12 Ze is filosoof, sociale wetenschapper en hoogleraar Sociale Weerbaarheid. Een belangrijk thema, want veel mensen, ouderen vooral, voelen zich alleen of verkeren in een sociaal isolement. INTERVIEW Prof. dr. Anja Machielse uit Breda werd 65 jaar gele den geboren op een boer derij in het buitengebied van Standdaarbuiten. Ze had een gelukkige jeugd in een warm gezin, maar daar werd vermoedelijk wel de kiem gelegd voor haar fascina tie voor mensen die in een sociaal isolement verkeren. Ze promoveerde op dat onderwerp. ,,Waar houdt privé op en waar wordt eenzaamheid een maatschappelijk probleem, waar je als overheid iets aan moet doen? En in hoeverre word je als persoon beïnvloed door de sa menleving waarin je opgroeit?" Wat is het verschil tussen een zaamheid en sociaal isolement? „Eenzaamheid is een gevoel. Dat heeft iedereen wel eens. Je voelt je niet happy, onbegrepen, niet gezien of gewaardeerd. Ofje ervaart een ge mis, aan intimiteit of aan mensen om j e heen. Sociaal isolement is echt iets feitelijks. Je hebt geen netwerk, je staat er alleen voor. Dat fascineert me, hoe doé je dat dan?" „Ongeveer 10 procent van de volwas senen is sociaal geïsoleerd. Het aantal eenzame mensen is veel groter. Bijna de helft van de Nederlanders voelt zich regelmatig eenzaam. Het pro bleem ontstaat als dat gevoel van eenzaamheid langer duurt. Als tob ben en verdriet de overhand nemen. Mensen kunnen er écht ziek van worden. Eenzaamheid is een gezond heidsprobleem. Dat is bewezen.'' Paspoort Anja Machielse (65) Hobby's Film, theater (toneel vooral) en lezen „Volgens de statistieken niet. Door vergrijzing groeit wel het aantal ou deren dat eenzaam is. De meeste ou deren vinden het prettig om zelfstan dig te wonen, niet afhankelijk te zijn van het regime van een instelling. Maar de samenleving is individualis- tischer geworden en kinderen heb ben minder tijd om voor hun ouders te zorgen." Wat moet gebeuren volgens u? ,,Het is belangrijk dat we niet alleen oog hebben voor gezondheid, maar ook voor de mentale kant van het le ven. Eenzaamheid is nog steeds een taboe waar mensen niet gemakkelijk over praten. Het is niet erg dat je af en toe tobt, maar dat moet niet te lang duren." „Contacten zijn belangrijk voor wie je bent. Het is belangrijk dat je waar dering en erkenning krijgt, gezien wordt, betekenis hebt. Als je weinig contacten hebt, gaan mensen denken dat er iets mis met je is. Dat knaagt aan je gevoel van eigenwaarde en zelfrespect. En dat maakt ziek." HOOGLERAAR ANJA MACHIELSE ZET ZICH IN TEGEN EENZAAMHEID IN DE SAMENLEVING Gewoonde vraag: 'Hoe gaat het met u?', is al waardevol ,,Ik denk dat iedereen op zijn eigen manier iets kan doen. Het kleinste gebaar kan betekenis hebben. Wat persoonlijke aandacht. Gewoon de vraag: 'Hoe gaat het met u?', is al waardevol." ,,Het is een landelijk project om een zaamheid onder 75-plussers terug te dringen door het organiseren van ontmoetingen en door ouderen meer actief te maken. Als je geen sociale rol meer hebt en als dor hout wordt weggezet, dat kun je gaan denken dat je niet meer meetelt. Ouderen zijn niet alleen kwetsbaar, ze kunnen nog steeds heel betekenisvol zijn. Voor de kleinkinderen, maar ook voor de buurt of in het vrijwilligerswerk. Ge zien en gekend zijn, daar gaat het om." ,,Klopt. Maar die zijn vaak op ie deréén gericht en dat werkt niet. Er zijn ook ouderen die last hebben van emotionele eenzaamheid, die alleen een goed gesprek willen met iemand. Daar is veel minder oog voor. Het zou goed zijn alle activiteiten beter op el kaar af te stemmen en te onderzoe- ken 'wat doen we nog niét?' Er zijn nog veel groepen die niet bereikt worden, zoals migrantenouderen, de mensen die een maatje zoeken of mantelzorgers. Die kampen ook vaak met eenzaamheid." ,,Het is ontzettend belangrijk om voorzieningen te hebben, laagdrem pelig, waar mensen elkaar kunnen ontmoeten zonder dat daar allerlei verplichtingen aan vasthangen. Ont moetingsplekken, kleinschalig en in de buurt. Niet alleen voor ouderen overigens. Ook de bibliotheek en dat bankje in het winkelcentrum, waar je altijd diezelfde mensen ziet zitten, zijn belangrijke voorzieningen die je in stand moet houden. Mensen zijn daar zichtbaar." ,,Blijf investeren in je netwerk en denk niet, dat komt later wel. Reali seer je dat sociale contacten heel be langrijk zijn voor hoe je je voelt in het leven. Relaties die je langer hebt zijn vaak betekenisvoller dan vluchtige contacten, al kunnen ook die belang rijk zijn. Er wordt soms lacherig ge daan over de kletskassa's in de super markt. Onterecht. Er zijn mensen die drie keer per dag een boodschap doen omdat dat het enige praatje is dat ze hebben." DINSDAG 21 DECEMBER 2021 ZV 'Gezien en gekend zijn, daar gaat 't om' Hélène Schenk Breda Wat fascineerde u precies? Het eerste onderzoek waar u aan meewerkte, wees uit dat sociale contacten veel belangrijker zijn voor het welbevinden van mensen dan een goede gezondheid. ,,Dat was onverwacht. Ook voor mij." Hoe groot is het probleem? Neemt eenzaamheid toe? Geboren: Standdaarbuiten, ging naar school in Ouden bosch (Thomas More college) Woont in: Breda Burgerlijke staat: gehuwd, geen kinderen Werk: Hoogleraar aan de Uni versiteit voor Humanistiek in Utrecht, geeft lezingen en schrijft artikelen. Lid van de Raad van Toezicht van Avoord en van de Wetenschappelijke Adviescommissie 'Een tegen Eenzaamheid' van het ministerie van VWS Want? Anja Machielse is gefascineerd door de werking van sociaal isolement. ,,Eenzaam- heid is nog steeds een taboe.'' foto joyce VAN BELKOM/PIX4PROFS - Anja Machielse Wat kunnen we als samenleving doen? U bent lid van de Wetenschappe lijke Adviescommissie 'Een tegen Eenzaamheid', een project dat ook in Etten-Leur loopt. Er zijn heel veel initiatieven voor tegen eenzaamheid. U adviseert om wijkgebouwen vooral open en toegankelijk te hou den. Uw advies aan ouderen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 56