Onlineles, maar dan wel saampjes Europa heeft het gehad met belastingparadijs Nederland JOL Walcheren Ongekend Nederlands succes in 2021 Misschien wel het mooiste sportjaar ooit Grens ligt bij intimidatie Vera Bergkamp wil de Kamer in rustiger vaarwater loodsen Terwijl veel leeftijdgenoten al kerstvakantie hebben, volgen vwo'ers Iza Nijsse (l) en Mila Poleij van het Pontes Goese Lyceum deze week nog onlinelessen. De meiden balen dat de middelbare scholen dicht moeten. ,,Het is toch 't fijnst om fysiek les te krijgen", vinden ze. „Achter de laptop is je concentratie veel sneller weg. Je pakt snel je telefoon. Bovendien mis je het contact met klasgenoten." Ze maken van de nood een deugd: Mila reed op haar scooter van Kruiningen naar Oudelande om samen met Iza te zijn. Europa gaat de meer dan 12.000 brievenbusfirma's in Nederland stevig doorlichten. Op straffe van torenhoge boetes moeten zij straks de fiscus inzicht geven in zowel hun belastingaangifte als activiteiten. De Europese Commissie stuurt vandaag een voorstel naar het Euro pees Parlement en de lidstaten. Brussel wil een eind maken aan jaarlijks 20 miljard euro verlies aan belastinginkomsten, waarvan ruw weg de helft aan (lege) brievenbus- firma's in Nederland valt toe te schrijven. Nederland staat al jaren bekend als internationale hulp dienst voor belastingontwijking, samen met Luxemburg is ons land goed voor wereldwijd de helft van wat het IMF 'spookinvesteringen' noemt. Brussel richt zich eerst op bedrij ven met veel grensoverschrijdende activiteiten en vrijwel geen perso neel. Al hun gegevens komen in een databank die voor elke Europese be lastingdienst toegankelijk is, en daarna gaat het - zeker bij de 'lege brievenbussen' - massaal blauwe enveloppen regenen. ,,Bono, the Stones, Ronaldo en Shakira hebben geen beste dag'', becommentarieert PvdA-Europarlementariër en be- lastingspecialist Paul Tang. Ook zij hebben hun financiële belangen in Amsterdam en Luxemburg onder gebracht. Volgens Tang komen de door lichting en aanpak van de brieven bussector geen dag te vroeg. Neder land stond onder de kabinetten Rutte I tot en met III jaren op de Bono, the Stones, Ronaldo en Shakira hebben geen beste dag rem. Dat moedigde wildgroei aan, terwijl 'we' - buiten een paar goed betaalde advocaten- en consultan- cykantoren op de Zuidas - er nau welijks iets aan overhouden. ,,Ver- geleken met hun omvang is het be lang van doorstroomvennoot- schappen voor de Nederlandse eco nomie beperkt, zowel wat betreft werkgelegenheid (drie- tot vierdui zend banen) als belastingafdracht (0,2 procent van de totale belas tinginkomsten)'', aldus zeer recent de commissie-Ter Haar. En haar conclusie: ,,Dit staat niet in verhou ding tot de negatieve effecten voor andere landen en de reputatie van Nederland.'' Tang: ,,Inmiddels stroomt er elk jaar een bedrag door heen van meer dan vijf keer de Ne- derlandse economie. Al die wit waspraktijken en belastingontwij king trekken zoveel misdaad aan, dat Nederland het rottende hart van Europa is geworden.'' Rutte IV belooft de belastingont wijking tegen te gaan. Tang: ,,Maar concrete maatregelen zijn daar niet aan gekoppeld, zodat we niet weten ofdit enkel woorden zijn ofook da den.'' De druk om schoon schip te maken groeit, de Pandora Papers en andere onthullingen over belas tingschandalen doen hun werk. Tang: ,,In Nederland ziet nu ook een werkgeversorganisatie als VNO-NCW welke schade belas tingontwijking berokkent, zowel aan de reputatie van Nederland als aan de economie.'' Nieuwsmedia C P22 en 23 C P8 CZEELAND2 FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Fiscus jaagt op brievenbusfirma Frans Boogaard Brussel woensdag 22 december 2021 - Paul Tang, belastingspecialist 1°c Weeroverzicht lange termijn: C P16 pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 263 PZC is onderdeel van: Prijs €2,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1