'Ik wil zo graag eens Ze is onder de pannen in deze donkere Z| dagen dankzij haar hoofdrol in de opera J Madam Scrooge. Gelukkig maar, want hoewel ze vol veerkracht zit is het leven van WIVINEKE VAN GRONINGEN (64) soms een worsteling. 'Op sommige dagen voel ik me verpieteren, overspoeld door verdriet om Coen, of Joop, of andere lieve doden.' Bij de voordeur van haar dijkhuis in Zuidoost- beemster waar Wivineke van Groningen een erf deelt met componist en theatermaker Theo Nijland en zijn partner Ronald, begroet Juffie het bezoek uitbundig met kwispelende staart. Haar baasje, gestoken in een zwart trainingsjack, blauwe sportbroek en witte sneakers, probeert haar in bedwang te houden, mompelt wat over haar andere hond die met de buurman naar het strand is en loopt zwijgend naar binnen. Het contrast tussen de dolenthousiaste hond en Juffies eigenaar, die zonder welkomstgroet alweer uit het zicht is verdwenen, voelt wat ongemakkelijk. Aan het plafond van de open keuken hangt een dozijn oranje netten vol walnoten uit eigen tuin. 'Wil je een zak mee naar huis nemen?' doorbreekt de actrice haar stil zwijgen. Ze staat al op een stoel om er een net af te halen. 'Veel mensen zijn in eerste instantie bang voor me,' zegt Wivineke als ze een schaal stroopwafels en chocola op tafel zet. 'Ik heb ook best een stuurse kop, maar ik ben eigenlijk heel zorgzaam en ook verlegen.' Op tweede kerstdag gaat Madam Scrooge van Opera Spanga in première; een gemoderniseerde versie van Dickens' klassieker A Christmas Carol waarin Wivineke de hoofdrol vertolkt. Behalve Dickens vrekkige zakenman Ebenezer Scrooge is ook zakenpartner Marley in deze muzikale voorstelling een vrouw, net als Madam Scrooges ex-geliefde. Vanzelfsprekende aanpassingen, vindt de actrice. 'Gulzigheid en gierigheid zijn van alle tijden. Dat wordt alleen maar erger. Geld is een menselijk gen geworden.' 'Ik vind het afschuwelijk hoe geld de mens beheerst. Bijna alles is te koop: sociale contacten, seks. Alleen niet waar het echt om gaat: liefde. Ik heb niets met geld, nooit gehad ook. Natuurlijk, ik moet het verdienen. Maar je zult me nooit gestrest aantreffen omdat mijn inkomsten even tegenvallen. Ik vertrouw erop dat het vanzelf weer binnenstroomt. Nee, geld is geen thema voor me.' Ze kijkt peinzend voor zich uit: 'Mijn levensissue gaat over heel iets anders. Ik heb al twee geliefden naar het graf moeten brengen.' Ze was veertig toen haar vriend, acteur Coen van Vrij- berghe de Coningh, bekend van zijn rol als Johnnie Flodder in de televisieserie Flodder, op zijn 47ste onver wacht overleed aan een hartinfarct tijdens een optreden. Zo jong je geliefde verliezen, wat doet dat met je? 'Ik spreek altijd over mijn leven vóór Coen en mijn leven na Coen. We hadden het zo fijn samen: altijd in de kroeg, samen lullen, omringd door vrienden. Hij was mijn grote liefde, en ik de zijne. Met zijn dood ben ik mijn zorgeloos heid kwijtgeraakt. Ik kan me goed voorstellen dat mensen in rouw hun gestorven liefle achterna willen springen, of in een psychose raken. Het is een aardverschuiving. Ik voelde me geamputeerd. onbezorgd O co l c/) ie LU 2021 MADAME SCROOGE Herken jij dat gen ook in jezelf? 32

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 120