Is een prik met Novavax dé uitkomst voor mRNA-sceptici? Trappistenbroeder wil met habijt een statement maken 7 Na Max Verstappen is nu ook trappistenbroeder Isaac van abdij Koningshoeven een uithangbord van G-Star RAW. In zijn habijt van gerecycled denim draagt hij uit: de aarde moet nog langer mee. Kledingfabrikanten zijn na olieproducenten de meest vervuilende in dustrie op aarde. Dat kan zo niet langer, vinden ze bij G-Star in Amsterdam. En dat vindt dus ook broeder Isaac uit Ber- kel-Enschot. ,,Het dragen van een mi lieuvriendelijke habijt is voor mij een statement. Het sluit ook goed aan bij onze levensinvulling op de abdij: goed doen voor mens en aarde.'' Zijn nieuwe outfit bestaat volledig uit biologisch katoen. Het zogeheten scapulier over het ecru-kleurige, on geverfde habijt is geverfd zonder schadelijke chemicaliën en zonder een druppel water te verspillen ge wassen in de herkenbare diepblauwe denimkleur. Zelfs het knippatroon is duurzaam, want omdat dit zorgvul dig in elkaar valt, blijft er zo min mo gelijk restmateriaal over. Als directeur van bierbrouwerij La Trappe Trappist droeg broeder Isaac al bij aan een beter milieu. Herge bruik van water en grondstoffen zijn namelijk belangrijk in het productie proces van het bier van de monniken. Maar daar houdt het niet bij op. ,,Mijn rol is, ook op de brouwerij, om te zorgen voor een mentaliteits verandering. Er zit zo veel gebakken lucht tussen als mensen het over duurzaamheid hebben. Maar je moet ook echt wat dóen voor het milieu. Practice what you preach. Daarom komt er in de kloosterwinkel ook een Er zit zo veel gebakken lucht tussen als mensen het over duurzaamheid hebben bak waar je oude spijkerbroeken kunt inleveren, zodat die gerecycled kun nen worden.'' En zo loopt hij sinds een paar da gen door de abdij, de brouwerij en het dorp met een hippe habijt van jeansstof. ,,Als-ie tenminste niet in de was zit, want ik heb er maar één van. Ik vind 'm een beetje lijken op een Brabantse boerenkiel, maar dan met een capuchon. En denk maar niet dat ik er gaten in ga knippen zo als de jeugd van tegenwoordig z'n spijkerbroeken draagt'', grapt broeder Isaac, die tevens prior van Konings hoeven is. Zelfs als hij eenmaal overleden is zal de monnik zijn duurzaamheids gedachte nog uitdragen. ,,Ik zal wor den begraven in habijt en in de zoom zitten plantenzaadjes. Zodra de stof van mijn kleding vergaan is, zullen die uitkomen.'' Snoop Dogg Bij G-Star houden ze wel van opval lende en onverwachte samenwerkin gen, zo speelde onlangs nog rapper Snoop Dogg een hoofdrol in een re clamecampagne. ,,Een ander goed voorbeeld is Het Nationale Ballet. In de eerste lockdown kwamen alle dansers en het orkest thuis te zitten en toen hebben we een denim tutu met een doorsnede van 3 meter ontworpen en samen met het ballet een poëtische film gemaakt'', zegt Marije Oosterhuis, woordvoerder van G-Star. Het populaire merk heeft het de nim habijt alléén voor de trappisten van Berkel-Enschot ontworpen. Oos terhuis: ,,Ter inspiratie hebben we het eeuwenoude handgeschreven boek gebruikt waarin het patroon van het habijt is vastgelegd.'' Broeder Isaac is vooralsnog de enige van de achttien trappisten in Berkel-Enschot die erin loopt. ,,Mon- niken staan niet bekend om hun ver nieuwingsdrift, dus ik heb nog wel wat zendingswerk te verrichten.'' De prik van de Amerikaanse far maceut Novavax, gistermiddag goedgekeurd door de Europese ge neesmiddelenautoriteit EMA, is een eiwitvaccin. Daarbij