11 NEDERLANDSE DOET BEVOLKINGSONDERZOEK IN AFRIKA In hoeverre speelt de afwijkende opbouw van het afweersysteem van Afrikanen een rol bij de relatief lage Covid-19-sterftecijfers daar? En waarom gaan de rijke ouderen er vaker dood? e is lastig bereikbaar, want Maria Yazdan bakhsh (62), hoogle raar parasitologie/im munologie van het Leids Universitair Medisch Cen trum, doet veldonderzoek in Tan zania. Op het arme platteland maakt haar team plannen om bloedmonsters af te nemen, om te zien of het afweersysteem van de bewoners tegen het coronavirus daadwerkelijk anders is dan elders in de wereld. Eerder deed de Leidse onder zoeker vergelijkbaar onderzoek in Indonesië. Toen bleek bijvoor beeld dat mensen in de hoofdstad Jakarta een ander afweersysteem hebben dan zij die op het eiland Flores woonden. ,,Dus hetzelfde genetische materiaal heeft in lan delijke gebieden een ander af weersysteem. Mensen in Jakarta lijken wat dat betreft meer op Lei- denaren dan op de mensen op Flores'', legt de hoogleraar uit aan de telefoon. Maria Yazdanbakhsh was dit jaar winnaar van de jaarlijkse en prestigieuze Spinoza- en Stevin- premies. De 2,5 miljoen euro die ze daarbij ter beschikking kreeg voor onderzoek zet ze deels in Tanzania in waar ze optrekt met het Kilimanjaro Christian Medi cal Centre (KCMC) in de stad Moshi. Vast staat al dat vaccins niet overal even effectief zijn. Zo bleek een malariavaccin dat getest was in Europa en daar 100 procent van de mensen beschermde, in Afrika veel minder werkzaam. Hoe zit het dan met het co- ronavaccin in Afrika? Een paar jaar geleden werd nog voorspeld dat door gebrekkige medische fa ciliteiten Afrika de zwaarste tol zou betalen. Maar de miljoenen voorspelde coronadoden kwamen er niet, ondanks dat relatief wei nig mensen een coronavaccin kre gen. 'Niet ziek' In Tanzania is geen lockdown en Yazdanbakhsh merkt weinig van beperkende maatregelen vanwege corona. ,,Het is niet te geloven. Alsof er niets aan de hand is. Mensen dragen geen mondkapjes, bars zijn open, het wemelt van de mensen op de markt. Dat het vi rus hier verspreid wordt, begrijp ik. Maar de mensen worden niet ziek. Waarom? Een reden is dat ze jonger zijn in Afrika. Er zijn rela tief gezien weinig 60-plussers. Sommige mensen zeggen dat het minder erg lijkt in Afrika omdat er minder wordt gerapporteerd. Weet je, als er heel veel doden waren dan zouden we dat zeker hebben gemerkt. Dan lagen alle ziekenhuizen vol.'' In Nigeria hebben collega's van Yazdanbakhsh gekeken naar de sterfte onder 65-plussers aan het coronavirus. ,,Ze hebben alle fac toren erbij gehaald. Toen bleek dat als inwoners van een gebied rijk zijn, de ouderen vaker dood gaan aan het coronavirus dan wanneer een plek arm is. Het heeft dus waarschijnlijk ook iets met welvaart te maken.'' Jonge bevolking Menig Afrikaans land worstelt met armoede, met rammelende gezondheidssystemen en onhy giënische omstandigheden. Maar de relatief jonge bevolking in lan den waar minder diabetes en hart- en vaatziekten heersen heb ben Afrika waarschijnlijk gehol pen in de strijd tegen corona, denkt Yazdanbakhsh. ,,We heb- Virus wordt hier verspreid, maar de mensen worden niet ziek. Waarom? ben net allerlei monsters geno men in Senegal. We gaan straks in Leiden kijken hoe het afweersys teem eruitziet nadat mensen Co- vid-19 hebben gekregen. Als we begrijpen waarom het anders is