'Dat begrijp je alleen als je de oorlog hebt meegemaakt' 'De oorlog, daar ben ik van doortrokken, dat gaat nooit meer uit mij. Ik heb zoveel herinneringen en ik heb het nodig die te kunnen delen. Dat delen, dat deed ik met de mensen die mij helaas zijn ontvallen. Ik mis nu de goede gesprekken. Over hoe mijn vriend Gerrit en broer Gerard een Duitse vrachtauto in brand wilden steken, bijvoorbeeld. Een Duitse schildwacht pakte zijn geweer, Gerard en Gerrit hebben nog nooit zo hard gerend. Herinneringen aan de vele keren dat wij in schuilkelders zaten. Het buurmeisje dat riep dat de invasie al 'over het Kanaal' was. Ik dacht: die zullen er zo wel zijn. Nou, dat duurde nog een paar jaar. Ach, ik heb zoveel verhalen. Het is mooi dat ik nu via de krant Willy de Groot heb ontmoet, die ten tijde van de oorlog in Enschede woonde en als postbode werkte. Tijdens onze eerste ontmoeting vertelde hij dat hij spek pikte uit de Lagere Textiel school. Wie de oorlog heeft meegemaakt, begrijpt dat schaarste dat met je doet. Zo haalden wij muizenkeutels uit rogge zodat de bakker rogge brood kon bakken. Dat verhaal zal ik Willy nog eens vertellen. Helaas zit hij nu in quarantaine, maar zodra het kan zoeken we elkaar weer op.' KOMT VOOR ELKAAR: de actie loopt nog MEZZA 21 BEN VERVELD (82, rechts) verloor in korte tijd zijn broer, vrouw en twee goede vrienden met wie hij zo goed kon praten over zijn jeugd in Enschede tijdens de oorlog. Hij miste iemand met wie hij verhalen kon uitwisselen. o o O X co I O LU I LO UJ Tijdens de actie Komt voor elkaar van het Algemeen Dagblad en PZC, BN De Stem, Brabants Dagblad, Eindhovens Dagblad, De Gelderlander, De Stentor en Tubantia werd lezers gevraagd: heb je hulp nodig of kun je iemand helpen? Veel mensen vroegen hulp, nog meer mensen boden hulp aan. Niet alleen aan Ben, Hanneke en Stephanie, maar bijvoorbeeld ook aan Sven (5) die dankzij kroonkurken een nieuwe rolstoelbus kreeg. Of aan de bewoners van zorgcentrum De Taling in Den Bosch waar leden van studentenvereniging Gremio Unio de kerstversiering ophingen. Hulp aanbieden kan nog t/m 27 december, kijk op de site van deze krant/komtvoorelkaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 109