worden in het laboratorium nagemaakte spike-eiwitten van het coronavi rus het lichaam ingespoten. Ook zit er een hulpstof (adjuvans) in die de afweerreactie van het li chaam op dit eiwit versterkt. Een wezenlijk verschil tussen Novavax en de vier vaccins die tot nu toe zijn goedgekeurd: ,,Bij de andere vaccins krijgt het lichaam met een soort code die in het vac cin zit opdracht om spike-eiwitten aan te maken, waar het lichaam vervolgens weer antistoffen tegen produceert'', zegt Ton de Boer, voorzitter van het College ter Be oordeling van Geneesmiddelen (CBG). ,,Bij Novavax zitten de ei witten dus al in het vaccin.'' Het meer traditionele No- vavax-vaccin zou een uitkomst kunnen zijn voor mensen die de modernere mRNA-vaccins (Pfi zer, Moderna) en virale vectorvac- cins (AstraZeneca, Janssen) niet zien zitten, bevestigt CBG-voor- zitter De Boer. ,,Ik vind overigens niet dat hun vrees terecht is. Maar je zou het aan die doelgroep kun nen aanbieden, zeker." Het ministerie van Volksge zondheid heeft relatief weinig vac cins van Novavax ingekocht, 840 duizend. Dat was tegen het zere been van Forum voor Democra tie-fractieleider Thierry Baudet, die vorige maand op Twitter stelde dat 'veel ongevaccineerden hun hoop hadden gevestigd op de con ventionele vaccins'. Kamervragen In antwoord op Kamervragen liet demissionair minister van Volks gezondheid Hugo de Jonge in de cember doorschemeren dat hij wel degelijk van plan is de Novavax- vaccins, die toen dus nog niet wa ren goedgekeurd, gericht in te zet- Wacht niet op een nieuw vaccin, zou ik zeggen, gebruik bestaande vaccins ten. 'De eiwit-vaccins zijn alleen bedoeld als aanvulling voor men sen die geen mRNA-vaccins kun nen of willen krijgen', schreef hij toen. De Jonge stelde te zullen be kijken 'hoe deze vaccins kunnen bijdragen aan het vergroten van de vaccinatiebereidheid'. Een voordeel van het Novavax- vaccin is dat het op koelkasttem- peratuur kan worden opgeslagen. ,,Dat betekent dat je het door de huisarts kunt laten toedienen aan mensen die geen ander vaccin wil len", zegt De Boer. Minister De Jonge noemde de toelating van het vaccin 'goed nieuws'. ,,Maar ik zou nooit wach ten op Novavax als ik niet gevacci neerd was. Ik zou er eentje nemen die we nu al hebben. Wacht niet op een nieuw vaccin, zou ik zeg gen, maar maak gebruik van be staande vaccins.'' De Jonge stelde ook dat het 'echt nog even gaat du ren' voor de Novavax-vaccins bin nen zijn. Probleempje Nu het EMA en het CBG hun voorwaardelijke goedkeuring aan Novavax hebben gegeven, is het aan de Gezondheidsraad om een advies te geven over de inzet van deze prik. Probleempje: het vaccin bleek tegen alle coronavirusvari- anten op een effectiviteit van 90 procent uit te komen, maar is op omikron nog niet getest. Bo vendien zijn er nog geen studies uitgevoerd naar Novavax als boos ter. ,,Die onderzoeken moeten nu worden uitgevoerd", zegt De Boer. Van het Novavax-vaccin zijn dus twee prikken nodig. De ideale tijd tussen die inentingen is drie weken. GO DINSDAG 21 DECEMBER 2021 Maarten van Helvoirt Berkel-Enschot - Broeder Isaac BRUSSEL/DEN HAAG Het Novavax-vaccin is als vijfde prik goedgekeurd voor gebruik in Nederland. Het is een traditio neel vaccin. Een oplossing voor mensen die het niet hebben op de mRNA-techniek? - Hugo de Jonge, minister - Chris van Mersbergen G Broeder Isaac is de eerste monnik met een habijt van recycled denim. FOTO HAN MIKKERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7