Overal waar we kwamen, vertelden we direct dat Kareltje jarig was PvdA wil een speciale coronaminister en andere rol voor OMT 6 OZCAN AKYOL "Ik draag op 23 flfembeiWjn korte broek en steun de KiKa korte/]) roek an ie van Pim en Rein." We zaten te dineren in Parijs, in een ruime en hoge restaurantzaal. Drie obers kwamen plotseling tevoorschijn uit de keuken met een feestelijke taart, opgedirkt met klein vuurwerk en vers fruit. Er werd gezongen voor de jarige, iemand die ik niet kon zien. Daarna begonnen alle gasten te klappen, ongeveer tweehonderd mensen. Het tafereel slingerde me terug in de tijd, naar de binnenstad van Deventer, toen ik als puisterige puber een grote dadendrang had, maar een kleine beurs - net als mijn vrienden. Twintig jaar gele den stonden we in het studenten café. Hoewel we dat best zouden willen, zopen we niet zomaar ons bier weg. We nipten van de glazen. Als het geld op was, moesten we huiswaarts keren. Die avond kreeg ik iets in de ga ten. Om de zoveel tijd, zonder ritme of routine, gingen de felle lampen in die tent aan en draaide de deejay 'lang zal hij leven'. Wie zijn geboortedag in het café vierde, kreeg een rondje gratis bier voor de hele vriendengroep. Ik pakte mijn beste vriend Ka reltje bij zijn elleboog. 'We gaan zeggen dat je jarig bent.' 'Dat duurt nog een halfjaar, mafketel', antwoordde hij. 'Nee, let maar op, ik heb iets ontdekt.' Ik boog me over de toog en riep naar de barman: 'Hij is vandaag 18 geworden.' Kareltje speelde goed mee. Hij stak zijn duim op. Een paar tellen later sprongen de lichten aan en draaide de deejay het feestnummer. We waren met zijn zessen en kregen allemaal een biertje getrakteerd. Wildvreem den feliciteerden hem ook, allerlei handen die hij gretig schudde, vooral die van de meisjes. 'Hierna hebben we nog steeds geen geld', merkte Kareltje terecht op. 'Maar er zijn genoeg andere ca fés', antwoordde ik. Overal waar we kwamen, vertel den we direct dat Kareltje jarig was. Op sommige plekken mocht hij een kroon op, of een ketting om. In elk geval kregen we overal gratis bier. Helaas werden we roekeloos - wat ook door de drank kwam. De week daarop haalden we namelijk hetzelfde foefje uit. We vergaten alleen een ander aan te wijzen, als pseudo-jarige job. Dat had een uitbater door. Hij stuurde ons weg. Vanaf dat moment moest iedereen die in een café jarig was eerst zijn identiteitskaart als be wijsmateriaal tonen. Ik kwam weer uit mijn herinnering. In Parijs zag ik het feestvarken: een oudere vrouw met grijs haar. Het was uitgesloten dat zij de kluit belazerde. plekken verversing, zoals bij Outbreak Management Team, kortweg OMT: ,,Het gaat me niet om specifieke personen, maar het gaat me om de nieuwe energie, nieuwe inzichten, dat zal deels door nieuwe mensen komen. Nu corona definitief nog jaren blijft, moeten we over de lange termijn spreken. Worden evenementen een soort seizoensarbeid? En hoe school je mensen dan om? Moeten klassen op scholen voor lange tijd kleiner worden, en hoe zit het daar met ventilatie?" C Een speciale coronaminister zou niet de hele zorg erbij moeten doen De Tweede Kamer moet van de PvdA ook mee veranderen. Vaak gaan de urenlange coronadebat ten over marginale versleutelin gen van lockdownpakketten en ontbreekt het aan grote discussies over de toekomst, erkent Kuiken. ,,De besluitvorming moet uit de crisisstand, het OMT moet een an dere rol krijgen. Er moet meer in spraak komen van experts. En wij als Kamer moeten meer tijd ne men om de diepte in te gaan.'' KIKA KORTE BROEK ACTIE Pim liep vorig jaar de hele winter in zijn korte broek omdat Rein kanker had Dit jaar doet Rein ook mee, want hij is beter! Jij kunt als volwassene toch niet achterblijven? Doe op 23 december je korte broek aan voor onderzoek naar kinderkanker en doneer via kikakortebroek.nl PvdA-Kamerlid Attje Kuiken gaat vandaag in het coronadebat over de harde lockdown niet meer om de hete brij heen draaien, zegt ze. Kuiken: ,,We zitten op een dood spoor, bijna twee jaar na de start van de crisis. Zo'n persconferentie als zaterdag: het was ontluiste rend. Iedereen mist het perspec tief, hoe goedbedoeld ook. De tek sten waren soms te lastig te vol gen, het ontbreekt aan overzichte lijke illustraties." Vaak kan het kabinet bij het co- ronabeleid rekenen op steun van de oppositiepartij, maar de PvdA stelt nu een totaal andere crisis- aanpak voor. Met een speciale co ronaminister die niet de hele zorg er nog bij moet doen. Volgens bronnen keert Hugo de Jonge niet terug, dus daar komt alvast één 'fris gezicht'. De PvdA wil echter op meer kikakortebroek.nl DINSDAG 21 DECEMBER 2021 GO Y @OzcanAkyol En zo kreeg de term kroegen tocht een nieuwe dimensie. De aanpak van de corona- pandemie moet radicaal op de schop, vindt de PvdA. Er moet een speciale coronaminister komen en het OMT moet ver jongen en meer met zijn tijd meegaan. Niels Klaassen Den Haag Scan en doneer fClfca kinderenkankervrij Prof. dr. Rob Pieters Kinderoncoloog, medisch directeur Prinses Maxima Centrum voor Kinderoncologie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6