'Datjeje gestorven geliefde achterna wil springen, ik kan me dat zo goed voorstellen' Toch lukte het me open te blijven staan voor het leven. Al op weg in de auto naar het ziekenhuis waar hij opgebaard lag, zei ik tegen mijn goede vriendin Maria Goos: "Ik beloof je dat ik niet op slot zal gaan." Ik wist ook meteen dat ik ooit weer van iemand anders zou houden. Natuurlijk, want het leven gaat over mensen toelaten in je hart en liefde delen. Maar eerst moest mijn amputatiewond helen. Na Coens dood heb ik meteen een hondje aangeschaft en ben ik in de buurt van twee vriendinnen op het platteland in een caravan gaan wonen. Daar heb ik een jaar lang gehuild en de pijn van me afgeschreven.' Behalve dat vaststond dat ze opnieuw iemand zou lief hebben, had ze een andere overtuiging. 'Ik ga nooit meer spelen. Want in mijn verdriet vond ik acteren ineens zoiets onbenulligs.' 'Mijn passie voor spelen was volledig ondergesneeuwd, maar kwam toch weer bovendrijven. Het hoort zo bij me. Als ik nooit was gaan acteren, was het misschien slecht met me afgelopen. Ik was vroeger extreem verlegen. Spelen heeft me geleerd te voelen en mijn emoties te uiten. Ook heb ik mijn werk nodig om af en toe verlost te kunnen zijn van mezelf. Ik ben best een zeikwijf. Niet voor anderen, voor mezelf. Ik kan makkelijk een uur in een ver moeiende innerlijke dialoog verstrikt raken over een of ander onnozel probleem. Als ik acteer, heb ik even vakantie van mezelf. Heerlijk.' 'Daar maak ik me geen zorgen over. Samen met mijn vriendin Jhanna Houweling speel ik de eenakter Glad ijs die we tot aan de kist kunnen uitvoeren, ook in huiskamers. Maar als zowat bejaarde ben ik ook gewend aan het idee dat ik straks misschien geen zin meer heb om te spelen. De laatste tijd vrees ik dat theater binnenkort een zachte dood sterft. Van dat virus komen we nooit meer af, vermoed ik. Veel toneelgezelschappen zijn failliet. Voor eeuwig op anderhalve meter afstand van elkaar spelen in een vrijwel lege zaal is niet te doen. Intussen worden er nog steeds massa's jongeren opgeleid voor het vak. Dat baart me zorgen. Die kunnen straks nergens terecht. In mijn tijd waren er maar drie toneelscholen en was acteren een roeping. Nu struikel je over de theaterinstellingen en is beroemd worden de drijfveer. Ik dreigde eind jaren tachtig zelf een BN'er te worden door mijn rol in de televisieserie Medisch Centrum West. Ik vond het afschuwelijk hoe ik werd achtervolgd in de supermarkt.' MEZZA 33 Een jaar later stond je weer op de planken. Stel: je krijgt geen rollen meer aangeboden, wat dan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 121