9 Covid-unit Niet betreden zonder PBM! Hoofd inten sive care Peter van der Voort: ,,Ik denk dat we de grenzen van de werklast die we hier aan kunnen bereikt hebben.' Van der Voort stelde tijdens het te lefoongesprek dat hij het gevoel had 'te falen als goed werkgever'. Ener zijds voelt hij de verantwoordelijk heid om collega's in andere delen van het land te helpen door patiën ten op te vangen, anderzijds zag hij tijdens de bijeenkomst waarin hij het afschalen van de niet-corona- zorg uiteenzette de lege blikken, verslagenheid en emotie bij zijn personeel. ,,Welke keuze je ook maakt, je richt er onherroepelijk schade mee aan. Als ik andere zie kenhuizen help, gaan mijn mede werkers er straks aan onderdoor. En anders ben ik niet solidair en dat voelt ook niet goed.'' Hij is een goede slaper, gelukkig. ,,In slaap vallen is nooit een pro bleem. Maar ik word nu wel na een uurtje of vijf wakker, omdat ik zo veel aan mijn hoofd heb.'' Of hij niet ontzettend moe is? ,,Nee, dat is grappig. Ik voel me nog steeds ener giek.'' Goede moed Gelukkig, een paar weken later is zijn humeur is weer wat opgefleurd. Nu de moeilijke knopen rond het afschalen van zorg zijn doorgehakt, kundigen. Het gemiddelde cijfer was een 5,5. Daar schrok ik van; je weet dat er dan een hoop dikke on voldoendes zijn ingevuld. De druk op het personeel is zo groot. Ze wil len geen fouten maken, maar heb ben steeds meer patiënten onder hun hoede. Dan heb je het gevoel dat je de controle verliest. Dat geeft stress, nachtmerries." is er weer wat rust en regelmaat ontstaan op de af delingen - twee ic's voor corona, één voor de andere zorg. ,,We gaan rond kerst eventjes een periode van relatieve rust tege moet, denk ik. Er zijn nog steeds veel patiënten, maar het daalt wel wat. Het is vooral met spanning uit kijken naar wat er in januari op ons afkomt met omikron.'' Het zorgpersoneel dat Van der Voort tijdens zijn rondleiding over de afdeling tegenkomt, kan geluk kig nog lachen. Ja, ze houden het nog vol, zeggen ze op het oog vol goede moed. Maar zwaar is het wel, en dat de coronatijd zó lang duurt, begint zijn tol bij sommigen echt wel te eisen. Bij hun baas zijn de zorgen dan ook groot. Sinds het be gin van de crisis zag hij op zijn ic meer dan tien collega's vertrekken. Sommigen met pensioen, anderen omdat ze kozen voor een baan met wat minder stress en nachtdien sten. De gaten opvullen lukt nau welijks. ,,We hebben pas onderzoek ge daan naar het welzijn van verpleeg- 'Als ik andere ziekenhuizen help, gaan mijn medewerkers er straks aan onderdoor. En anders ben ik niet solidair' Over het randje Dan steekt het dat de kapiteins op het schip - De Jonge, Kuipers - zolang zijn blijven volhouden dat code zwart nog ver weg is. Of dat 1350 bezette ic-bedden (nu ruim 1100) ook nog wel haalbaar zijn. ,,Ernst Kuipers denkt echt dat dat kan. Zo van: schouders eronder, dat gaan we gewoon doen. Hij rekt het steeds een beetje verder op, tot over het randje. Sorry dat ik het zeg, maar ik vraag me af of hij zich reali seert dat hij daardoor voor langere tijd schade aanricht onder zijn ei gen zorgpersoneel." Over De Jonge: ,,Hij is als minister van Volksgezondheid toch ook mi nister van het zorgpersoneel? Dan moet hij rekening met zijn mensen houden, en ze niet over het randje duwen. Je kunt niet altijd maar meer, meer, meer blijven vragen. Er zit een grens aan wat mensen kunnen. Het is goed dat die grens nu gezien wordt.'' Dwalend door de gangen en trappen huizen van het UMCG blijven op zijn mobieltje de berichten bin nenstromen. ,,In Zuid-Limburg zijn alle ic-bed- den bezet, in Zwolle is het ook alle hens aan dek. Ik zal zo kijken of ik nog iemand uit de brand kan helpen.'' De lockdown geeft hem een tweeslachtig gevoel. ,,Het is heel fijn dat er nu tijdig wordt gehan deld, ook al weet je nog niet of het genoeg is. Maar tegelijk wil ik ook gewoon mijn leven terug zoals het was voor de pandemie. Dus in die zin is het voor mij net zo verve lend.'' Een pandemie als deze, eerlijk gezegd had hij er nooit bewust re kening mee gehouden dat het hem als ic-hoofd zou overkomen. ,,Als iemand dit twee jaar geleden had verteld, zou je het toch niet geloofd hebben? Ik doe mijn werk hoor, maar het is soms heel pittig, en niet alleen voor mij.'' Of er ooit nog een einde komt aan deze ellende? ,,Zeker, natuurlijk. Aan iedere pandemie in het verle den is een einde gekomen. Het komt goed, daar moeten we ons echt aan vasthouden.'' Anders dan veel andere politici on dervindt Van der Voort de directe gevolgen van Haagse keuzes op de werkvloer. Begin deze maand, toen de ziekenhuiszorg verder moest worden afgeschaald door de grote aantallen coronapatiënten - toen nog door de deltavariant - beleefde hij een taaie week. Van der Voort moest zijn ic-personeel vertellen dat er weer operatiekamers dicht zouden gaan, dat er weer meer Covid-bedden ingericht moesten worden. Het oude liedje, kortom. Tegenwind ,,Het voelt al de hele week alsof ik een zware deken over me heen draag'', vertelde de ic-baas toen over de telefoon. ,,Je hebt almaar tegen wind. Ik denk dat we de grenzen van de werklast die we hier aankun nen bereikt hebben. Intussen wordt er vanuit het LNAZ (het door Ernst Kuipers geleide Landelijk Netwerk Acute Zorg, red.) maar gepusht om meer patiënten over te nemen uit andere delen van het land. Meer, meer, meer, het gaat maar door. En het kabinet ontkent met klem dat code zwart in zicht is. Ik vind het eventjes niet zo leuk meer.'' GO DINSDAG 21 DECEMBER 2021 FOTO CORNÉ SPARIDAENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9