Een lichtjesslinger van buur tot buur 5 lië zijn aparte teams, waarvoor men sen kunnen solliciteren. Dat stimu leert ook onze gedachten. We moe ten als institutie in elk geval zeggen: wij normale mensen, die vredig wil len leven, bepalen hoe het in dit land gaat. Maar er ligt ook een taak voor de samenleving, om zich daarover uit te spreken.'' Naves kijkt bedenkelijk. Zegt dan: ,,Uiteraard is de dood van Peter R. de Vries niet wat de samenleving wil, maar die zal zich ook de vraag moe ten stellen: hoe verhouden wij ons tot - ik noem maar wat - harddrugs? Er zijn feesten waar het innemen van harddrugs eigenlijk een vanzelfspre kendheid is.'' ,,Ik zeg: gelukkig dat de samenleving geschokt is als er doden vallen rond strafprocessen. Maar na de emotie moet je jezelf ook vragen gaan stel len. Ofje niet met elkaar een systeem in stand houdt wat criminaliteit steunt en sponsort. Door drugsge bruik. Wel zeggen 'dit willen we niet' en dan 's avonds naar een feest waar toch een pilletje wordt geslikt. Het gaat ook om bijvoorbeeld de verhuur van gebouwen voor de productie van drugs. Of om de detailhandel, waar mensen met grote hoeveelheden cash dure producten kopen. De sa menleving moet niet wegkijken.'' En de samenleving, of liever ge zegd de politici, moeten vragen wat de rechtsstaat ze waard is. Letterlijk. ,,Ons budget is sinds 2012 fors gekort. Alle rechtbanken kozen er toen voor minder rechters aan te nemen. Pas nu zitten we weer op het niveau van daarvoor. Ondertussen worden za ken zwaarder. De samenleving is complexer, dossiers worden dikker. We zijn blij dat uit het regeerakkoord blijkt dat in justitie zal worden geïn vesteerd. En we nemen komend jaar 130 nieuwe rechters aan, het maxi mum. Helaas zitten we ook in een vergrijzingsgolf. Dus als je rechters vraagt of ze willen reflecteren op hun werk, dan zeggen ze ook dat ze in een tredmolen zitten, hijgend van zaak naar zaak gaan. Daarom vraag ik het kabinet: geef ons de ruimte om op een professionele manier ons vak uit te oefenen. Gun tijd voor reflectie. Want je ziet wat de gevolgen zijn als die ruimte er niet of onvoldoende is.'' werd advocaat Derk Wiersum geli quideerd, terwijl hij kroongetuige Nabil B. bijstond in het proces tegen topcrimineel Ridouan Taghi. Dit jaar werd B.'s vertrouwenspersoon Peter R. de Vries vermoord. De druk op het Marengo-proces is enorm, de beveili ging van de betrokkenen sisyfusar- beid. Inmiddels heeft de rechtspraak in Italië gekeken hoe daar processen tegen de maffia gevoerd worden: de dreiging tegen de mensen die recht willen spreken is enorm. Naves: ,,We zijn geen Italië, we moeten dat ook niet worden, maar ik weet niet hoe het klimaat zich in Ne derland zal ontwikkelen. Ik heb ge leerd, door de moord op Derk Wier sum en dit jaar Peter R. de Vries dat we niet naïef moeten zijn, maar met alles rekening moeten houden.'' Naves wil niet praten over de be veiliging van zijn mensen. Over angst ook niet te veel. Maar die is er wel. Natuurlijk. ,,Niet iedereen is zo dap per als Peter R. de Vries. Tegelijker tijd moeten we vanuit rechtsstatelijk perspectief onze rug recht houden. En we houden stand, ook al zijn er angsten en zorgen. We moeten ons ook afvragen: welke collega's zijn het meest geschikt voor dit werk? In Ita- sing die de volgende dag wordt geno men.'' Er was een rechter die zich uitsprak tegen de gang van zaken in het jeugd recht, nadat ze er zelf mee te maken kreeg. Nathalie van Waterschoot kreeg te maken met huiselijk geweld, scheidde en kwam met haar kinde ren tijdens procedures klem te zitten door de rechterlijke macht waarvan ze zelf deel uitmaakt. Nu haar kinde ren volwassen zijn, spreekt ze zich uit