Op de gesloten afdeling worden nagelschaartje en broeksriem ingenomen. Verder is het er reuze knus kind riep ik al daar ooit te zullen wonen. Factcheck 1967. 'God gaat akkoord met 17 juli als de dag van mijn open baring, de 70ste trouwdag van mijn ouders. Die wordt wereldwijd uitgeroepen tot Imagine Day, want Lennon was profetisch. Geen religies, geen grenzen, opheffen van het enorme verschil tussen arm en rijk. Ik hou mijn redes via Youtube. In het Engels, want de wereld luistert mee. Relaxter dan Jezus' massabijeenkomsten, zonder dat mensen me kunnen aanraken want genezingskracht heb ik niet natuurlijk. Ik blijf gewoon Jantje Rot, en de kinderen zijn ook van vlees en bloed.' Ik zie hoe Daan zich dapper houdt. 'Jij denkt dat ik van het padje ben, maar heb ik je ooit teleurgesteld?' 'Word nou eerst maar sterker,' zegt ze. Ze heeft puzzel boekjes meegenomen om te ontspannen. Mijn mobiel krijg ik niet. Op doktersadvies mag ik niemand bellen of mailen. Wel heeft ze op mijn verzoek een Bijbel mee gebracht. De loodzware Rembrandt-editie. IK BEN EEN WEEK VERDER als ik bedenk dat Jezus er drie jaar over deed voor hij zich als messias liet inhalen in Jeruzalem. Dat wordt voor mij dan 2024! Alle tijd! Ik mag gewoon eerst rustig uitzieken, mijn tournees doen, mijn vertaalwerk, en dat boek kan ook wel wachten. Rust in de tent. 'Goed plan!' is Daan blij. Ook de psychiater is tevreden. Nog geen dag later zoek ik hem op. 'Klinkt raar maar het is ineens klaar. Totale onzin. De god die ik hoor, ben ik zelf. Ik stond vanmorgen op en dacht: wat doe ik hier?' Ik lijk geen gevaar voor mijn omgeving en mag een middagje op proef naar huis. Daarna een weekend. En word ontslagen, zolang ik contact met de psychiater hou. Wat heerlijk om weer thuis te zijn. En die rust in mijn hoofd! Wat een mal verhaal verder, niet meer aan denken. Pas na twee weken begint Daan er voorzichtig over, wat een hel het was, je man met grote ogen te zien hikken 'in gesprek met God'. Hoe ze de eerste dag de keukenmessen verstopte uit angst dat ik een kind wilde offeren of zo. Hoe moeilijk het was om dit voor iedereen geheim te houden. 'Jij dacht de wereld te gaan redden, maar onze wereld stortte in.' Met verbijstering hoor ik het aan. Besef nu pas wat ik ze heb aangedaan, buiten mijn schuld. Wat een aanfluiting. En hoezo zou de wereld mij geloven? Net of de paus, rabbi's en imams ineens... Zelfs in Urk waren ze niet blij geweest. Lou de Palingboer was er niks bij. Ik kan wel janken. 'Een logische reactie,' legt de psychiater uit, 'en onderdeel van het genezingsproces. Je geest heeft een enorme klap gehad. Maar ik ben niet bang voor herhaling. En wie weet is het een goed idee om je boek af te maken, het is nog zo'n taboe hoe mensen in een psychose raken.' Pff, die volgekliederde cahiers? Manisch geschrijf. Geen doorkomen aan. Ik kruip in een hoekje van de bank. 'Mijn God, mijn God, waarom hebt u mij verlaten?' riep Jezus aan het kruis. Op slag trekt een warme gloed door mijn lijf. Ik grinnik. Wat Gerard Reve zei. 'Het zal best zijn dat God niet bestaat, maar dat is geen enkele reden niet in hem te geloven.' Dan pak ik mijn gitaar en maak er een liedje van. Een bizarre maand gevat in twee minuten. 'Ja, een week of drie was ik dus Jan Jezus, ik had jullie met liefde gered. Maar bij de terugkeer van Jan Jezus, belt mijn vrouw meteen de GGZ! MEZZA29 o a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 117