in Afrika, kunnen we misschien be tere manieren vinden om corona in Europa milder te maken. On derzoek in Nigeria laat zien dat in gebieden met hogere inkomens 65-plussers doodgaan aan corona. In armere gebieden gaan zij niet dood. Misschien dat het afweer systeem bij de laatste groep ster ker is.'' Het afweersysteem van som mige Afrikanen kan beter omgaan met het virus omdat het ervaring heeft met veel andere pathoge- nen, virussen en parasieten, denkt Yazdanbakhsh. Als je geen schoon water hebt en weinig middelen is het moeilijker om sterieler te leven. ,,Je hebt meer kans op infecties. Als je geen geld hebt kun je geen muggennet be talen en zul je vaker worden ge stoken door muggen die je mala ria kunnen geven. Ook dat kan je afweer beïnvloeden." Rijk In Senegal is een aantal mensen met AstraZeneca gevaccineerd. Twee groepen; mensen die arm zijn en mensen die rijk zijn. ,,We onderzoeken nu hoe hun afweer systeem reageert. Dat zijn we nu aan het analyseren. Misschien dat we over een halfjaar meer kunnen zeggen over hoe groot de verschil len tussen rijk en arm in Afrika zijn. En hoe zich dat dan weer verhoudt tot Europa.'' Dode kanoeten hadden vogelgriep Scheepswrakken gelocaliseerd GO VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 Jonge en arme Afrikaan lijkt dans te ontspringen Bob van Huët Rotterdam Moshi - Maria Yazdanbakhsh, Leids Universitair Medisch Centrum WAGENINGEN De honderden dode kanoeten die eerder deze maand op Schiermonnikoog en in Oost-Groningen zijn gevon den, hadden vogelgriep. Langs de kustlijn zijn ook en kele andere wilde vogels ge vonden die besmet waren met het virus. Vermoedelijk gaat het om een zeer be smettelijke variant, maar dat wordt nog uitgezocht door Wageningen Bioveterinary Research, een instituut van de Wageningen Universiteit De kanoeten zijn waarschijn lijk boven zee gestorven aan de ziekte. Een deel van de dode dieren is aangespoeld. De Waddenzee is een belang rijke pleisterplaats voor de strandsteltlopers en andere wilde vogels. In april spoelden honderden dode brandgan- zen aan op de Friese en Gro ningse kust. Ook die ganzen hadden vogelgriep. DEN HAAG In wateren over de hele we reld liggen ruim 1600 Neder landse scheepswrakken. Het gaat om gezonken, gevonden en soms nog altijd vermiste schepen van de Verenigde Oost-Indische Compagnie (VOC), West-Indische Com pagnie (WIC), de Admiralitei ten, de Koninklijke Marine en schepen uit de Eerste en Tweede Wereldoorlog. Door onderzoek onder leiding van de Rijksdienst voor het Cultu reel Erfgoed is er voor het eerst een duidelijk beeld van het aantal scheepswrakken dat eigendom is van Neder land. Dat is belangrijk om ille gale berging tegen te gaan. In 2019 bleken twee Neder landse onderzeeboten die in 1941 in Maleisië waren gezon ken, door illegale berging zo goed als verdwenen. VERBETERING FOTO ANP In de krant van gisteren over het MH17-proces is abusieve lijk een verkeerde foto ge plaatst bij de officieren van justitie Thijs Berger en Manon Ridderbeks. Hierboven de juiste foto. Op de geplaatste foto van gisteren staan Sabine ten Doesschate en Boudewijn van Eijck, de advocaten van verdachte Oleg Poelatov. Excuses voor het ongemak. Maria Yazdanbakhsh probeert in Tanzania uit te zoeken welke rol het afweersysteem speelt tegen corona. foto karlijn van der poort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11