tegen misstanden. ,,Een aantal keren. Dat familie- en jeugdrechters gaan reflecteren mag je ook als resultaat van haar werk zien.'' Niet iedereen is zo dapper als Peter R. de Vries. Maar we moeten onze rug recht houden Toch: 'gewone' ouders zeiden al lan ger dat het misgaat binnen jeugdzorg, dat uithuisplaatsingen soms op basis van onjuiste informatie plaatsvon den. Net zoals toeslagenouders wer den ze lang niet gehoord. ,,We hebben het bij de toeslagenaf faire goed gedaan, door zelf te onder zoeken en toe te geven dat we dingen niet goed hebben gedaan. Herwin nen van vertrouwen begint daar.'' Naves kapt af: ,,Als dat de bedoeling is zou ik zeggen, verhuis naar Polen. Daar worden rechters gestraft voor een beslissing die niet welgevallig is. Wij willen een onafhankelijke rech terlijke macht.'' Inmiddels is het vakinhoudelijk overleg veranderd, waardoor nu ruimte is voor dilemma's zoals in de toeslagenaffaire. Maar Naves maakt zich desondanks zorgen. Hij kent de onderbezetting en werkdruk waar mee rechters kampen. En dan zijn er nog de nieuwe condities waaronder ze hun werk moeten doen. In 2019 LOCKDOWN? IK DOE HET ZO De buurman doet alles beter. Hij vangt hemelwater op met een regenton, hij heeft een moestuin aangelegd, een vijver voor de vogels. Vooral die moes tuin wil mijn vrouw ook. Met een klein kruidentuintje zou ze al blij zijn. Maar ja. Wanneer? Hoe? Dan komt zaterdag. De aankon diging van een persconferentie met wéér een lockdown hakt erin bij ons thuis. Dochter studeert al drie jaar, heeft allang haar ba chelor, maar haar studentenleven wil maar niet op gang komen. De felbegeerde uitwisseling met het buitenland ging niet door: eerste coronagolf. Een nieuwe kans kwam en verdween: tweede coro- nagolf. Op 6 januari zou ze dan eindelijk naar Oslo. Vrijdag een mail: helaas, ook in Noorwegen wordt het onderwijs op afstand. En nu gaat er ook nog een streep door een grootschalige kerst en een wilde oud en nieuw. Wat kun je doen? Die verhalen over de oorlog en dat het toen ook moeilijk was kent ze al. En oma is helaas overleden, die kan ze dus ook niet nog eens een keer vertel len. Vooral die moestuin wil mijn vrouw ook. Met een klein kruidentuintje zou ze al blij zijn. Maar ja. Wanneer? Hoe? Wat zou de buurman doen? Kijk, in zijn tuin slingert zich een lange rij lichtjes door de struiken en over de heg. Naarons appelboompje. Snel, nog net voor de laatste slui tingstijd naar het tuincentrum. Het langste snoer met lampjes is 14 meter. Keukentrapje pakken. En zie, de slinger met lampjes reikt nu verder. Van de appelboom via het schuurtje naar de heg. En naar de andere buren. We zijn verbonden. ,,Mam'', zegt ze, ,,zullen wij dan de gang versieren?'' GO DINSDAG 21 DECEMBER 2021 Dat is na de moord op Peter R. de Vries toch wel gebeurd? U zegt eigenlijk dat de samenleving een beetje hypocriet is? G Geschokte Nederlanders leggen bloe men op de plek in Am sterdam waar Peter R. de Vries werd neergescho ten. FOTO ANP FOTO ANP G Gedupeerde ouders van de toeslagenaf faire lopen mee in de Mars met de Moeders, vo rige maand in Rotterdam. Henk Naves in het pand van de Raad voor de rechtspraak in Den Haag: ,,We moeten zeggen: wij normale mensen, die vredig willen leven, bepalen hoe het in dit land gaat.'' FOTO RAAD VOOR DE RECHTSPRAAK LARS VAN DEN BRINK Heeft u haar gesproken? - Henk Naves Hoe herstelt u het vertrouwen? Zijn er ook indringende gesprekken met rechters die het strengst oor deelden? Alweer een lockdown... Hoe houd je de donkere decemberdagen nog leuk? Speciaal voor u elke dag een tip. Of gewoon een positieve persoonlijke ervaring. - Hans Nijenhuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5