premie verhoging in 2022 12 Interpolis. Glashelder Thierry Baudet zorgt voor veel ophef, maar Het is de afgelopen jaren weinig keren zó spannend geweest of er een witte kerst komt of niet. De wintergrens loopt dit week end precies over ons land heen, meldt Weerplaza. Maar of die ook gunstig blijkt te zijn voor winterse neerslag, is nog steeds erg onzeker. Wouter Peer Houten Morgen is het al Kerstmis, maar de weerkaarten geven vooralsnog geen definitief uitsluitsel over een witte kerst. Op kerstavond trekt er nog zachte lucht over ons land, maar tegen de kerst gaat het vrijwel zeker afkoelen. Toch is nog niet he lemaal duidelijk of het ook daad werkelijk gaat sneeuwen. We zitten namelijk in een bijzon dere situatie, aldus Weerplaza. Een hogedrukgebied in Denemarken en Duitsland sluist koude, Scandina- vische lucht onze kant op, maar een lagedrukgebied boven de Britse ei landen zorgt juist voor warmere temperaturen. De grens van deze twee gebieden ligt precies over ons land tijdens kerst, en daar wordt het spannend. Ten noorden van de wintergrens wordt het koud met grote kans op winterse neerslag, maar ten zuiden blijft het warmer met grijze luchten en regenbuien. Waar deze grens exact komt te lig gen is moeilijk te voorspellen, wat ervoor zorgt dat de temperatuurs- pluim ook op korte termijn erg uit eenloopt. Toch denkt Weerplaza met vrij grote zekerheid te kunnen zeggen dat het in ieder geval in het noorden van het land koud wordt, en daar wordt dan ook minimaal natte sneeuw voorspeld. Voor de rest van het land geldt sowieso dat er neer slag gaat vallen, maar of het nou re gen of sneeuw wordt, dat blijft nog even een raadsel. Jij zorgt goed voor jezelf: Iedere dag een gezond ontbijt, stukje hardlopen, en lekker ontspannen met je vrienden. Dan zorg je natuurlijk óók voor een goede zorgverzekering. Bekijk de Interpolis zorgverzekeringen op lnterpolis.nl/zorg22 In de laatste dagen van 2021 schrijven onze verslag gevers verhalen over grote en kleine gebeurte nissen in het nieuwsjaar dat bijna achter ons ligt. Vandaag: Thierry Baudet van Forum voor Democratie. V* *V' Thierry Baudet wilde 'ophef' rond zijn Forum voor Democratie - en kreeg het. De partij lijkt daardoor dit jaar wel in de politieke marge te zijn beland. Een hoekje van 'leegte en gekte', zeggen criticasters. Tobias den Hartog Den Haag et was eind september en niemand in de Tweede Ka mer die nog opkeek van de woorden van Thierry Baudet. In een debat had Baudet ge zegd dat corona het 'alibi' was ge weest om 'een QR-maatschappij' te stichten. Een 'nieuwe wereldorde' waarbij iedere burger continu in de gaten zou worden gehouden 'naar Chinees model'. Minister Hugo de Jonge was met zijn rug naar de Forum-leider ge draaid tijdens het betoog. Hij kon Baudet al een paar weken niet meer aanzien. ,,Wat een plezier om naar de mooie rug van de heer De Jonge te mogen kijken'', had Baudet nog opgemerkt. Er schuilde een zekere symboliek in. Ontkende Baudet eind vorig jaar nog dat hij samenzwerings theorieën zou aanhan gen ('Malle verwij ten!'), inmiddels associeert de Tweede Kamer hem er mee. En erkent hij het ten dele. Met de tegenwerping dat zij 'het gro tere plaatje' niet willen zien van hoe het kabinet 'or ders' van Micro- soft-topman en filantroop Bill Gates zou aannemen over de coronabestrijding. Niemand kijkt er meer van op als hij op Twitter een interview met David Icke promoot, een complotdenker die beweert dat de wereld heimelijk wordt bestuurd door een familie van reptielen. De kampen - Forum tegen de rest - staan sinds dit jaar definitief met de ruggen naar elkaar toe. Het zorgt voor ongemak in de Tweede Kamer - ook omdat ze weinig raad weten 'Wat een plezier om naar de mooie rug van de heer DeJonge te mogen kijken' met de ontregelende tactiek van de partij. Bijvoorbeeld in september als FvD-Kamerlid Gideon van Meije- ren een vergelijking maakt tussen het coronabeleid en de Tweede We reldoorlog. Kamerleden staan op hun achterste benen, Kamervoor zitter Vera Bergkamp legt drie keer het debat stil. Maar de slotsom is ook: Forum heeft het debat gedomi neerd. Eenzelfde een-tweetje voltrekt zich als de partij zegt dat minister Hugo de Jonge, collega's uit het ka binet en Kamerleden zich na de co- ronapandemie zouden moeten ver antwoorden voor 'een tribunaal'. Het parlement hekelt de oorlogse associatie met dat woord, maar Fo rum speelt de vermoorde onschuld. Strategie In de wetenschap wordt dit het 'rechts-populistische perpetuum mobile' genoemd, weet politicoloog Léonie de Jonge. ,,Het is een vaste strategie. Aandacht trekken met op hef, dan het slachtoffer spelen als er kritiek komt. Uitleggen hoe 'je het zogenaamd wél bedoelde' en dan begint het op nieuw.'' Zo past Forum ook op sociale media een eigen tactiek toe. In de Tweede Kamer brengt Baudet een motie in stemming die oproept dat de QR-code nooit ge bruikt mag worden voor iets anders dan corona. Andere partijen stemmen tegen, want: daar is he lemaal geen plan voor. ,,Een onzin- motie dus'', constateert Lisa Wes- terveld (GroenLinks). Zij ziet een 'samenzweringstheorie' die ze met haar stem voor zo'n motie 'niet wil legitimeren'. Maar tot haar verbazing is enkele dagen later in een essay op de web site van Forum te lezen: ,,De QR- code gaat ook voor andere zaken worden gebruikt, zoals een stem- Verkrijgbaar via Rsbobsnk VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 GO 8 I O w» Hoe Baudet zich afoeerde van de rest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12